tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Fabryka wirników "rozpoczęła pracę"

Fabryka wirników "rozpoczęła pracę"
Foto: Flickr / IAEA Imagebank Porozumienie nuklearne podpisano w 2015 roku. Na zdjęciu szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi

W Iranie zaczęła działać fabryka, która będzie w stanie produkować dziennie wirniki do nawet 60 wirówek potrzebnych do wzbogacania uranu - poinformował w środę szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi.

Uruchomienie fabryki nastąpiło miesiąc po deklaracji irańskiego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneiego, który zapowiedział wówczas przyspieszenie prac nad wzbogaceniem uranu, jeśli porozumienie atomowe Iranu z sześcioma mocarstwami z 2015 roku przestanie obowiązywać po wycofaniu się z niego Stanów Zjednoczonych.

Salehi oświadczył, że nowa fabryka sama w sobie nie narusza warunków porozumienia nuklearnego.

- Zamiast budować tę fabrykę w ciągu najbliższych siedmiu czy ośmiu lat, zbudowaliśmy ją jeszcze w trakcie negocjacji, ale jej nie uruchomiliśmy - powiedział szef irańskiej agencji energii atomowej.

- Oczywiście najwyższy przywódca (ajatollah Chamenei) został o tym powiadomiony i przekazaliśmy mu wówczas niezbędne informacje. Teraz, kiedy wydał rozkaz, fabryka rozpoczęła swoją pracę - dodał.

W zeszłym miesiącu Salehi oświadczył, że rozpoczęto prace nad infrastrukturą potrzebną do budowy zaawansowanych technologicznie wirówek wzbogacających uran w zakładzie położonym w pobliżu miasta Natanz w środkowej części Iranu. Jak zapowiedział, działania władz będą mieściły się w ramach porozumienia z 2015 roku.

Porozumienie z Iranem

Zgodnie z postanowieniami umowy atomowej Iran miał nie przekraczać limitu 300 kg produkcji wzbogaconego uranu oraz nie kontynuować prac nad reaktorem ciężkowodnym w Araku, potencjalnie zdolnym do produkcji plutonu. Energia jądrowa miała być wykorzystywana w Iranie tylko do celów cywilnych.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Na początku maja prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z tego porozumienia, argumentując, że nie obejmuje ono irańskiego programu pocisków balistycznych, nie odnosi się do prób wywierania wpływu przez Iran na państwa regionu ani nie wyznacza perspektyw po wygaśnięciu umowy w 2025 roku. Poinformował też o ponownym wprowadzeniu wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj, które obowiązywały przed zawarciem umowy.

Część sankcji ma wejść ponownie w życie po upływie 90-dniowego okresu przejściowego, czyli 6 sierpnia, a część po 180 dniach, czyli 4 listopada.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Podpalone samochody 
w szwedzkich miastach. "Było to zorganizowane 
i przygotowane"

Podpalone samochody
w szwedzkich miastach. "Było to zorganizowane
i przygotowane"

Grupy młodych ludzi podpaliły i zniszczyły w nocy z poniedziałku na wtorek około setki samochodów w Goeteborgu i kilku okolicznych miastach. Premier Szwecji Stefan Loefven oświadczył, że akcja wygląda na zaplanowaną. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ptaki będą sprzątać francuski park rozrywki

Wyszkolone gawrony za zebrane śmieci dostają smakołyki. W ten sposób w jednym z parków rozrywki we Francji w łatwy sposób ma zmniejszyć się ilość porozrzucanych odpadów. Zobacz TOTERAZ

Erupcja wulkanu z lotu ptaka

Erupcja wulkanu z lotu ptaka. Zobacz TOTERAZ.

Randjel Simonovic podczas leczniczej kąpieli obok małego błotnego basenu w Ovca, wiejskim przedmieściu Belgradu, Serbia. (Fot: Andrej Cukic/PAP/EPA) czytaj dalej »