tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

70 minut o Polsce. Co obiecał premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki przez ponad godzinę przedstawiał we wtorek w Sejmie swoje expose. Mówił między innymi o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia, walce ze smogiem, nowych inwestycjach. Oto najważniejsze punkty z jego przemówienia.

EXPOSE PREMIERA MORAWIECKIEGO - ZOBACZ RELACJĘ TVN24.PL

DEBATA NAD EXPOSE PREMIERA MORAWIECKIEGO - CZYTAJ RELACJĘ TVN24.PL

W Sejmie w czasie expose obecny był między innymi prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, członkowie Rady Ministrów i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Morawiecki na początku swojego expose podziękował byłej premier Beacie Szydło za "wspólne lata bardzo ciężkiej pracy". Szydło otrzymała owacje na stojąco od polityków PiS i członków Rady Ministrów.

Morawiecki ocenił we wtorek w expose, że ostatnie dwa lata rządu Zjednoczonej Prawicy były "dobre" dla Polski i obywateli. - Przyzwyczailiśmy się do sprawnego przeprowadzenia w Polsce dobrej zmiany i chciałbym zagwarantować, że nasz rząd będzie dalej prowadził to dzieło bez wytchnienia - zadeklarował.

Szef rządu podkreślił, że gabinet, na którego czele stoi "jest ten sam, kierunek działania jest ten sam, drogowskazy i wartości są te same". "Jest więc rządem kontynuacji, który będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin" - wskazał.

Premier ocenił, że rozwój i sprawy społeczne "to jedno i to samo". - Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej - tak jak teraz. Dlatego będziemy kontynuowali nasze programy społeczne, co więcej - będziemy je wzmacniali i rozwijali - zapowiedział Morawiecki.

Oglądaj
"Pragnę podziękować pani premier Beacie Szydło za wspólne lata ciężkiej pracy"
Wideo: tvn24 "Pragnę podziękować pani premier Beacie Szydło za wspólne lata ciężkiej pracy"

Oto kluczowe zapowiedzi zawarte w expose premiera Mateusza Morawieckiego.

1. SŁUŻBA ZDROWIA

Morawicki powiedział, że "arcyważnym zadaniem" dla jego rządu będzie ochrona zdrowia Polaków. Stwierdził, że nie ma godnego życia bez sprawnej służby zdrowia. Zapowiedział więc, że w ciągu kilku lat finansowanie wzrośnie do 6 procent PKB, co jest odpowiedzią na głosy między innymi lekarzy i pielęgniarek. Pieniądze na służbę zdrowia będą pochodzić ze środków, jakie rząd uzyskał dzięki uszczelnieniu VAT.

Premier podkreślił, że już w przyszłym roku rząd przeznaczy 4 miliardy złotych dodatkowo na między innymi skrócenie kolejek i wykup zobowiązań szpitali z ostatnich 10 lat.

Morawiecki oświadczył, że Polacy najczęściej umierają z powodu nowotworów i chorób serca, dlatego rząd zajmie się szczególnie tymi dwoma zagadnieniami. Zapowiedział budowę Narodowego Instytutu Onkologii, który będzie prowadził nowoczesną terapię i badania, oraz uruchomienie Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego.

Premier zapowiedział, że rząd będzie dbał, by pieniądze wydawane na służbę zdrowia, wydawane były efektywnie. Oświadczył, że będzie także dążył do elektronizacji służby zdrowia.

Oglądaj
"Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia"
Wideo: tvn24 "Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia"

2. ŚRODOWISKO

- Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne - ocenił Mateusz Morawiecki, dodając, że rocznie z powodu smogu umiera około 48 tysięcy Polaków. Zapowiedział, że rząd uruchomi program walki ze smogiem, który będzie programem wsparcia dla najuboższych, których nie stać na kupno dobrych pieców i dobrej jakości paliw.

- Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków - oznajmił Morawiecki.

Podziękował organizacjom pozarządowym, które od lat podnoszą problem zanieczyszczenia powietrza i zapowiedział, że włączone do walki ze smogiem zostaną przede wszystkim samorządy, które są najbliżej obywateli.

Zapowiedział także, że w sprawach środowiskowych należy zacząć żyć zgodnie z gospodarką współdzielenia, czyli odejść od skupiania się na własnych potrzebach na rzecz wszystkich.

Oglądaj
"Kolejnym obszarem naszych działań będzie środowisko"
Wideo: tvn24 "Kolejnym obszarem naszych działań będzie środowisko"

3. ENERGIA I GOSPODARKA ENERGETYCZNA

Morawiecki oświadczył, że obecnie węgiel jest podstawą energetyki i rząd "nie może i nie chce" z niego rezygnować. - To ważne dla Śląska, Zagłębia, ale również dla całej Polski - mówił.

Zapowiedział długofalowe reformy, w ramach których województwo śląskie stanie się także zagłębiem nowych technologii.

Zapowiedział, że chciałby zadbać, by "również alternatywne źródła energii mogły się w Polsce swobodnie rozwijać". - Nie w imię ideologii, a tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie, tam, gdzie przyniesie to Polakom korzyść, a nie koszty - podkreślił.

Morawiecki powiedział, że warunkiem suwerenności jest bezpieczeństwo energetyczne kraju. Stwierdził, że projektem, który przybliża Polskę do bezpieczeństwa energetycznego jest między innymi terminal gazowy w Świnoujściu. Zapowiedział, że rząd będzie rozbudowywał infrastrukturę gazową, by w Polsce powstał hub gazowy, który będzie zaopatrywał sąsiadów.

4. INFRASTRUKTURA

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sejmowym expose tworzenie w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, którego elementem ma być Centralny Port Komunikacyjny - Port "Solidarność". - To będzie nasza Gdynia w sercu Polski i Europy - podkreślił.

Jego zdaniem CPK to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, ale także rozbudowa sieci kolejowej. Przekonywał, że to pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, otwartego również na takie innowacje jak transport autonomiczny czy koleje próżniowe.

Premier mówił też o potrzebie odbudowy portów morskich – w Trójmieście, Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnim z tych miast ma - przypomniał - powstać ma także tunel łączący je z resztą Polski. Morawiecki powiedział, że chce, by Polska była centrum logistycznym Europy.

Morawiecki obiecał też kontynuację budowy autostrad i dróg ekspresowych, między innymi A1, S3 i S7. Przypomniał o projekcie Via Carpatia – trasie, która ma przebiegać przez Polskę i łączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami.

Więcej środków ma zostać przeznaczonych na komunikację gminną i powiatową zarówno drogową, jak i kolejową.

Oglądaj
"Brakuje w Polsce wielu autostrad, dróg ekspresowych - będziemy je budować"
Wideo: tvn24 "Brakuje w Polsce wielu autostrad, dróg ekspresowych - będziemy je budować"

5. WZMOCNIENIE POLSKICH FIRM I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Morawiecki powiedział, że chce podmiotowej, a nie peryferyjnej roli Polski w gospodarce. Argumentował, że potrzebujemy przejścia od kapitalizmu konsumpcji na kredyt do kapitalizmu oszczędności i inwestycji.

Premier ocenił, że przez ostatnie 25 lat "uzależniliśmy się" od zagranicznego kapitału, który nas "skolonizował". Według niego to efekt "błędnego" modelu, który przyjęliśmy w III Rzeczpospolitej.

Zapowiedział, że wkrótce zostanie przestawiony projekt ustaw upraszczających życie gospodarcze. Oświadczył, że rząd stawia na "mikro, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków", które będą konkurować na równych zasadach.

Zapowiedział powstanie Konstytucji Biznesu.

Poinformował, że państwo będzie skutecznie walczyło z korupcją, wyłudzeniami podatków, monopolem i nieuczciwą konkurencją z zagranicy. Podkreślił, że ważne są sprawne instytucje jak CBA czy wydziały przestępczości gospodarczej w Policji czy prokuraturze oraz sprawne i sprawiedliwe sądy.

Oglądaj
"Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy"
Wideo: tvn24 "Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy"

6. NOWOCZESNOŚĆ I CYFRYZACJA

Morawiecki mówił, że "pola bitew współczesnego państwa to cyberprzestrzeń, dlatego poważne państwo musi stawiać również na cyberbezpieczeństwo".

Zaznaczył, że technologia i narzędzia informatyczne powinna umożliwić skrócenie czasu załatwiania spraw w urzędach, a także służyć uszczelnieniu systemu podatkowego.

Mówił o intensywnym procesie budowy nowoczesnego państwa.

7. EDUKACJA I NAUKA

Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych latach w edukacji rząd położy duży nacisk na nauczanie branżowe. Przekonywał, że rząd zrobi wszystko, by "pokolenie straconych szans", które musiało emigrować, miało szanse znaleźć pracę w Polsce, "na godnych warunkach, nie na umowach śmieciowych, z jak najwyższym wynagrodzeniem". - Wierzę, że będzie to pokolenie odzyskanych szans - powiedział.

Zapowiedział reformę szkolnictwa wyższego i reformę instytutów badawczych. - Sieć badawcza imienia Łukasiewicza będzie jedną z największych w Europie tego typu instytucji - wskazał.

Mówił zarazem, że na naukę nie można patrzeć tylko pod kątem korzyści gospodarczych, bo "równie ważnym zadaniem polskich uczelni jest formacja elit narodowych". Stąd rząd będzie aktywnie przeciwdziałał drenaży najlepszych umysłów - zaznaczył.

8. POLSKA RÓWNYCH SZANS I SOLIDARNOŚCI SPOŁECZNEJ

Morawiecki w expose powiedział, że drogą do lepszego jutra musi być Polska równych szans i solidarności, a nie Polska grup interesów i zwalczających się egoizmów. Podkreślił, że w ciągu minionych dwóch lat rząd doprowadził do zmniejszenia nierówności, między innymi dzięki programom społecznym, zwłaszcza programowi Rodzina 500 plus.

- Według konstytucji mamy społeczną gospodarkę rynkową. Społeczną, nie antyspołeczną, a tak wyglądała niestety praktyka pierwszego ćwierćwiecza III RP. Dopiero od dwóch lat możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa w Polsce żyje, że ma się dobrze i przynosi owoce - mówił szef rządu.

Zapowiedział zarazem, że "Rada Dialogu Społecznego będzie tym miejscem, w którym będziemy wspólnie wypracowywali najważniejsze rozwiązania, które pozwolą nam zachować zdrową równowagę gospodarczą i społeczną".

Oglądaj
"Trzeba zatrzymać zwijanie się państwa"
Wideo: tvn24 "Trzeba zatrzymać zwijanie się państwa"

9. POLSKA WIEŚ I ROLNICTWO

Morawiecki podkreślił, że jednym z obszarów, na którym jego rząd skupi swoją uwagę będzie polska wieś i rolnictwo. Zapowiedział, że rząd będzie zabiegać o odpowiedni budżet w ramach wspólnej polityki rolnej, który zapewni polskim rolnikom jednolite warunki konkurowania.

Wśród bieżących wyzwań dotyczących rolnictwa wymienił walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF), który - jak mówił - pustoszy Europę Środkową. - Będziemy wdrażać takie środki, aby ograniczyć jej rozprzestrzenianie się, aby ją zwalczyć - zapewniał premier.

Jak dodał, polski rząd będzie też dbał o ochronę polskiej ziemi, unowocześnianie gospodarstw, rozwój przedsiębiorczości na wsi, rozbudowę infrastruktury i dostępność internetu, szkół, żłobków i zapewnienie aktywnych instytucji kultury.

10. TANIE MIESZKANIA

Premier zapowiedział, że program Mieszkanie plus na najbliższe 10 lat będzie sztandarowym zadaniem rządu. Jak mówił, zajmujemy ostatnie miejsce w Europie, jeżeli chodzi liczbę mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców i nadal brakuje 3-4 mln mieszkań. - Właśnie teraz odrabiamy zaległości z 70 lat i nie jest łatwo ruszyć tę bryłę - powiedział.

- Nie jest łatwo, ale ta kula śniegowa już ruszyła i za parę kwartałów będziemy oddawać do użytku pierwsze tanie mieszkania, zbudowane tanio mieszkania - zapowiedział premier.

Podkreślił, że obecne prawo "nie zapobiega inwestycjom mieszkaniowym w szczerym polu - inwestycjom odciętym od komunikacji, szkół, przedszkoli i nawet podstawowej infrastruktury technicznej". Stwierdził, że takie mieszkania szybko, zamiast mieszkaniami marzeń, stają się koszmarem.

Zapowiedział, że niedługo zostanie zaproponowany "pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny i estetykę". - W przyszłym roku pełną parą ruszą prace Instytutu Urbanistyki i Architektury - dodał.

11. KOBIETY

Zero tolerancji dla przemocy i równość szans dla kobiet to jedno z pól działania nowego rządu - zapowiedział w expose Morawiecki.

- Dlatego stanowczo mówię: nie ma zgody polskiego rządu na przemoc, ani jakiegokolwiek przyzwolenia na przemoc - oświadczył premier. Morawiecki podkreślił, że nie może być tak, iż maltretowana kobieta będzie z dziećmi uciekała z własnego domu. Zapowiedział poprawę mechanizmów zapewniających ochronę ofiarom przemocy w domu i w miejscu pracy.

Poinformował, że mimo że według "The Economist" Polska jest obecnie na piątym miejscu najbardziej przyjaznych krajów dla kobiet, to Polki natrafiają cały czas na szklany sufit. Według Morawieckiego dzieje się tak dlatego, że na co dzień muszą łączyć pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi.

- Dodatkowo tak ważne wydarzenia, jak ciąża i poród muszą być otoczone troskliwą opieką. Dlatego wypracujemy takie standardy opieki okołoporodowej, które będą skutecznie chronić życie i zdrowie matki i dziecka, a także łagodzenia bólu podczas porodu. Każda kobieta zasługuje na to, żeby rodzić w godnych warunkach - podkreślił.

Oglądaj
"Zero tolerancji dla przemocy wobec kobiet"
Wideo: tvn24 "Zero tolerancji dla przemocy wobec kobiet"

12. PRZYJAZNA POLSKA

Morawiecki zapowiedział rozpoczęcie wielkiego projektu "Przyjazna Polska", który usunie bariery infrastrukturalne i prawne dla seniorów i emerytów.

- Chciałbym, żeby wyjście do sklepu starszej osoby nie było wyprawą, czy biegiem na 3000 metrów z przeszkodami - dodał premier.

Zaznaczył, że szacunek dla starszych "pomoże w pełni czerpać z ich doświadczenia i włączać ich w życie codzienne".

13. EUROPA

Nie chcemy Unii dwóch prędkości, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych - powiedział Mateusz Morawiecki. - Naszym kluczowym polem działań jest też oczywiście Europa, znajdujemy się w punkcie zwrotnym dla losów projektu europejskiego i całej globalnej gospodarki. Silna, konkurencyjna i solidarna Europa to część nowoczesnej idei Polski - podkreślił Morawiecki.

- Teraz waży się przyszłość projektu europejskiego, my nie chcemy Unii dwóch prędkości, nie chcemy znowu podziałów i pozostawiania niektórych w tyle, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych - podkreślił Morawiecki.

Jak mówił, "coraz częściej jednak w Unii ktoś otrzymuje fory i to nie słabszy, lecz silniejszy". - Kochana Europo, polski kawałek na pewno doskonale pasuje do europejskich puzzli, ale nie wolno umieszczać go niewłaściwą stroną albo wbijać na siłę. Zniszczy się wtedy i całość obrazka, i ten nasz kawałek - podkreślił Morawiecki.

14. LASY

Morawiecki powiedział, że rząd uszanuje postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej i postąpi zgodnie z jego wyrokiem.

Dodał, że działania leśników w Puszczy Białowieskiej miały na celu jej ochronę.

- Chcemy wierzyć, że również unijne instytucje miały także na celu dbałość o polską przyrodę. Chcemy w to wierzyć - podkreślił premier.

Morawiecki powiedział, że "lasy są naszym bogactwem". - To bogactwo najlepiej rozumieją i najlepiej dbają o nie leśnicy. Bardzo im za to dziękuję - powiedział.

15. POLITYKA ZAGRANICZNA

Morawiecki podkreślił, że jego rząd będzie dążył do jak najdalej idącej harmonizacji działań NATO i UE w zakresie bezpieczeństwa. W tym kontekście przywołał między innymi przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO).

- NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, zaś Stany Zjednoczone naszym głównym sojusznikiem - zadeklarował premier.

Zapewnił, że Polska wykorzysta potencjał armii do wzmocnienia rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Wśród działań jego rządu wymienił także konsolidację państw regionu, w tym w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza czy "prawdziwego" strategicznego partnerstwa na Wschodzie. - Planujemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość, chociaż do tanga trzeba dwojga - mówił.

Morawiecki ocenił również, że Polska tylko z własną polityką regionalną, w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, otwarta na wszystkie państwa Europy Środkowej, może być ważnym członkiem Unii Europejskiej i "podmiotem" w stosunkach międzynarodowych. - Uważam też, że Polska powinna stawiać przed sobą ambitne cele, takie jak na przykład członkostwo w G20, jak bycie jednym z głównych architektów Unii Europejskiej, (bycie) filarem NATO czy liderem Trójmorza - podkreślił szef rządu.

Morawiecki stwierdził również, że Polska będzie rozwijać swoją współpracę, w tym na polu gospodarczym między innymi z krajami Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Premier zadeklarował również, że jego rząd chce wspierać Polonię w różnych regionach świata. Wyraził nadzieję na powrót Polonii z emigracji. Jak mówił, rząd będzie w tym celu wzmacniać programy repatriacyjne. - Jest nas 60 milionów na świecie i mamy obowiązki wobec wszystkich Polaków, a oni mają obowiązki wobec Polski - stwierdził.

 

Oglądaj
"Celem zachęcenie do powrotu jak największej liczby Polaków"
Wideo: tvn24 "Celem zachęcenie do powrotu jak największej liczby Polaków"

"Spór - tak, wojna - nie"

Morawiecki na zakończenie expose powiedział, że Polska jest naszym wspólnym dobrem, niezależnie od barw politycznych czy różnic światopoglądowych.

- Za dwa tygodnie Wigilia. Polacy, jak co roku połamią się opłatkiem, zasiądą do stołów, ciesząc się, że Bóg się rodzi. Niech ten wigilijny stół nie będzie jak barykada, niech będzie miejscem, które łączy, a nie dzieli - mówił we wtorek szef rządu.

- Tego życzę wszystkim posłom, jak najbardziej także posłom opozycji - podkreślił Morawiecki.

Według premiera można i trzeba się spierać, jednak - jak mówił - "spór - tak, wojna - nie".

Komentarze po expose premiera Morawieckiego »

Oglądaj
Komentarze po expose premiera Morawieckiego
Wideo: tvn24 "Nie powiedział w ogóle o relacjach z Rosją"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
bolek20
bolek20

Taką już mamy opozycję - obojętnie co by powiedział, to i tak byłby skrytykowany. Nawet jeśli wyrecytowałby plan gospodarczy opozycji słowo w słowo, to i tak zostalby skrytykowany.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Angry bull
   Angry bull

   Bo to są "totalni" z nimi nie ma dialogu.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     LanaKo

     Obiecał gruszki na wierzbie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Sprawdź, czy zagraża Ci smog

       TVN Meteo

       INFORMACJE BIZNESOWE »

       Tauron pozbył się chłodni. 90-metrowy kolos runął jak domek z kart

       Tauron pozbył się chłodni. 90-metrowy kolos runął jak domek z kart

       Około 3,5 sekundy - w takim czasie runęła 90-metrowa chłodnia kominowa na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie (województwo śląskie). Do wyburzenia zużyto 200 kilogramów materiałów wybuchowych i zamontowano ponad 3 tysiące zapalników. czytaj dalej »

       Brakowało mu pieniędzy na jedzenie. Trafił na dobrego samarytanina

       Widząc zmagania z drobniakami, inny mężczyzna postanowił pomóc seniorowi. Zobacz TOTERAZ

       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

       Prezydent Ukrainy chce listy "rosyjskich agentów wpływu" w mediach

       Prezydent Ukrainy chce listy "rosyjskich agentów wpływu" w mediach

       Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poparł pomysł utworzenia listy rosyjskich agentów wpływu w mediach ukraińskich przed zaplanowanymi na przyszły rok wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi na Ukrainie. zobacz więcej »

       Europejski rekord z naszym akcentem. Polaków leciało najwięcej

       30 osób, w tym aż ośmiu Polaków, połączonych w jedną formację na wysokości niemal dwóch tysięcy metrów. Zobacz TOTERAZ

       INFORMACJE SPORTOWE »