70 minut o Polsce. Co obiecał premier Mateusz Morawiecki


Premier Mateusz Morawiecki przez ponad godzinę przedstawiał we wtorek w Sejmie swoje expose. Mówił między innymi o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia, walce ze smogiem, nowych inwestycjach. Oto najważniejsze punkty z jego przemówienia.

EXPOSE PREMIERA MORAWIECKIEGO - ZOBACZ RELACJĘ TVN24.PL

DEBATA NAD EXPOSE PREMIERA MORAWIECKIEGO - CZYTAJ RELACJĘ TVN24.PL

W Sejmie w czasie expose obecny był między innymi prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, członkowie Rady Ministrów i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Morawiecki na początku swojego expose podziękował byłej premier Beacie Szydło za "wspólne lata bardzo ciężkiej pracy". Szydło otrzymała owacje na stojąco od polityków PiS i członków Rady Ministrów.

Morawiecki ocenił we wtorek w expose, że ostatnie dwa lata rządu Zjednoczonej Prawicy były "dobre" dla Polski i obywateli. - Przyzwyczailiśmy się do sprawnego przeprowadzenia w Polsce dobrej zmiany i chciałbym zagwarantować, że nasz rząd będzie dalej prowadził to dzieło bez wytchnienia - zadeklarował.

Szef rządu podkreślił, że gabinet, na którego czele stoi "jest ten sam, kierunek działania jest ten sam, drogowskazy i wartości są te same". "Jest więc rządem kontynuacji, który będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin" - wskazał.

Premier ocenił, że rozwój i sprawy społeczne "to jedno i to samo". - Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej - tak jak teraz. Dlatego będziemy kontynuowali nasze programy społeczne, co więcej - będziemy je wzmacniali i rozwijali - zapowiedział Morawiecki.

"Pragnę podziękować pani premier Beacie Szydło za wspólne lata ciężkiej pracy"
"Pragnę podziękować pani premier Beacie Szydło za wspólne lata ciężkiej pracy"tvn24

Oto kluczowe zapowiedzi zawarte w expose premiera Mateusza Morawieckiego.

1. SŁUŻBA ZDROWIA

Morawicki powiedział, że "arcyważnym zadaniem" dla jego rządu będzie ochrona zdrowia Polaków. Stwierdził, że nie ma godnego życia bez sprawnej służby zdrowia. Zapowiedział więc, że w ciągu kilku lat finansowanie wzrośnie do 6 procent PKB, co jest odpowiedzią na głosy między innymi lekarzy i pielęgniarek. Pieniądze na służbę zdrowia będą pochodzić ze środków, jakie rząd uzyskał dzięki uszczelnieniu VAT.

Premier podkreślił, że już w przyszłym roku rząd przeznaczy 4 miliardy złotych dodatkowo na między innymi skrócenie kolejek i wykup zobowiązań szpitali z ostatnich 10 lat.

Morawiecki oświadczył, że Polacy najczęściej umierają z powodu nowotworów i chorób serca, dlatego rząd zajmie się szczególnie tymi dwoma zagadnieniami. Zapowiedział budowę Narodowego Instytutu Onkologii, który będzie prowadził nowoczesną terapię i badania, oraz uruchomienie Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego.

Premier zapowiedział, że rząd będzie dbał, by pieniądze wydawane na służbę zdrowia, wydawane były efektywnie. Oświadczył, że będzie także dążył do elektronizacji służby zdrowia.

"Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia"
"Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia"tvn24

2. ŚRODOWISKO

- Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne - ocenił Mateusz Morawiecki, dodając, że rocznie z powodu smogu umiera około 48 tysięcy Polaków. Zapowiedział, że rząd uruchomi program walki ze smogiem, który będzie programem wsparcia dla najuboższych, których nie stać na kupno dobrych pieców i dobrej jakości paliw.

- Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków - oznajmił Morawiecki.

Podziękował organizacjom pozarządowym, które od lat podnoszą problem zanieczyszczenia powietrza i zapowiedział, że włączone do walki ze smogiem zostaną przede wszystkim samorządy, które są najbliżej obywateli.

Zapowiedział także, że w sprawach środowiskowych należy zacząć żyć zgodnie z gospodarką współdzielenia, czyli odejść od skupiania się na własnych potrzebach na rzecz wszystkich.

"Kolejnym obszarem naszych działań będzie środowisko"
"Kolejnym obszarem naszych działań będzie środowisko"tvn24

3. ENERGIA I GOSPODARKA ENERGETYCZNA

Morawiecki oświadczył, że obecnie węgiel jest podstawą energetyki i rząd "nie może i nie chce" z niego rezygnować. - To ważne dla Śląska, Zagłębia, ale również dla całej Polski - mówił.

Zapowiedział długofalowe reformy, w ramach których województwo śląskie stanie się także zagłębiem nowych technologii.

Zapowiedział, że chciałby zadbać, by "również alternatywne źródła energii mogły się w Polsce swobodnie rozwijać". - Nie w imię ideologii, a tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie, tam, gdzie przyniesie to Polakom korzyść, a nie koszty - podkreślił.

Morawiecki powiedział, że warunkiem suwerenności jest bezpieczeństwo energetyczne kraju. Stwierdził, że projektem, który przybliża Polskę do bezpieczeństwa energetycznego jest między innymi terminal gazowy w Świnoujściu. Zapowiedział, że rząd będzie rozbudowywał infrastrukturę gazową, by w Polsce powstał hub gazowy, który będzie zaopatrywał sąsiadów.

4. INFRASTRUKTURA

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sejmowym expose tworzenie w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, którego elementem ma być Centralny Port Komunikacyjny - Port "Solidarność". - To będzie nasza Gdynia w sercu Polski i Europy - podkreślił.

Jego zdaniem CPK to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, ale także rozbudowa sieci kolejowej. Przekonywał, że to pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, otwartego również na takie innowacje jak transport autonomiczny czy koleje próżniowe.

Premier mówił też o potrzebie odbudowy portów morskich – w Trójmieście, Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnim z tych miast ma - przypomniał - powstać ma także tunel łączący je z resztą Polski. Morawiecki powiedział, że chce, by Polska była centrum logistycznym Europy.

Morawiecki obiecał też kontynuację budowy autostrad i dróg ekspresowych, między innymi A1, S3 i S7. Przypomniał o projekcie Via Carpatia – trasie, która ma przebiegać przez Polskę i łączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami.

Więcej środków ma zostać przeznaczonych na komunikację gminną i powiatową zarówno drogową, jak i kolejową.

"Brakuje w Polsce wielu autostrad, dróg ekspresowych - będziemy je budować"
"Brakuje w Polsce wielu autostrad, dróg ekspresowych - będziemy je budować"tvn24

5. WZMOCNIENIE POLSKICH FIRM I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Morawiecki powiedział, że chce podmiotowej, a nie peryferyjnej roli Polski w gospodarce. Argumentował, że potrzebujemy przejścia od kapitalizmu konsumpcji na kredyt do kapitalizmu oszczędności i inwestycji.

Premier ocenił, że przez ostatnie 25 lat "uzależniliśmy się" od zagranicznego kapitału, który nas "skolonizował". Według niego to efekt "błędnego" modelu, który przyjęliśmy w III Rzeczpospolitej.

Zapowiedział, że wkrótce zostanie przestawiony projekt ustaw upraszczających życie gospodarcze. Oświadczył, że rząd stawia na "mikro, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków", które będą konkurować na równych zasadach.

Zapowiedział powstanie Konstytucji Biznesu.

Poinformował, że państwo będzie skutecznie walczyło z korupcją, wyłudzeniami podatków, monopolem i nieuczciwą konkurencją z zagranicy. Podkreślił, że ważne są sprawne instytucje jak CBA czy wydziały przestępczości gospodarczej w Policji czy prokuraturze oraz sprawne i sprawiedliwe sądy.

"Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy"
"Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy"tvn24

6. NOWOCZESNOŚĆ I CYFRYZACJA

Morawiecki mówił, że "pola bitew współczesnego państwa to cyberprzestrzeń, dlatego poważne państwo musi stawiać również na cyberbezpieczeństwo".

Zaznaczył, że technologia i narzędzia informatyczne powinna umożliwić skrócenie czasu załatwiania spraw w urzędach, a także służyć uszczelnieniu systemu podatkowego.

Mówił o intensywnym procesie budowy nowoczesnego państwa.

7. EDUKACJA I NAUKA

Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych latach w edukacji rząd położy duży nacisk na nauczanie branżowe. Przekonywał, że rząd zrobi wszystko, by "pokolenie straconych szans", które musiało emigrować, miało szanse znaleźć pracę w Polsce, "na godnych warunkach, nie na umowach śmieciowych, z jak najwyższym wynagrodzeniem". - Wierzę, że będzie to pokolenie odzyskanych szans - powiedział.

Zapowiedział reformę szkolnictwa wyższego i reformę instytutów badawczych. - Sieć badawcza imienia Łukasiewicza będzie jedną z największych w Europie tego typu instytucji - wskazał.

Mówił zarazem, że na naukę nie można patrzeć tylko pod kątem korzyści gospodarczych, bo "równie ważnym zadaniem polskich uczelni jest formacja elit narodowych". Stąd rząd będzie aktywnie przeciwdziałał drenaży najlepszych umysłów - zaznaczył.

8. POLSKA RÓWNYCH SZANS I SOLIDARNOŚCI SPOŁECZNEJ

Morawiecki w expose powiedział, że drogą do lepszego jutra musi być Polska równych szans i solidarności, a nie Polska grup interesów i zwalczających się egoizmów. Podkreślił, że w ciągu minionych dwóch lat rząd doprowadził do zmniejszenia nierówności, między innymi dzięki programom społecznym, zwłaszcza programowi Rodzina 500 plus.

- Według konstytucji mamy społeczną gospodarkę rynkową. Społeczną, nie antyspołeczną, a tak wyglądała niestety praktyka pierwszego ćwierćwiecza III RP. Dopiero od dwóch lat możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa w Polsce żyje, że ma się dobrze i przynosi owoce - mówił szef rządu.

Zapowiedział zarazem, że "Rada Dialogu Społecznego będzie tym miejscem, w którym będziemy wspólnie wypracowywali najważniejsze rozwiązania, które pozwolą nam zachować zdrową równowagę gospodarczą i społeczną".

"Trzeba zatrzymać zwijanie się państwa"
"Trzeba zatrzymać zwijanie się państwa"tvn24

9. POLSKA WIEŚ I ROLNICTWO

Morawiecki podkreślił, że jednym z obszarów, na którym jego rząd skupi swoją uwagę będzie polska wieś i rolnictwo. Zapowiedział, że rząd będzie zabiegać o odpowiedni budżet w ramach wspólnej polityki rolnej, który zapewni polskim rolnikom jednolite warunki konkurowania.

Wśród bieżących wyzwań dotyczących rolnictwa wymienił walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF), który - jak mówił - pustoszy Europę Środkową. - Będziemy wdrażać takie środki, aby ograniczyć jej rozprzestrzenianie się, aby ją zwalczyć - zapewniał premier.

Jak dodał, polski rząd będzie też dbał o ochronę polskiej ziemi, unowocześnianie gospodarstw, rozwój przedsiębiorczości na wsi, rozbudowę infrastruktury i dostępność internetu, szkół, żłobków i zapewnienie aktywnych instytucji kultury.

10. TANIE MIESZKANIA

Premier zapowiedział, że program Mieszkanie plus na najbliższe 10 lat będzie sztandarowym zadaniem rządu. Jak mówił, zajmujemy ostatnie miejsce w Europie, jeżeli chodzi liczbę mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców i nadal brakuje 3-4 mln mieszkań. - Właśnie teraz odrabiamy zaległości z 70 lat i nie jest łatwo ruszyć tę bryłę - powiedział.

- Nie jest łatwo, ale ta kula śniegowa już ruszyła i za parę kwartałów będziemy oddawać do użytku pierwsze tanie mieszkania, zbudowane tanio mieszkania - zapowiedział premier.

Podkreślił, że obecne prawo "nie zapobiega inwestycjom mieszkaniowym w szczerym polu - inwestycjom odciętym od komunikacji, szkół, przedszkoli i nawet podstawowej infrastruktury technicznej". Stwierdził, że takie mieszkania szybko, zamiast mieszkaniami marzeń, stają się koszmarem.

Zapowiedział, że niedługo zostanie zaproponowany "pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny i estetykę". - W przyszłym roku pełną parą ruszą prace Instytutu Urbanistyki i Architektury - dodał.

11. KOBIETY

Zero tolerancji dla przemocy i równość szans dla kobiet to jedno z pól działania nowego rządu - zapowiedział w expose Morawiecki.

- Dlatego stanowczo mówię: nie ma zgody polskiego rządu na przemoc, ani jakiegokolwiek przyzwolenia na przemoc - oświadczył premier. Morawiecki podkreślił, że nie może być tak, iż maltretowana kobieta będzie z dziećmi uciekała z własnego domu. Zapowiedział poprawę mechanizmów zapewniających ochronę ofiarom przemocy w domu i w miejscu pracy.

Poinformował, że mimo że według "The Economist" Polska jest obecnie na piątym miejscu najbardziej przyjaznych krajów dla kobiet, to Polki natrafiają cały czas na szklany sufit. Według Morawieckiego dzieje się tak dlatego, że na co dzień muszą łączyć pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi.

- Dodatkowo tak ważne wydarzenia, jak ciąża i poród muszą być otoczone troskliwą opieką. Dlatego wypracujemy takie standardy opieki okołoporodowej, które będą skutecznie chronić życie i zdrowie matki i dziecka, a także łagodzenia bólu podczas porodu. Każda kobieta zasługuje na to, żeby rodzić w godnych warunkach - podkreślił.

"Zero tolerancji dla przemocy wobec kobiet"
"Zero tolerancji dla przemocy wobec kobiet"tvn24

12. PRZYJAZNA POLSKA

Morawiecki zapowiedział rozpoczęcie wielkiego projektu "Przyjazna Polska", który usunie bariery infrastrukturalne i prawne dla seniorów i emerytów.

- Chciałbym, żeby wyjście do sklepu starszej osoby nie było wyprawą, czy biegiem na 3000 metrów z przeszkodami - dodał premier.

Zaznaczył, że szacunek dla starszych "pomoże w pełni czerpać z ich doświadczenia i włączać ich w życie codzienne".

13. EUROPA

Nie chcemy Unii dwóch prędkości, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych - powiedział Mateusz Morawiecki. - Naszym kluczowym polem działań jest też oczywiście Europa, znajdujemy się w punkcie zwrotnym dla losów projektu europejskiego i całej globalnej gospodarki. Silna, konkurencyjna i solidarna Europa to część nowoczesnej idei Polski - podkreślił Morawiecki.

- Teraz waży się przyszłość projektu europejskiego, my nie chcemy Unii dwóch prędkości, nie chcemy znowu podziałów i pozostawiania niektórych w tyle, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych - podkreślił Morawiecki.

Jak mówił, "coraz częściej jednak w Unii ktoś otrzymuje fory i to nie słabszy, lecz silniejszy". - Kochana Europo, polski kawałek na pewno doskonale pasuje do europejskich puzzli, ale nie wolno umieszczać go niewłaściwą stroną albo wbijać na siłę. Zniszczy się wtedy i całość obrazka, i ten nasz kawałek - podkreślił Morawiecki.

14. LASY

Morawiecki powiedział, że rząd uszanuje postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej i postąpi zgodnie z jego wyrokiem.

Dodał, że działania leśników w Puszczy Białowieskiej miały na celu jej ochronę.

- Chcemy wierzyć, że również unijne instytucje miały także na celu dbałość o polską przyrodę. Chcemy w to wierzyć - podkreślił premier.

Morawiecki powiedział, że "lasy są naszym bogactwem". - To bogactwo najlepiej rozumieją i najlepiej dbają o nie leśnicy. Bardzo im za to dziękuję - powiedział.

15. POLITYKA ZAGRANICZNA

Morawiecki podkreślił, że jego rząd będzie dążył do jak najdalej idącej harmonizacji działań NATO i UE w zakresie bezpieczeństwa. W tym kontekście przywołał między innymi przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO). - NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, zaś Stany Zjednoczone naszym głównym sojusznikiem - zadeklarował premier.

Zapewnił, że Polska wykorzysta potencjał armii do wzmocnienia rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Wśród działań jego rządu wymienił także konsolidację państw regionu, w tym w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza czy "prawdziwego" strategicznego partnerstwa na Wschodzie. - Planujemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość, chociaż do tanga trzeba dwojga - mówił.

Morawiecki ocenił również, że Polska tylko z własną polityką regionalną, w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, otwarta na wszystkie państwa Europy Środkowej, może być ważnym członkiem Unii Europejskiej i "podmiotem" w stosunkach międzynarodowych. - Uważam też, że Polska powinna stawiać przed sobą ambitne cele, takie jak na przykład członkostwo w G20, jak bycie jednym z głównych architektów Unii Europejskiej, (bycie) filarem NATO czy liderem Trójmorza - podkreślił szef rządu.

Morawiecki stwierdził również, że Polska będzie rozwijać swoją współpracę, w tym na polu gospodarczym między innymi z krajami Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Premier zadeklarował również, że jego rząd chce wspierać Polonię w różnych regionach świata. Wyraził nadzieję na powrót Polonii z emigracji. Jak mówił, rząd będzie w tym celu wzmacniać programy repatriacyjne. - Jest nas 60 milionów na świecie i mamy obowiązki wobec wszystkich Polaków, a oni mają obowiązki wobec Polski - stwierdził.

"Celem zachęcenie do powrotu jak największej liczby Polaków"
"Celem zachęcenie do powrotu jak największej liczby Polaków"tvn24

"Spór - tak, wojna - nie"

Morawiecki na zakończenie expose powiedział, że Polska jest naszym wspólnym dobrem, niezależnie od barw politycznych czy różnic światopoglądowych.

- Za dwa tygodnie Wigilia. Polacy, jak co roku połamią się opłatkiem, zasiądą do stołów, ciesząc się, że Bóg się rodzi. Niech ten wigilijny stół nie będzie jak barykada, niech będzie miejscem, które łączy, a nie dzieli - mówił we wtorek szef rządu.

- Tego życzę wszystkim posłom, jak najbardziej także posłom opozycji - podkreślił Morawiecki. Według premiera można i trzeba się spierać, jednak - jak mówił - "spór - tak, wojna - nie".

[object Object]
"Nie powiedział w ogóle o relacjach z Rosją"tvn24
wideo 2/10

Autor: pk/ja / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - potwierdził tvn24.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Jak wyjaśnił, wezwanie nie oznacza, że Suski był podsłuchiwany. - Jest to przedmiotem śledztwa - przekazał. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W jednym z portów w Szczecinie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jeden z wiceministrów miał zagwarantowaną pracę zdalną za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówił w "#BezKitu" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO), pytany o wyniki audytów po rządach PiS. Jak dodał, osoba ta "w czasie prawie trzech lat nie pobrała sprzętu, na którym powinna pracować". - To kosztowało spółkę Skarbu Państwa ponad pół miliona złotych - przekazał.

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Źródło:
TVN24

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Źródło:
PAP

Karmelitanki z Zakopanego przenoszą się pod nowy adres. Powodem przeprowadzki jest zmiana charakteru okolicy obecnej klauzury, utrudniająca siostrom kontemplację w samotności i ciszy. Kontrowersje budzą jednak plany budowy apartamentowców i pensjonatu w miejscu dotychczasowego klasztoru. Według medialnych doniesień taki pomysł na te tereny mają same zakonnice. Wniosek w tej sprawie jest w urzędzie. Siostry potwierdzają jedynie, że starają się "korzystnie" sprzedać klasztor.

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Źródło:
tvn24.pl / Onet

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL debatował w piątek nad kandydaturami do Parlamentu Europejskiego. Listy zostaną zaprezentowane razem z kandydatami Polski 2050 w ramach koalicyjnego komitetu Trzecia Droga. O szczegółach piątkowych ustaleń opowiadali w rozmowach z dziennikarzami czołowi politycy PSL.

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

Michał Woś zadzwonił i pytał, czy będę dziś na komisji - mówiła przed komisją śledczą ds. Pegasusa główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek. Oświadczyła, że w kierowanym przez nią departamencie nikt nie wiedział, na co zostaną wydane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Zeznała też, że osobą odpowiedzialną za weryfikację tego, na co zostały wydane środki z funduszu, jest jego dysponent, czyli minister sprawiedliwości.

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Źródło:
PAP, TVN24

Nie nadzorowałem komórki, która zajmowała się gadżetami - powiedział były szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się do "procederu", o którym poinformował wiceszef resortu. Cezary Tomczyk mówił, że najważniejsi współpracownicy ówczesnego ministra dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw. "Kto zegarkiem wojuje, ten od zegarka ginie" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Źródło:
TVN24

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- My, obywatele, składamy się na pensje polityków i potem widzimy, że oni uprawiają ten freak fight przed Sejmem - powiedziała w podcaście "Wybory kobiet" Marianna Schreiber, odnosząc się też do swojego udziału w walkach MMA. Była również pytana m.in. o to, czy miała poczucie, że jej aktywność publiczna jest obciążeniem dla jej męża.

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24