tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prezydent Duda: na fundamencie wspólnej historii damy radę budować dobre stosunki polityczne

zobacz więcej wideo »
Prezydent Duda: na fundamencie wspólnej historii damy radę budować dobre stosunki polityczne
Foto: PAP/Jakub Kamiński | Video: tvn24 Prezydenci na uroczystej kolacji

Są we wspólnej historii Polski i Turcji karty, które wobec Turcji i tureckiego narodu wspominamy z wdzięcznością - mówił prezydent Andrzej Duda. Wyraził przekonanie, że oba kraje mogą budować dobre relacje na fundamencie wspólnej historii.

Andrzej Duda wygłosił toast podczas kolacji wydanej na cześć prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który złożył wizytę w Polsce. Prezydent Erdogan nie wygłosił toastu.

Ponad 600 lat stosunków dyplomatycznych

W swym przemówieniu Duda podkreślił, że wizyta prezydenta Turcji w Polsce ma trzy wymiary: polityczny, gospodarczy i międzyludzki. - Trzy wymiary tradycyjne, bo przenikające się przez wiele wieków wspólnej historii Polski i Turcji - zaznaczył.

Prezydent przypomniał, że Polskę i Turcję łączy ponad 600 lat stosunków dyplomatycznych.

W tym czasie - mówił - oba kraje przeżyły "razem i osobno wiele trudnych momentów". - Nie zawsze był pokój, były oczywiście wojny - dodał.


Turcja dała schronienie Polakom

- Ale były też trudne momenty, kiedy Polska została rozdarta przez zaborców na 123 lata. To wtedy pojawiły się w naszej wspólnej historii te karty, które my, Polacy wobec Turcji i tureckiego narodu wspominamy z wdzięcznością - podkreślił.Polski prezydent przypomniał, że Imperium Osmańskie nie uznało rozbiorów Polski, jako "jedyne państwo na świecie", a wielu Polaków znalazło na tureckiej ziemi schronienie przed prześladowaniami, czego dowodem jest między innymi miejscowość Adampol założona przez polskich uchodźców, która dzisiaj jest jedną z dzielnic Stambułu.

Bitwa pod Karsem zapowiedzią dzisiejszego sojuszu

- To fakt, że wielu polskich żołnierzy mogło walczyć przeciwko znienawidzonym wrogom, przeciwko zaborcom w ramach armii tureckiej, w ramach współpracy pomiędzy naszymi narodami - powiedział Duda.

Wspomniał bitwę pod Karsem w wojnie rosyjsko-tureckiej pod koniec XIX wieku. - To właśnie pod Karsem polscy żołnierze walczyli obok Turków, ale także obok żołnierzy innych narodowości - obok Węgrów, Włochów, Amerykanów, przeciwko Rosji - mówił prezydent Polski. - Można się dzisiaj uśmiechnąć i powiedzieć, że była to zapowiedź dzisiejszego Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał.

Prezydent wierzy w dobre stosunki polityczne

- Ja głęboko wierzę, panie prezydencie, że na fundamencie wspólnej historii, tego wszystkiego, co w tej historii było dobre, tego wszystkiego, co rozkwitło pomiędzy naszymi narodami, damy radę budować dobre stosunki polityczne, bardzo dobre stosunki gospodarcze i bardzo dobre stosunki międzyludzkie - powiedział prezydent Duda zwracając się do prezydenta Turcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Prezydent: decyzja europejskiego trybunału nastąpiła tuż przed wyborami. To znamienne

Prezydent: decyzja europejskiego trybunału nastąpiła tuż przed wyborami. To znamienne

Znamienne dla mnie było to, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym nastąpiło prawie w momencie ogłoszenia ciszy wyborczej, przed wyborami samorządowymi w Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda. Trybunał nakazał Polsce zawieszenie przepisów nowej ustawy o SN. czytaj dalej »

Erdogan: saudyjscy urzędnicy zaplanowali zabójstwo Chaszodżdżiego

Urzędnicy z Arabii Saudyjskiej zawczasu zaplanowali zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przemawiając we wtorek w parlamencie w Ankarze. Dziennikarz 2 października zginął w saudyjskim konsulacie w Stambule. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Podczas imprezy zawaliła się podłoga

Choć brzmi to niewiarygodnie, nikt nie został poważnie ranny. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Amerykańskie okręty w Cieśninie Tajwańskiej. Pekin "głęboko zaniepokojony"

Amerykańskie okręty w Cieśninie Tajwańskiej. Pekin "głęboko zaniepokojony"

Dwa okręty marynarki wojennej USA przepłynęły w poniedziałek Cieśniną Tajwańską – potwierdziły władze w Waszyngtonie i Tajpej. Zaniepokojenie drugim takim rejsem w tym roku wyraziło we wtorek MSZ Chin, które uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Urządzenie, które sprawia, że rowerzyści są wreszcie widoczni

Laser, który może uchronić przed groźnym wypadkiem. Zobacz TOTERAZ

Pracownik czyszczący kanały w Indiach (fot. Rajat Gupta/EPA/PAP) czytaj dalej »