tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Historyczna wizyta zaczęła się od dyplomatycznego zgrzytu

zobacz więcej wideo »
Historyczna wizyta zaczęła się od dyplomatycznego zgrzytu
  • Prezydent Turcji z wizytą w Atenach Prezydent Turcji z wizytą w Atenach
  • Recep Tayyip Erdogan przyjechał do Grecji Recep Tayyip Erdogan przyjechał do Grecji
Foto: ORESTIS PANAGIOTOU / PAP/EPA | Video: Reuters Prezydent Turcji z wizytą w Atenach

Pierwsza od 65 lat wizyta tureckiego prezydenta w Grecji zaczęła się w czwartek od dyplomatycznego zgrzytu, gdy Recep Tayyip Erdogan oświadczył w Atenach, że należy "zaktualizować" traktat z Lozanny z 1923 roku, regulujący między innymi granicę jego kraju z Grecją.

Jak pisze agencja AP, pierwsze spotkanie Erdogana z greckim prezydentem Prokopisem Pawlopulosem upłynęło na "ledwie zawoalowanym werbalnym pojedynku", jaki zazwyczaj zarezerwowany jest dla rozmów za zamkniętymi drzwiami.

Już w przeddzień dwudniowej wizyty Erdogan powiedział w wywiadzie dla greckiej telewizji, że traktat z Lozanny z 1923 roku należałoby "zaktualizować", co - jak ocenił - byłoby korzystne "nie tylko dla Turcji, ale także Grecji".

W wydanym oświadczeniu rzecznik greckiego rządu podkreślił, że wypowiedź prezydenta Turcji "rodzi poważne obawy i pytania". Dodał, że Ateny uznają traktat za "niepodlegający negocjacjom fundament, na którym budowana może być współpraca między obu krajami".

Pawlopulos: traktat nie wymaga rewizji

Erdogan powtórzył jednak swoje stanowisko podczas spotkania z Pawlopulosem. - Minęły 94 lata i w tym czasie wiele rzeczy uległo zmianie. Jeśli się im przyjrzymy, wierzę, że wszystkie strony zgodzą się, że wiele rzeczy trzeba zmienić - oświadczył na wspólnej konferencji prasowej w Atenach.

Erdogan powiedział też, że priorytetem dla jego kraju jest ochrona praw Turków w Grecji. Powiedział, że muzułmanie mieszkający w greckim regionie Tracja Zachodnia nie mogą wybierać wielkiego muftiego, podczas gdy społeczności chrześcijan w Turcji mogą wybierać swoich patriarchów. Powiedział też, że Grecja nie byłaby w stanie przystąpić do NATO bez wsparcia jego kraju.

W odpowiedzi grecki przywódca zaznaczył, że traktat "nie wymaga rewizji ani aktualizowania i obowiązuje w obecnym brzmieniu". Dodał, że dokument ten nie pozostawia miejsca na spory terytorialne i jasno definiuje status mniejszości muzułmańskiej w Grecji.

Trudna wizyta

Program wizyty Erdogana przewiduje między innymi spotkanie z przedstawicielami społeczności muzułmańskiej w północno-wschodniej Grecji. Władze greckie uważają tamtejszych muzułmanów za mniejszość wyznaniową, Turcja zaś za mniejszość turecką. Status tej społeczności reguluje właśnie traktat z Lozanny.

AP podkreśla, że podczas późniejszej, również transmitowanej przez telewizję rozmowy z greckim premierem Aleksisem Ciprasem Erdogan wypowiadał się już w mniej konfrontacyjnym tonie.

- Różnice między naszymi krajami istnieją od dawna. (...) Ważne jest, byśmy ponad tymi różnicami szukali wspólnego języka i radzili sobie z nimi w sposób konstruktywny, z poszanowaniem opinii drugiej strony, bez prowokowania i przesady - oświadczył.

Wśród najważniejszych kwestii, jakie najprawdopodobniej zostaną poruszone podczas wizyty Erdogana w Grecji, wymienia się kryzys uchodźczy, sytuację w regionie, dwustronne relacje gospodarcze i biznesowe, a także zahamowane negocjacje w sprawie przystąpienia Turcji do UE i spory, takie jak tureckie roszczenia terytorialne na greckiej części Morza Egejskiego.

Zadrażnienia wywoła zapewne sprawa ośmiu tureckich wojskowych, którzy po nieudanym puczu wojskowym w zeszłym roku zbiegli do Grecji i poprosili tam o azyl - podkreśla AP. Greckie sądy odmówiły ekstradycji tych osób, argumentując, że w ich własnym kraju nie mają zagwarantowanego prawa do sprawiedliwego procesu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie jest smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Siemoniak
o Nowoczesnej: mam nadzieję, że będą więcej robili, mniej mówili

Gołym okiem widać, że to przywództwo w tych tygodniach jeszcze się wykuwa - oceniał we "Wstajesz i wiesz" były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, komentując wybór Katarzyny Lubnauer na stanowisko szefowej Nowoczesnej. Wiceszef PO dodał, że "życzy, by przyjaciele jak najszybciej opanowali sytuację". zobacz więcej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Hańba dla naszego kraju". Niemcy chcą skończyć 
z antysemityzmem

"Hańba dla naszego kraju". Niemcy chcą skończyć
z antysemityzmem

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere opowiedział się w niedzielę - w związku z falą ekscesów skierowanych przeciwko Żydom i państwu Izrael - za powołaniem pełnomocnika rządu do spraw antysemityzmu. Podczas demonstracji w zeszłym tygodniu palono izraelskie flagi. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Barcelona znów oszukana. Piłka w bramce, gola nie ma

Barcelona znów oszukana. Piłka w bramce, gola nie ma

Piłkarze Barcelony nie mają ostatnio szczęścia do decyzji sędziów. Gdy grali z Valencią, sędzia nie zauważył, jak piłka wpadła do bramki po strzale Messiego. W niedzielę inny arbiter pomylił się w bardzo podobnej sytuacji. Piłka znów przekroczyła linię bramkową, ale gwizdek milczał. zobacz więcej »

Grał w chowanego, zamknął się w sejfie. Rodzina nie znała kodu

Ta historia wydarzyła się naprawdę w jednym z niemieckich domów. Na szczęście zakończyła się dobrze. Zobacz TOTERAZ.