tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Aresztowany pastor i gaz z Iranu. Erdogan przeciwko USA

Aresztowany pastor i gaz z Iranu. Erdogan przeciwko USA
Foto: EPA/JUSTIN LANE/PAP Erdogan ma napięte relacje z USA

Niemożliwe jest kontynuowanie wysiłków na rzecz pokoju w Syrii, dopóki u władzy w tym kraju pozostaje prezydent Baszar Asad - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Jak dodał, z nowej strefy zdemilitaryzowanej w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii już zaczęły wycofywać się "radykalne ugrupowania".

Erdogan, który przebywa w Nowym Jorku w związku z trwającą tam sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zapowiedział w wywiadzie, że mimo amerykańskich sankcji na Iran Turcja nie przestanie kupować od tego kraju gazu ziemnego.

Turecki przywódca odniósł się również do sprawy amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, który od października 2016 roku jest przetrzymywany w Turcji pod zarzutem szpiegostwa, wspierania kurdyjskich separatystów, udziału w udaremnionym zamachu stanu z lipca 2016 roku oraz utrzymywania kontaktów z organizacją mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, według Ankary odpowiedzialnego za próbę puczu.

- To sąd, a nie politycy, podejmie decyzję w sprawie Brunsona - powiedział Erdogan. - To sprawa sądowa. Brunson został zatrzymany pod zarzutami działalności terrorystycznej. (...) 12 października odbędzie się kolejna rozprawa. Nie wiemy, co postanowi sąd, a politycy nie będą mieli w tej sprawie nic do powiedzenia - podkreślił. - Jako prezydent nie mam prawa nakazać jego (Brunsona) uwolnienia. Nasze sądownictwo jest niezawisłe. Poczekajmy i przekonajmy się, jaką decyzję podejmie sąd - dodał.

Sprawa pastora

Brunson został aresztowany w Turcji podczas masowych represji i czystek związanych z próbą puczu. Po 20 miesiącach przetrzymywania w więzieniu pastora objęto aresztem domowym. Grozi mu do 35 lat pozbawienia wolności. W poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził nadzieję, że Turcja jeszcze we wrześniu uwolni Brunsona.

W związku ze sprawą pastora prezydent USA Donald Trump podwoił cła na turecką stal i aluminium oraz ukarał sankcjami tureckich ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. W odpowiedzi Turcja podwoiła cła na niektóre towary importowane z USA, w tym samochody osobowe, alkohol i tytoń, a także na kosmetyki, ryż i węgiel.

Kurs liry tureckiej spadł o blisko 40 proc. do dolara z powodu obaw o wpływanie przez Erdogana na politykę monetarną swego kraju oraz skutki dyplomatycznego sporu między Ankarą a Waszyngtonem. W sierpniu minister finansów USA Steven Mnuchin zagroził Turcji kolejnymi sankcjami, jeśli tamtejsze władze nie uwolnią Brunsona.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Turecka ofensywa w Syrii

Gorąca granica Syrii i Turcji

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wysłannik Trumpa w Rosji. Moskwa "oczekuje wyjaśnień" 
w sprawie słów prezydenta USA

Wysłannik Trumpa w Rosji. Moskwa "oczekuje wyjaśnień"
w sprawie słów prezydenta USA

Doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton prowadzi w poniedziałek rozmowy w Moskwie. Przedstawiciele władz Rosji podkreślają, że chcą od niego wyjaśnień w sprawie słów Donalda Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z układu rozbrojeniowego INF. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Pracownik czyszczący kanały w Indiach (fot. Rajat Gupta/EPA/PAP) czytaj dalej »