tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Próba zamachu stanu w Turcji

Wyszedł z więzienia. Wróci, jak straci mandat

Turecki sąd kasacyjny zwolnił z więzienia opozycyjnego deputowanego Enisa Berberoglu, który w lutym został skazany na blisko sześć lat pozbawienia wolności za "ujawnienie tajemnic rządowych".

Jak argumentował sąd, Berberoglu jest teraz objęty immunitetem poselskim, bo w czerwcowych wyborach został ponownie wybrany do parlamentu. Oznacza to jednak, że będzie musiał odbyć karę po zakończeniu swojego mandatu - zastrzegł sąd.

Berberoglu z kemalistowskiej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) jest pierwszym deputowanym, który został skazany w ramach rządowej czystki po udaremnionym zamachu stanu z 2016 roku. W lutym skazano go na pięć lat i 10 miesięcy więzienia za przekazanie prasie nagrania wideo pokazującego, według deputowanego, że Ankara dostarczała broń bojownikom w Syrii. Został uznany za winnego "rozpowszechniania danych, które powinny pozostać tajne z uwagi na bezpieczeństwo (...) państwa".

Władze zarzucają Berberoglu, że przekazał opozycyjnej gazecie "Cumhuriyet" nagranie wideo, na którym widać ciężarówki należące do tureckich tajnych służb (MIT) transportujące w styczniu 2014 r. broń przeznaczoną dla bojowników w Syrii, przedstawianych jako islamiści. Gazeta opublikowała w 2015 roku zdjęcia zmierzającego do Syrii transportu sprzętu wojskowego przechwyconego przez żandarmerię w południowej Turcji.

W pierwszym procesie Berberoglu został skazany w czerwcu ubiegłego roku na 25 lat więzienia za "szpiegostwo". Wyrok ten w październiku anulowano, co otworzyło drogę do nowego procesu.

Skazanie deputowanego w zeszłym roku wywołało falę protestów w całym kraju przeciwko prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi i jego rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Can Dundar, były redaktor naczelny "Cumhuriyet" uciekł do Niemiec po skazaniu go w 2016 r. na pięć lat i 10 miesięcy więzienia za ujawnienie tajemnic państwowych w aferze, która w Turcji nazywana jest "aferą ciężarówek MIT".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Próba zamachu stanu w Turcji

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Podczas imprezy zawaliła się podłoga

Choć brzmi to niewiarygodnie, nikt nie został poważnie ranny. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

"Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

Jeśli w Polsce forsowane są przepisy, które nie są zgodne z tym, co ustaliliśmy na europejskim poziomie, to musimy to przedyskutować. Jeśli nie możemy, to równie dobrze możemy być republiką bananową - stwierdził Alexander Stubb w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim. - Wewnątrz Unii to Polska jest tym krajem, który teraz jest pod obserwacją - dodał. Stubb stara się o nominację Europejskiej Partii Ludowej (EPL) do ubiegania się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Urządzenie, które sprawia, że rowerzyści są wreszcie widoczni

Laser, który może uchronić przed groźnym wypadkiem. Zobacz TOTERAZ

Pracownik czyszczący kanały w Indiach (fot. Rajat Gupta/EPA/PAP) czytaj dalej »