tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Szczyt Trump - Putin

"Najbardziej żenujący popis, jaki kiedykolwiek zdarzył się amerykańskiemu prezydentowi"

Mając Władimira Putina u boku, Donald Trump nie wspomniał o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nie był w stanie wyliczyć ani jednej kwestii, w której Kreml przyczynił się do pogorszenia stosunków amerykańsko-rosyjskich. Putin musiał być zachwycony - pisze ekspert think tanku Brookings Institution Steven Pifer, komentując wtorkowe spotkanie prezydentów USA i Rosji w Helsinkach.

"Nie zdarzyło się to, co mogło być najgorsze, ponieważ administracja zdołała zablokować prezydenta: USA nie zmieniają więc stanowiska w sprawie nielegalności aneksji Krymu przez Rosję, wojny na Ukrainie, odstraszania i ochrony wschodnich peryferii NATO" - pisze ekspertka do spraw relacji atlantyckich Constanze Stelzenmueller. Zastrzega jednak, że zachowanie Trumpa doprowadziło do utraty zaufania Europejczyków, a szkody, jakie prezydent poczynił w tej sferze, są nieprzeliczone.

Trump "poza kontrolą"

Szef Centrum ds. USA i Europy w Brookings Thomas Wright ocenia, że zachowanie prezydenta podczas wspólnej konferencji prasowej z rosyjskim przywódcą i podczas szczytu NATO w Brukseli dowodzi, iż jest on "poza kontrolą".

Wright podkreśla, że Trump zdaje się kierować wyłącznie impulsami, pozbywa się "dorosłych" doradców i ignoruje tych, którzy starają się nim pokierować. Skutki takiego stanu rzeczy staną się oczywiste "podczas kolejnego kryzysu międzynarodowego, kiedy Stany Zjednoczone zostaną wezwane, by ratować porządek międzynarodowy, a prezydent po prostu odmówi albo stanie po złej stronie".

"Putin musiał być zachwycony"

Kolejna ekspertka Brookings, Alina Polyakova, ocenia, że choć nie doszło do "zawarcia wielkiego dealu w sprawie Ukrainy (...) ani zanegowania zobowiązań USA dotyczących bezpieczeństwa Europy", to jednak "to rosyjski prezydent wygrał podczas tego szczytu".

"W Helsinkach Trump dał najbardziej żenujący popis podczas konferencji prasowej, jaki kiedykolwiek zdarzył się amerykańskiemu prezydentowi" - pisze z kolei Steven Pifer z Brookings.

"Mając Władimira Putina u swego boku, Trump nie wspomniał o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pytany o to, nie był w stanie wyliczyć ani jednej kwestii, w której Kreml przyczynił się do pogorszenia stosunków amerykańsko-rosyjskich (...); nie powiedział, że Rosja powinna przestać się mieszać (do wyborów w USA) lub będzie musiała się liczyć z konsekwencjami. Putin musiał być zachwycony" - pisze Pifer.

Przypomina też, że seria fatalnych wystąpień Trumpa zaczęła się już na początku jego podróży do Europy. "Historia podróży amerykańskich prezydentów nie zna czegoś takiego jak pobyt Donalda Trumpa (w Europie) od 11 do 16 lipca (...). Trump lepiej przysłużyłby się narodowym interesom USA, zostając w ubiegłym tygodniu w domu" - konkluduje Pifer.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Szczyt Trump - Putin

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Tragedia w Genui »

Oglądaj
Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui
 • Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w GenuiRatownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui
 • Runął wiadukt na autostradzieRunął wiadukt na autostradzie
 • W Genui runął fragment wiaduktu. Są zabiciW Genui runął fragment wiaduktu. Są zabici
 • Jacek Pałasiński: Jezdnia w tym miejscu znajdowała się na wysokości 90 metrówJacek Pałasiński: Jezdnia w tym miejscu znajdowała się na...
 • Zamiast drogi, wielka przepaść. Zdjęcia ze śmigłowcaZamiast drogi, wielka przepaść. Zdjęcia ze śmigłowca
 • Akcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w GenuiAkcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w Genui
 • Marek Lehnert: na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodówMarek Lehnert: na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodów
 • Zawalił się około 100-metrowy odcinek wiaduktuZawalił się około 100-metrowy odcinek wiaduktu
 • Moment zawalenia się wiaduktu w GenuiMoment zawalenia się wiaduktu w Genui
 • Zawalił się wiadukt nad GenuąZawalił się wiadukt nad Genuą
Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui

Komisja Europejska przechodzi do kolejnego etapu procedury w sprawie Sądu Najwyższego

Komisja Europejska podjęła we wtorek decyzję o przesłaniu polskim władzom tak zwanej uzasadnionej opinii, która rozpoczyna drugi etap postępowania w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja uznała, że odpowiedź rządu w Warszawie na poprzednie pismo nie rozwiała wątpliwości prawnych. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Rośnie ryzyko twardego brexitu. "Potrzebna zmiana postawy"

Rośnie ryzyko twardego brexitu. "Potrzebna zmiana postawy"

Rośnie ryzyko tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Potrzebna jest zmiana postawy Komisji Europejskiej, jeśli porozumienie ma być osiągnięte - oświadczył we wtorek brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Burza na Wyspach. Lider Partii Pracy miał złożyć kwiaty na grobach terrorystów

Burza na Wyspach. Lider Partii Pracy miał złożyć kwiaty na grobach terrorystów

Lider brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn w 2014 roku złożył wieniec na grobach palestyńskich terrorystów odpowiedzialnych za zabicie 11 izraelskich sportowców i niemieckiego policjanta na igrzyskach olimpijskich w Monachium z 1972 roku - poinformował dziennik "Daily Mail" i pokazał zdjęcie z tego wydarzenia. . zobacz więcej »

Zatoka pełna śmieci. Tony odpadków w wodzie

"Jesteśmy częścią natury. Cokolwiek robimy, to do nas wróci" - z takim przesłaniem wolontariusze z Filipin zbierali śmieci z zanieczyszczonej Zatoki Manilskiej. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Fale przy brzegu porywają dziecko. Są niebezpieczne i zdradliwe

Do morza jak do gór - należy mieć szacunek. To nagranie pokazuje, jak niebezpieczne mogą być fale. Zobacz TOTERAZ.

Karmienie bydła w objętym katastrofalną suszą regionie Australii (fot. Dean Lewins/EPA/PAP) czytaj dalej »