tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sarkofagi różnych rozmiarów i kształtów. Archeolodzy odkryli starożytny cmentarz

Egipskie ministerstwo do spraw zabytków starożytności poinformowało w sobotę, że w Dolinie Nilu, 250 km na południe od Kairu, egipscy archeolodzy odkryli cmentarz sprzed ponad 2 tysięcy lat z 40 wapiennymi sarkofagami.

Minister do spraw zabytków starożytności Chalid el-Anani powiedział, że w okolicy miejscowości Tuna el-Dżebel znaleziono szyby grobowe z tak zwanego Okresu Późnego (664-323 p.n.e) i początków czasów ptolemejskich (323 r. p.n.e.-30 r.n.e.). Są tam sarkofagi różnych rozmiarów i kształtów, w tym również antropoidalne.

"To dopiero początek"

W Tuna el-Dżebel znajduje się nekropolia niedalekiego starożytnego miasta Hermopolis, leżącego niedaleko obecnego El-Aszmunejn. Hermopolis było stolicą XV nomu (starożytnej egipskiej jednostki terytorialno - administracyjnej), któremu patronował Tot, egipskie bóstwo przedstawiane m.in. w postaci pawiana lub ibisa albo człowiek z głową ibisa bądź pawiana. W mitolologii greckiej utożsamiane z Hermesem. Miasto, oprócz kultu Tota związane było z kultem tzw. bóstw pierwotnych, dzięki którym powstał świat.

Prace wykopaliskowe na odkrytym cmentarzu potrwają co najmniej pięć lat. "To dopiero początek" - powiedział minister Anani. Do odkrycia doprowadziły prace podjęte w końcu zeszłego roku, kierowane przez Mostafę Waziriego, szefa egipskiej Najwyższej Rady ds. Starożytności (SCA).

Urny kanopskie

Nowe stanowisko archeologiczne leży na skraju pustyni. Do tej pory na nowym stanowisku znaleziono również około tysiąca małych ceramicznych figurek i zawieszkę z inskrypcją "szczęśliwego nowego roku" oraz cztery dobrze zachowane specjalne alabastrowe wazy rytualne - urny kanopskie - z pokrywami w kształcie głów synów Horusa.

Służyły one do przechowywania wnętrzności mumifikowanych zmarłych. Ozdabiać je głowami synów Horusa zaczęto w Okresie Późnym. Jeden z synów Horusa - Hapi o głowie pawiana - strzegł płuc zmarłego, Imset z ludzką głowa - wątroby, Kebehsenuf o głowie sokoła - jelit, a Duamutef o głowie psa podobnego do szakala - żołądka.

Jedna z kanop podpisana była imieniem Dżehuti-Irdi-Es. Dżehuti to egipskie imię Tota, którego znamy z greckiej transkrypcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Śmiertelne potrącenie przez autonomiczny samochód. Policja publikuje nagranie

To pierwsza śmiertelna ofiara pojazdu "bez kierowcy". Po zdarzeniu firma przerwała testy swoich samochodów. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Decyzja Trumpa w sprawie cła na chińskie produkty. Deficyt "wymknął się spod kontroli"

Decyzja Trumpa w sprawie cła na chińskie produkty. Deficyt "wymknął się spod kontroli"

Prezydent Donald Trump podpisał memorandum, które uruchomi restrykcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji. Taryfy obejmą eksport chińskich produktów o wartości 50 miliardów dolarów. Pekin ostrzega, że rozważa środki odwetowe. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Ukraiński parlament nie uznał wyborów prezydenta Rosji na Krymie

Ukraiński parlament nie uznał wyborów prezydenta Rosji na Krymie

Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie uznała w czwartek za bezprawne wybory prezydenta Rosji przeprowadzone na zaanektowanym przez nią w 2014 roku i należącym do Ukrainy Krymie. Deputowani oświadczyli, że wybory nie oznaczają zmiany statusu okupowanego przez Rosję półwyspu. zobacz więcej »

Codziennie dowoził 4-letnią pasażerkę do szkoły. Teraz zmienia trasę

Dla Johna był to ostatni kurs na tej trasie. Kierowca postanowił wręczyć prezent swojej ulubionej pasażerce. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »