tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

120 kilogramów trotylu przy zabytkowym moście. Ewakuowali mieszkańców na pięć godzin

zobacz więcej wideo »
120 kilogramów trotylu przy zabytkowym moście. Ewakuowali mieszkańców na pięć godzin
 • Koniec akcji saperów. Mieszkańcy wracają do domówKoniec akcji saperów. Mieszkańcy wracają do domów
 • Dzierżoniów. Mieszkańcy o ewakuacjiDzierżoniów. Mieszkańcy o ewakuacji
 • Ewakuacja i akcja saperów w DzierżoniowieEwakuacja i akcja saperów w Dzierżoniowie
Foto: monitoring miejski | Video: tvn24 Saperzy wyciągnęli 120 kilogramów trotylu

Podczas prac remontowych na moście w Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie) znaleziono niewybuchy. Saperzy wydobyli z ziemi 120 kilogramów trotylu. Na czas ich akcji ewakuowano ponad dwa tysiące osób. To druga taka sytuacja w ciągu kilku ostatnich miesięcy.

Robotnicy wykonujący remont mostu przy ul. Sienkiewicza na podejrzane materiały natknęli się w poniedziałkowe południe. Na miejsce wezwano saperów. Zwołano też posiedzenie sztabu kryzysowego. Po oględzinach placu budowy eksperci ocenili, że nie ma zagrożenia wybuchem. Jednak to może pojawić się w trakcie wydobywania trotylu. Dlatego służby podjęły decyzję o konieczności ewakuacji.

Ewakuacja mieszkańców

Swoje domy mieszkańcy mieli opuścić do godziny 9. - Obszar objęty ewakuacją pokrywa się z tym z listopada, wówczas domy i lokale usługowe opuściło ponad dwa tysiące osób - powiedział podkom. Marcin Ząbek z dzierżoniowskiej policji.

- Auto przestawiam, idę jeszcze zobaczyć do domu na chwilkę i uciekamy - mówił jeden z mieszkańców Dzierżoniowa, który nerwy trzymał na wodzy. Inni byli mniej spokojni. - Drugi raz takie coś. Wiadomo, że są nerwy, bo trzeba się zrywać i iść. Nie jest to takie lekkie, przeżycia są. Liczę, że będzie dobrze - powiedziała jedna z kobiet. A inna z mieszkanek nie kryła swojego oburzenia: - Uważam, że skoro znaleźli to (w listopadzie - przyp. red.), to powinni wtedy zrobić to porządnie od A do Z. Nawet gdyby miało to trwać tydzień, to teraz byłoby zrobione. Teraz sytuacja się powtarza i zobaczymy, czy nie powtórzy się ponownie - komentowała.

Obszarem objętym ewakuacją były ulice: Kościuszki (od skrzyżowania z ul. Świdnicką, do skrzyżowania z ul. Kolejową), Kolejowa (od ul. Kościuszki, do ul. Strumykowej), Batalionów Chłopskich, Prochowa, Przedmieście i Świdnicka.

Źródło: Google Maps Obszar ewakuacji

Najpierw wyciągnęli 80 kilogramów i sprawdzali dalej

Po godzinie 12.30 służby miejskie poinformowały, że saperzy wyciągnęli 80 kilogramów trotylu. Nie był to koniec akcji, bo sprawdzali jeszcze przeciwną stronę mostu. Wszystko po to, by mieć pewność, że podczas prowadzonych prac nie dojdzie do kolejnego takiego znaleziska.

Przed godziną 14 władze miasta poinformowały: akcja została zakończona. W sumie, we wtorek, saperzy wydobyli około 120 kilogramów trotylu. Jak podano, "teren został całkowicie oczyszczony i jest bezpieczny". Akcja saperów trwała w sumie cztery godziny. Mieszkańcy mogą już wracać do swoich domów. - Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość. W pierwszej kolejności mieszkańcom i wszystkim służbom zaangażowanym w akcję - przekazał Dariusz Kucharski, burmistrz miasta.

Teraz ładunki pochodzące z czasów II wojny światowej zostaną przewiezione na poligon. Tam będą zdetonowane.

Powtórka z listopada

Na początku listopada 2017 roku podczas remontu tego samego mostu znaleziono 200 kilogramów trotylu z czasów II wojny światowej. Były to niewybuchy przygotowane do wysadzenia przeprawy.

Wtedy również potrzebna była ewakuacja. Akcja służb trwała w sumie kilkanaście godzin. A władze Dzierżoniowa podkreślały: mieliśmy dużo szczęścia. - Przez ponad 70 lat mieszkańcy jeździli i chodzili po bombie. Tym mostem codziennie przechodziło i przejeżdżało kilkaset osób - mówił wówczas Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Oglądaj
09.11.2017 | Wielka ewakuacja i akcja saperów. Znaleziono 200 kilogramów trotylu
Wideo: Robert Jałocha/Fakty TVN 09.11.2017 | Wielka ewakuacja i akcja saperów. Znaleziono 200 kilogramów trotylu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Dziękuję za to, że wciąż jesteście Polakami"

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z australijską Polonią w niedzielę w Keysborough podkreślał, że Polska się rozwija, a Polacy są coraz bogatsi. - Wierzę, że przyjeżdżając do kraju, będziecie mogli z satysfakcją na to patrzeć i myśleć o powrocie - powiedział. zobacz więcej »

Ratownicy przestrzegają i mówią co robić, aby nie doszło do tragedii

Te słowa powinien usłyszeć każdy, wypoczywający nad wodą. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"

Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"

Jeszcze w tym roku na greckiej wyspie Tilos ma ruszyć specjalny system zielonego zasilania, co uczyni z niej pierwszą wyspę regionu, której system energetyczny działa wyłącznie w oparciu o energię ze słońca i wody - podała agencja Associated Press. System ma kosztować 14 milionów euro. Zdecydowaną większość pieniędzy wyłoży Unia Europejska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Izrael zamyka przejście graniczne ze Strefą Gazy. Jedyne dostępne dla zwykłych ludzi

Izrael zamyka przejście graniczne ze Strefą Gazy. Jedyne dostępne dla zwykłych ludzi

Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi. Przyczyna to odbywające się wzdłuż granicy palestyńskie manifestacje - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Nowe progi zwalniające. Zadziałają tylko przy przekroczeniu prędkości

Na razie to tylko projekt, ale kto wie, czy już wkrótce nie pojawią się na drogach. Zobacz TOTERAZ.

Zawodnicy na starcie triathlonu. (fot. Valentin Flauraud/EPA/PAP) czytaj dalej »