tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Przez dwa lata w Auschwitz obsługiwał krematoria. Namalował to, co widział

zobacz więcej wideo »
Przez dwa lata w Auschwitz obsługiwał krematoria. Namalował to, co widział
 • Dzieła byłego więźnia Auschwitz trafią do muzeumDzieła byłego więźnia Auschwitz trafią do muzeum
 • 72. rocznica wyzwolenia Auschwitz72. rocznica wyzwolenia Auschwitz
 • Kartka od esesmanaKartka od esesmana
 • W zbiorach jest m.in. korespondencja obozowa Eryka Pawliczka, który uciekł z Auschwitz 21 kwietnia 1944 r.W zbiorach jest m.in. korespondencja obozowa Eryka Pawliczka, który uciekł z...
 • Zajmują się każdym, najmniejszym nawet elementem konstrukcji. Rozpoczęto prace konserwatorskie w AuschwitzZajmują się każdym, najmniejszym nawet elementem konstrukcji. Rozpoczęto prace...
Foto: Muzeum Auschwitz-Birkenau | Video: Muzeum Auschwitz-Birkenau Swoje traumatyczne przeżycia Olère po wojnie przelał na papier i płótna

Przez dwa lata, jako więzień niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, obsługiwał krematoria i komory gazowe. To, co zobaczył, przeniósł na płótno. Teraz 18 obrazów Davida Olère, bo o nim mowa, trafiło do zbiorów miejsca pamięci.

– Tak naprawdę jego rysunki i obrazy są jedynym ikonograficznym przedstawieniem pracy komór gazowych i krematoriów, których detale znali członkowie Sonderkommando. Są one także cennym źródłem informacji na temat pracy i stosunków panujących wśród więźniów Sonderkommando – ocenia dr. Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum.

Obsługiwał krematoria i komory gazowe

Olère urodził się 19 stycznia 1902 r. w Warszawie. W 1918 r. wyjechał do Berlina, a następnie do Paryża, gdzie osiadł już na stałe. Tam też tworzył scenografie, kostiumy i plakaty reklamowe dla wytwórni filmowych, między innymi Paramount Pictures, Fox i Gaumont.

W 1943 roku malarz został aresztowany przez policję francuską i umieszczony w obozie Drancy z powodu swojego żydowskiego pochodzenia. Następnie deportowano go do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 106 144.

- Przez cały okres pobytu w obozie pracował w Sonderkommando, specjalnej grupie roboczej zmuszonej przez Niemców do obsługi krematoriów i komór gazowych – tłumaczy Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

Piętnuje sprawców

Swoje traumatyczne przeżycia Olère po wojnie przelał na papier i płótna. - Stąd całkowicie unikatowa wartość tych dzieł, jako dokumentów ilustrujących dzieje Zagłady. Pochodzą od naocznego świadka i ukazują zarówno codzienność pracy Sonderkommando, jak i siłę traumy oraz wolę życia mimo wszystko osoby, która przeszła przez najciemniejsze z obozowych doświadczeń. – zauważa dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.

– W swoich pracach David Olère łączy artystyczną wizję z dokładnie odtworzonymi realiami obozowej rzeczywistości. Na jego obrazach pojawiają się więc ci, którzy nie przeżyli, czasem jako twarze-widma świadków przedstawionych na obrazach scen, czasem stanowią oni główny temat dzieła - powiedziała Agnieszka Sieradzka, historyk sztuki pracująca w Zbiorach Muzeum.

Jednak malarz portretował nie tylko ofiary Auschwitz. - Olère piętnuje też sprawców tamtych wydarzeń, którzy w jego sztuce również zajmują dużo miejsca. Często też na obrazach widzimy samego autora, z wytatuowanym numerem na ręku, jako więźnia obozu Auschwitz, który widział na własne oczy proces Zagłady – uzupełnia Sieradzka.

Największy zbiór na świecie

Dotychczas w zbiorach Muzeum znajdował się tylko jeden obraz więźnia. Teraz, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest ich aż 19. To największy zbiór dzieł Davida Olère na świecie.

– Kilka pozostałych obrazów jest w posiadaniu Yad Vashem i kilka w rękach prywatnych. Kilkadziesiąt szkiców czarno-białych trafiło też do kolekcji Lohamei haGetaot w Izraelu – dodał Cywiński.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czym oddychasz

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Zdjęcie Erdogana na "tablicy nieprzyjaciół". Przeprosiny szefa NATO odrzucone

Zdjęcie Erdogana na "tablicy nieprzyjaciół". Przeprosiny szefa NATO odrzucone

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przeprosił Turcję za "incydent", jaki miał miejsce podczas ćwiczeń w Norwegii, w toku których, jak oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan, Turcja została określona jako "nieprzyjaciel". - Tego nie załatwią zwykłe przeprosiny - odparł Erdogan. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Odpoczynek nad przepaścią

W Bośni i Hercegowinie możesz poleżeć w hamaku zawieszonym między szczytami gór. Zobacz TOTERAZ.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wita w Paryżu premiera Libanu Saada Harirego. czytaj dalej »