Dymisja Wacława Berczyńskiego

Dymisja Wacława Berczyńskiego

Platforma daje Ziobrze 48 godzin. Sprzeczne informacje z MON

Platforma Obywatelska daje prokuraturze 48 godzin, by z urzędu zajęła się sprawą ewentualnego przekroczenia uprawnień w pełnieniu obowiązków przez szefa MON Antoniego Macierewicza. Po wizycie w MON politycy PO informowali, że do akt związanych z postępowaniem na śmigłowce Caracal miał dostęp m.in. doktor Wacław Berczyński. Minister obrony zaprzecza. Z kolei jego zastępcy informowali, że były szef podkomisji smoleńskiej miał dostęp do "dokumentacji archiwalnej".

"Jest wiele rzeczy ukrywanych przez MON". PO chce przeprowadzić kontrolę

Rola Wacława Berczyńskiego w rezygnacji rządu z kontraktu na caracale oraz ewentualne nadużycia przy transporcie VIP-ów - między innymi tym sprawom miałyby przyjrzeć się dwa zespoły Platformy Obywatelskiej, które spróbują na własną rękę przeprowadzić kontrolę w Ministerstwie Obrony Narodowej i podległych mu instytucjach.

Wniosek o przesłuchanie Berczyńskiego wpłynął do prokuratury

Do szczecińskiej prokuratury regionalnej wpłynął wniosek o przesłuchanie doktora Wacława Berczyńskiego – powiedziała we wtorek rzeczniczka tej prokuratury Iwona Chrobak-Farquharson. W tamtejszej prokuraturze od jesieni ubiegłego roku toczy się śledztwo w sprawie zakupu śmigłowców dla wojska.

"Zamiast poważnych kontraktów mamy kontrakty na długopisy i na misie"

Były wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek (PO) odniósł się do najnowszego zakupu resortu - pluszowych misiów wojskowych. - Z całą pewnością nie na taki kontrakt czekamy - skomentował. Poseł podkreślił również, że ważne jest wyjaśnienie afery związanej z działaniami Berczyńskiego.

Kownacki: wypowiedź Berczyńskiego o caracalach była dalece niefortunna

Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego, że minister obrony narodowej może poprosić swoich współpracowników o zapoznanie się z dokumentacją, de facto już archiwalną - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceszef MON Bartosz Kownacki. - Wgląd pana Berczyńskiego był zupełnie obojętny - tłumaczył. Odniósł się w ten sposób do słów Berczyńskiego, że to on miał - jak to sam ujął - "wykończyć caracale".

Berczyński wykończył caracale? "Mówimy o sprawie kryminalnej"

Sprawą zaangażowania Wacława Berczyńskiego w zerwanie negocjacji dotyczących caracali powinna zająć się prokuratura, bo to sprawa kryminalna - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szejnfeld (europoseł PO). - To spiskowa teoria dziejów. Nie wiem, skąd wnioski, że Berczyński wpływał na negocjacje - odpowiedział Jacek Sasin (poseł PiS).

"Jeśli Berczyński znalazł gdzieś bombę, to ją zdetonował w środowisku Macierewicza"

- Minister Macierewicz jest szkodliwy z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski - powiedział Adam Szłapka z Nowoczesnej w programie "Kawa na ławę". Jak dodał Rafał Trzaskowski (PO) "Misiewicz to był pikuś" w porównaniu ze sprawą Wacława Berczyńskiego. Goście TVN24 komentowali w ten sposób dymisje przewodniczącego podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

Berczyński wciąż z posadą w państwowej spółce lotniczej. O rezygnacji "nic nie wiadomo"

Wacław Berczyński zrezygnował z przewodniczenia podkomisji smoleńskiej, ale nadal pozostaje jej członkiem. To jednak nie wszystko. Jest też przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi - jednej ze strategicznych państwowych firm, wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak się powiedział tvn24bis.pl przedstawiciel PGZ, tej sprawie "nic nie wiadomo o zmianach".

Schetyna o Berczyńskim: prokurator natychmiast musi wszcząć postępowanie

Prokuratura z urzędu musi natychmiast wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie roli dr. Wacława Berczyńskiego w odwołaniu przetargu na francuskie caracale - uważa szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jak dodał, jeśli prokuratura sama nie podejmie działań, Platforma złoży zawiadomienie.

"Dziękuję Wacku, w imieniu służby"

Antoni Macierewicz w telewizji Trwam podziękował Wacławowi Berczyńskiemu za pracę w tzw. podkomisji smoleńskiej. Wcześniej Berczyński przesłał do MON pismo, w którym złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego. W czwartek po południu minister Antoni Macierewicz dymisję przyjął.

"Usiłowaliśmy go zatrzymać przed zrobieniem życiowego błędu"

- Mogę przypuszczać, że prawdopodobnie jego szef do niego zadzwonił i mu polecił, żeby napisał dymisję. Taka jest moja teoria - mówił o rezygnacji z funkcji przewodniczącego podkomisji smoleńskiej Wacława Berczyńskiego jego znajomy, pisarz i działacz polonijny Romuald "Aldek" Roman w rozmowie z "Czarno na białym".

Działacz PZPR, emigrant, ekspert Macierewicza. Kim jest Wacław Berczyński?

Należał do PZPR i - jak sam twierdzi - rozkładał ją od wewnątrz, zakładając Solidarność na Politechnice Łódzkiej. Później wyemigrował za ocean. Wrócił, by na nowo wyjaśniać przyczyny katastrofy w Smoleńsku. Kim jest Wacław Berczyński, który jeszcze do niedawna stał na czele powołanej przez Antoniego Macierewicza podkomisji? Materiał programu "Czarno na białym".

Karczewski: dymisja Berczyńskiego nieco mnie zaskoczyła

- Ta decyzja i ta informacja nieco mnie zaskoczyła - mówił o dymisji Wacława Berczyńskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak przekonywał w "Faktach po Faktach", przyczyną rezygnacji szefa podkomisji smoleńskiej były jedynie względy osobiste, a nie merytoryczne.