tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dzieci powiedziały, że powybijał szyby. "Jak to? Przecież Łukasz jest w szpitalu"

zobacz więcej wideo »
Dzieci powiedziały, że powybijał szyby. "Jak to? Przecież Łukasz jest w szpitalu"
Foto: Grzegorz D / ViralHog.com | Video: Grzegorz D / ViralHog.com Pacjent szpitala psychiatrycznego wpadł pod samochód

Mężczyzna, który wybił szybę w lombardzie w Lublińcu, a potem wpadł pod samochód, powinien być w szpitalu psychiatrycznym. Udało mu się jednak z niego uciec. Nie pierwszy raz.

Pana Łukasza wszyscy kojarzą w Lublińcu. Wiedzą, że to ten chłopak wybija witryny sklepowe. Mówią chłopak, chociaż pan Łukasz ma 27 lat i jest potężnym mężczyzną. Ale wszyscy wiedzą, że jest upośledzony umysłowo i traktują go trochę jak dziecko.

Ci, którzy znają go bliżej, twierdzą, że to chłopak "do rany przyłóż". Jeśli jest leczony.

- 6 września powybijał mi szyby w kredensach. Ma takie wybuchy agresji. Trudno, przynajmniej w domu, a nie obcym na ulicy. Wezwałam pogotowie, żeby zabrali syna do szpitala psychiatrycznego, ale dali mu tylko zastrzyk na uspokojenie. Lek zaczął działać po półtorej godziny - opowiada matka pana Łukasza.

Następnego dnia 27-latek był na warsztatach w dziennym ośrodku dla upośledzonych umysłowo. Podczas spaceru oddalił się od grupy. Wtedy zabrali go na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego w Lublińcu.

Był czwartek, 7 września. W sobotę 9 września, pan Łukasz uciekł ze szpitala i pierwszy raz wybił witrynę w lombardzie przy ul. Kilińskiego.

Bo okno było uchylone

- Dzieci przybiegły nam powiedzieć, że Łukasza zabiera pogotowie, że przyjechała policja, bo szyby powybijał. A my: "jak to, przecież Łukasz jest w szpitalu" - opowiada matka.

W szpitalu usłyszała, że syn uciekł przez okno na parterze. - Powiedzieli, że okno było uchylone i Łukasz je wyrwał. Tam nie ma krat. Ale gdzie były pielęgniarki? - dodaje matka.

Zastanawia się też, jakie leki podawano pacjentowi, że w trakcie pobytu w szpitalu nie tylko uciekł, ale wybił szybę. Dwukrotnie.

Po pierwszym zdewastowaniu lombardu karetka z powrotem zabrała pana Łukasza do szpitala psychiatrycznego. Matka była spokojna - syn był w tym szpitalu już czwarty raz i gdy wracał podleczony do domu, nie miał ataków agresji.

Wybija, ucieka, wpada pod samochód

W ostatni czwartek, 21 września, właściciel lombardu na Kilińskiego Grzegorz Dyla miał pecha, bo znowu trafiło na niego. Wstawiona trzy dni wcześniej szyba za 2 tysiące zł ponownie rozpadła się pod ciosami i kopniakami Łukasza.

Kamera monitoringu nad lombardem, w którą Dyla zainwestował po pierwszej dewastacji, nagrała całą sytuację. Wideo trafiło do sieci i pokazały je portale, również zagraniczne.

Na zdjęciach widać, jak rosły mężczyzna uderza ręką w szybę. Podchodzi do niego przechodzień i próbuje powstrzymać, pyta dlaczego to robi. Mężczyzna szarpie go przez chwilę i wraca do wybijania szyby. Kopie w nią. - Na złość - mówi przy tym.

Przechodzień dzwoni na policję. Wtedy sprawca rzuca się do ucieczki. Wbiega na ulicę, która od jego strony zastawiona jest parkującymi samochodami. Najprawdopodobniej nie widzi, co się dzieje na drugim pasie. Wpada pod samochód. Od matki wiemy, że skończyło się na złamanej ręce. Jej syn wrócił już do szpitala psychiatrycznego.

Sforsował antywłamaniowe okno

Szpital potwierdził w rozmowie z nami, że pan Łukasz jest ich pacjentem od 7 września i dwukrotnie "oddalił się samowolnie w sposób nieuprawniony". - Można powiedzieć, że uciekł. Sforsował okno, za pierwszym razem w swojej sali, za drugim w sali odwiedzin - mówi Jerzy Kos, lekarz z Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu.

27-latek przebywał na zamkniętym odcinku oddziału ogólnopsychiatrycznego. Nie ma tutaj krat, ale okna są antywłamaniowe. Powinny być zamknięte na klucz, do którego dostęp mają tylko pielęgniarki. - To dobrze zbudowany mężczyzna - mówi Kos o panu Łukaszu.

Wyjaśnia też, że 27-latek cierpi na schorzenie lekoodporne i ostatnio zalecone leczenie mogło nie powstrzymać wybuchów agresji, ale jest modyfikowane.

Pytamy, dlaczego nikt go nie powstrzymał. Kos: - Pielęgniarki mogły nie zauważyć ucieczki.

Każdy oddział szpitala ma około 65 pacjentów, z czego mniej więcej połowa przebywa na odcinku zamkniętym. Są w pokojach dwuosobowych, gdzie nie ma kamer monitoringu (są zamontowane tylko w sali obserwacyjnej oraz w korytarzach). Na każdym takim odcinku dyżurują tylko dwie, trzy pielęgniarki.

- Że nie ma tego pacjenta, 21 września zorientowały się około godz. 14 i rozpoczęły poszukiwania. Mógł być na przykład w łazience. Po 25 minutach miały zawiadamiać policję, ale właśnie dostaliśmy telefon z policji, że już go mają. Do tego lombardu jest od nas czterysta metrów - mówi Kos.

Dodaje, że pan Łukasz to nie jest ich jedyny uciekinier. - To się zdarza nawet na odcinkach zamkniętych - mówi.

Tymczasem policja w Lublińcu ani razu nie została oficjalnie zawiadomiona przez szpital o ucieczce pana Łukasza. Postępowanie w jego sprawie dopiero się rozpoczęło, nie został jeszcze przesłuchany. Nie wiadomo, kto zapłaci za witrynę lombardu.

Druga tragedia

Rodzina 27-latka przeżywa już drugą tragedię. W październiku 2015 roku starszy o 10 lat brat pana Łukasza, Piotr, zmarł na przystanku autobusowym w Będzinie. Jak później okazało się podczas sekcji zwłok, miał obrażenia typowe dla upadku z dużej wysokości, m. in. rozerwany kręgosłup i obfity krwotok.

Tego dnia pracował przy remoncie domu. Właściciel firmy budowlanej przyznał się, że zatrudnił pana Piotra na czarno i podrzucił na przystanku po tym, gdy pracownik spadł z rusztowania.

Przedsiębiorca stanął przed sądem za nieudzielenie pomocy znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi do trzech lat więzienia. Wyrok zapadł w połowie tego roku: sześć miesięcy pozbawienia wolności.

Ojciec: - Musiałem brać pożyczkę na pogrzeb Piotra. Ten przedsiębiorca obiecał nam to jakoś zadośćuczynić, wziął numer konta, ale do tej pory nic nie dostaliśmy.

Oglądaj
Zamiast zawieźć do szpitala, zostawił na przystanku
Wideo: tvn24 Zamiast zawieźć do szpitala, zostawił na przystanku

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną. Ten projekt ma rozruszać inwestycje firm

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną. Ten projekt ma rozruszać inwestycje firm

Zwolnienia podatkowe z tytułu realizacji nowej inwestycji będą mogły zostać udzielone na terenie całej Polski, a nie na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Takie jest założenie projektu ustawy, który Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji i uzgodnień. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Media: prezydent Xi raczej nie wyznaczy na zjeździe swojego następcy

Media: prezydent Xi raczej nie wyznaczy na zjeździe swojego następcy

Podczas trwającego w Pekinie XIX krajowego zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) prezydent Xi Jinping raczej nie wyznaczy osoby, która mogłaby stać się jego następcą na kolejnym zjeździe za pięć lat – podał w piątek hongkoński "South China Morning Post". zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ekstremalny zjazd kajakiem

Pływanie kajakiem kojarzy się z reguły z niewielkimi emocjami. Inaczej jest w tej sytuacji. Zobacz TOTERAZ.

Sebastian Kurz i Jean-Claude Juncker na spotkaniu w Brukseli. (OLIVIER HOSLET/PAP/EPA) czytaj dalej »