tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Chciał zdobyć broń, by zabić kilka osób". Dlatego zastrzelił instruktora na strzelnicy

zobacz więcej wideo »
"Chciał zdobyć broń, by zabić kilka osób". Dlatego zastrzelił instruktora na strzelnicy
 • Dożywocie dla zabójcy ze strzelnicyDożywocie dla zabójcy ze strzelnicy
 • 30.09.2014 | Szaleńczy plan zabójcy ze strzelnicy w Chorzowie. Chciał urządzić masakrę?30.09.2014 | Szaleńczy plan zabójcy ze strzelnicy w Chorzowie. Chciał urządzić...
 • Nic nie wzbudzało moich podejrzeń Nic nie wzbudzało moich podejrzeń
 • Trzy miesiące aresztu za strzelaninę w ChorzowieTrzy miesiące aresztu za strzelaninę w Chorzowie
 • 25-latek zastrzelił instruktora na strzelnicy 25-latek zastrzelił instruktora na strzelnicy
 • Zabójcy ze strzelnicy grozi dożywocieZabójcy ze strzelnicy grozi dożywocie
 • Mężczyzna odpowie za zabójstwo Mężczyzna odpowie za zabójstwo
 • Ruszył proces 25-latka, który zastrzelił instruktora na strzelnicyRuszył proces 25-latka, który zastrzelił instruktora na strzelnicy
 • Policja nie wyklucza, że było to celowe działaniePolicja nie wyklucza, że było to celowe działanie
Foto: PAP | Video: TVN 24 25-latek śmiertelnie postrzelił instruktora na strzelnicy

Hubert Ch., który w 2014 r. zastrzelił instruktora na strzelnicy w Chorzowie i próbował zabić drugiego mężczyznę, jest już prawomocnie skazany na dożywocie. O warunkowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się najwcześniej po 30 latach.

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy karę dla oskarżonego, nieznacznie tylko zmieniając treść orzeczenia z pierwszej instancji. Sąd podkreślił, że sprawca poszedł na strzelnicę, by zdobyć broń, chciał zabić więcej osób.

- Uwzględniając wszystkie okoliczności sprawy, nie można mieć wątpliwości, że jedyna kara, która może odnieść swój skutek – jeśli chodzi o oskarżonego – i być efektywna - jeśli chodzi o społeczeństwo - to eliminacja oskarżonego ze społeczeństwa, albowiem oskarżony jest po prostu człowiekiem niebezpiecznym – powiedział przewodniczący składu orzekającego Michał Marzec.

- To jedynie adekwatna kara do czynu, który został popełniony. Sąd nie wyobraża sobie, aby tu mogła wchodzić w rachubę jakakolwiek inna, łagodniejsza kara - podkreślił sędzia.

19 strzałów w plecy

Do zabójstwa doszło pod koniec września 2014 r. 25-letni wówczas Hubert Ch. przyszedł na strzelnicę i podobnie jak inni klienci korzystał z niej pod opieką instruktora. Gdy zostali sam na sam i instruktor odwrócił się do niego plecami, sprawca skierował broń w jego stronę i otworzył ogień, ranił go 19 razy.

Ofiara to były policjant i instruktor w Szkole Policji w Katowicach Waldemar Ż. Miał 46 lat.

Po zabiciu instruktora sprawca spakował kilka sztuk broni i amunicję do torby. Chciał opuścić strzelnicę, powstrzymał go współwłaściciel obiektu, do którego Ch. także zaczął strzelać. Dlatego odpowiadał też za usiłowanie zabójstwa - za to sąd skazał go na 15 lat więzienia. Mężczyzna poddał się, gdy na miejsce przejechała policja. Sąd zaznaczył, że Ch. chciał opuścić strzelnicę i zabić więcej osób.

Chciał zabić więcej osób

- Na strzelnicę poszedł po to, by zdobyć broń. Ten czyn, który osądzamy, jest tylko pierwszym krokiem do realizacji celu, który sobie postawił – powiedział sędzia Marzec. Podkreślił, że Ch. działał z pełną premedytacją, zaplanował i próbował osiągnąć swój cel - z zimną krwią zabił instruktora, którego zupełnie nie znał. Według sądu, było to zabójstwo "instrumentalne" – chodziło o zdobycie broni i amunicji do przeprowadzenia aktu terrorystycznego.

Wyrok z pierwszej instancji zaskarżyła obrona, która w procesie przekonywała, że Ch. cierpi na zaburzenia psychiczne i podczas zbrodni mógł być niepoczytalny. Chciała uchylenia wyroku i nowego procesu lub złagodzenia kary z I instancji i wymierzenie Ch. 15 lat więzienia. SA się na to nie zgodził. Uznał, że opinie biegłych są jednoznaczne i nie pozostawiają wątpliwości - sprawca miał co prawda zaburzenia osobowości, ale nie miały one wpływu na jego poczytalność.

- Kwestia ewentualnego środka zaskarżenia w postaci kasacji będzie rozpatrywana, natomiast myślę, że zależy to od mecenasa, który podejmie stosowną decyzję – powiedziała dziennikarzom broniąca oskarżonego aplikant adwokacka Sandra Stępień.

Na rozprawę Hubert Ch. nie został doprowadzony, na ogłoszenie wyroku nie przyszli też oskarżyciele posiłkowi.

Twierdził, że nie wszystko pamięta

Wcześniej, przed sądem okręgowym, oskarżony oświadczył, że nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego zabił instruktora. Twierdził, że ma luki w pamięci. Nie potrafił też wytłumaczyć, dlaczego po zastrzeleniu Ż. zapakował do torby kilka sztuk broni i ponad 100 sztuk amunicji. W "ostatnim słowie" przeprosił wszystkich poszkodowanych w tym "karygodnym zajściu".

Proces w tej sprawie toczył się dwa razy. W pierwszym wyroku sąd okręgowy skazał mężczyznę na 25 lat więzienia, zastrzegając, że o zwolnienie mógłby się starać najwcześniej po 20 latach. Ponowne przeprowadzenie procesu nakazał Sąd Apelacyjny w Katowicach, wskazując m.in., że w pierwszym wyroku sąd pominął motywację sprawcy. Nakazał też bardziej wnikliwą ocenę stanu zdrowia oskarżonego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Finał sporu o podatkową amnestię we Włoszech. "Rodzi się przyjazne państwo"

Finał sporu o podatkową amnestię we Włoszech. "Rodzi się przyjazne państwo"

Po kilku dniach sporów rządząca we Włoszech koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd porozumiała się w sprawie planowanej w przyszłorocznym budżecie częściowej amnestii podatkowej. O umowie poinformowali premier Giuseppe Conte i liderzy obu ugrupowań. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »