tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Podawał się za syna esesmana i twierdził, że wie, gdzie ukryto siedem ton złota

Podawał się za syna esesmana i twierdził, że wie, gdzie ukryto siedem ton złota
Foto: TVN24 Wrocław | Video: G. Hawałej / TVN24 Wrocław Skazany za oszustwo. Przekonywał, że szuka złota z II wojny światowej

Miały być wielkie poszukiwania i wielki skarb. Zamiast tego były wyłudzone pieniądze. 205 tysięcy złotych. Oszust, podający się za syna esesmana, miał trafić za kratki. Jednak od wyroku się odwołał.

Stanisław M. twierdził, że jest synem esesmana. Opowiadał o tym, że przyjechał na Dolny Śląsk w poszukiwaniu skarbu - złota zakopanego pod koniec II wojny światowej na jednej z działek pod Świdnicą. Ponad 7 ton cennego kruszcu.

Miał dokumentację i opowieść. Nie miał pieniędzy

M. nie był gołosłowny. Pokazywał ludziom dokumenty sprzed lat i stare mapy. Miał wszystko. Brakowało mu tylko gotówki na przeprowadzenie poszukiwań. W końcu opowieści o złocie skusiły mieszkańca jednej z podwrocławskich wsi.

Postanowił sfinansować prace terenowe. Wyłożył na to najpierw 120 tys. złotych. Później dołożył kolejne 80 tys., a w końcu kolejne 5 tys. złotych. Złotem mieli podzielić się po połowie.

Złota nie było

Mijały miesiące. Sponsor poszukiwań niecierpliwił się. Dopytywał, jak przebiegają prace. Otrzymywał wymijające odpowiedzi. Wciąż coś miało się komplikować. W końcu inwestor nie wytrzymał. Zażądał zwrotu gotówki. Gdy M. pieniędzy nie oddał, mężczyzna stracił cierpliwość. O sprawie powiadomił policję.

M. cały czas przekonywał, że poszukiwania się odbyły. I że rozliczył się z inwestorem. Miał mu przekazać między innymi złote pióro. W te słowa nie uwierzyli ani śledczy, ani sąd.

Sąd: musi oddać pieniądze i iść za kratki

W pierwszej instancji mężczyznę skazano na 25 miesięcy pozbawienia wolności. To wyrok łączny za dwa oszustwa. Surowy, bo mężczyzna działał w warunkach recydywy. Za oszustwa karany był już wcześniej. M. od decyzji sądu się odwołał.

Obrońca mężczyzny przekonywał, że wyrok jest zbyt surowy i uniemożliwia jego klientowi oddanie wyłudzonych środków.

- Powodem, dla którego pokrzywdzony zdecydował się powiadomić o popełnieniu przestępstwa, nie była chęć osadzenia oskarżonego w zakładzie karnym, a odzyskanie należnych mu pieniędzy - przekonywał przed sądem Michał Pająk, obrońca M. I dowodził, że "bardziej efektywnym" dla inwestora rozwiązaniem byłaby kara pozbawienia wolności w zawieszeniu. Tak, by M. mógł odpracować należność. - Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej korzystne zarówno dla oskarżonego, jak i pokrzywdzonego, który szybciej i pewniej będzie mógł odzyskać swoje pieniądze - podkreślał mecenas Pająk.

Będzie kasacja?

Argumentacja nie przekonała składu sędziowskiego. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu postanowił utrzymać rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji. To oznacza, że najbliższe kilkanaście miesięcy M. spędzi za kratkami. Wyrok jest prawomocny, choć obrońca oskarżonego dopuszcza możliwość wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego. - Najpierw jednak musimy zapoznać się z pisemnym uzasadnieniem - przyznał Pająk.

Pełnomocnik pokrzywdzonego mężczyzny cieszył się z rozstrzygnięcia. - Wyrok jest prawidłowy - komentował.

Wyrok zapadł przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Przebiega tuż przed jadącym autobusem, by zdążyć na tramwaj. O krok od tragedii

Skrajna lekkomyślność i brak uwagi mogły doprowadzić do tragicznego wypadku na przystanku w Szczecinie. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Totalna dominacja Putina 
w stolicy". Moskwa przestaje być bastionem opozycji

"Totalna dominacja Putina
w stolicy". Moskwa przestaje być bastionem opozycji

Niedzielne wybory prezydenckie w Rosji były pod jednym względem nietypowe. Zarówno w Moskwie, jak i Petersburgu Władimir Putin uzyskał wynik równie wysoki, jak w całym kraju. Obie metropolie utraciły status bastionów opozycji - oceniają rosyjscy politolodzy. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Fiesta de Las Fallas, czyli święto ognia obchodzone w Walencji (MANUEL BRUQUE/PAP/EPA) czytaj dalej »