tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Biały Dom ociąga się z sankcjami na Rosję. Demokraci popędzają

zobacz więcej wideo »
Biały Dom ociąga się z sankcjami na Rosję. Demokraci popędzają
 • Prezydent Trump podczas wizyty w fabryce w OhioPrezydent Trump podczas wizyty w fabryce w Ohio
 • Łukasz Kulesa o napięciu na linii Rosja-NATOŁukasz Kulesa o napięciu na linii Rosja-NATO
 • "Obama musiał odwołać szczyt, by nie dać satysfakcji Putinowi""Obama musiał odwołać szczyt, by nie dać satysfakcji Putinowi"
 • Obama zrezygnował ze spotkania z PutinemObama zrezygnował ze spotkania z Putinem
Foto: MICHAEL REYNOLDS / PAP/EPA | Video: ENEX/CBS Demokraci wzywają Trumpa do działania (nagranie archiwalne)

Trzej prominentni senatorowie Partii Demokratycznej w przedłożonej wspólnie rezolucji zaapelowali do prezydenta USA Donalda Trumpa o niezwłoczne nałożenie nowych sankcji na różne sektory gospodarki Rosji. Upoważnia go do tego ustawa przyjęta w lipcu 2017 roku.

Symboliczna rezolucja, przedstawiona w poniedziałek (czasu miejscowego) przez Bena Cardina z Maryland, Sherroda Browna z Ohio i Roberta Menendeza z New Jersey, to najnowsza próba podjęta przez demokratów, by wywrzeć nacisk na Biały Dom i skłonić go do podjęcia działań w związku z ustawą o sankcjach wobec Rosji - ocenia portal Politico.

- Brak poważnego podejścia demonstrowana przez administrację w obliczu wyraźnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego oraz jeszcze wyraźniejszego zamiaru Kongresu (w sprawie ukarania Rosji - red.) jest niepokojący i nie może trwać - podkreślił Cardin w wydanym oświadczeniu.

Niewykorzystana ustawa

Ciesząca się poparciem zarówno demokratów, jak i republikanów ustawa o sankcjach została uchwalona przez Senat ogromną przewagą głosów (98 za, 2 przeciw) w lipcu 2017 roku. W sierpniu, po okresie wahań, podpisał ją Trump, a w październiku szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson przedstawił w Senacie miedzy innymi listę rosyjskich podmiotów - osób, instytucji i firm - które mają zostać objęte sankcjami. Zgodnie z ustawą miały wejść w życie z początkiem października, jednak tak się nie stało.

Ustawa Kongresu o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji to najbardziej stanowcza dotąd reakcja władz USA na ingerowanie przez Rosję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku i aneksję ukraińskiego Krymu. Nakłada ona sankcje na "wszelkie osoby powiązane z wrogimi cyberatakami i inną działalnością w tej dziedzinie (...) i korupcją, a także osoby oskarżane o łamanie praw człowieka i związane z rosyjskim wywiadem bądź ministerstwem obrony". Ustawa przewiduje też zaostrzenie już istniejących sankcji wobec takich sektorów rosyjskiej gospodarki jak górnictwo, hutnictwo, żegluga, transport kolejowy i energetyka.

Pod koniec stycznia 2018 roku Departament Stanu USA ogłosił, że nie zamierza nakładać dodatkowych sankcji na podmioty prowadzące "znaczące" interesy z osobami powiązanymi z rosyjskim wywiadem i sektorem obrony. Rzeczniczka resortu Heather Nauert podkreśliła, że sama groźba nałożenia sankcji wystarcza i nie ma konieczność obejmowania nimi nowych podmiotów. Decyzję taką podjęto, mimo że - jak podkreślała agencja AP - kilka krajów stara się o zawarcie z Rosją kontraktów zbrojeniowych opiewających na miliardy dolarów.

W ramach tej samej ustawy administracja USA opublikowała w styczniu listę 114 rosyjskich polityków i 96 oligarchów, którzy zdaniem Waszyngtonu skorzystali na powiązaniach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Krok ten ma nasilić presję na rosyjskiego przywódcę, nie oznacza jednak nałożenia na te osoby sankcji. Minister finansów Steven Mnuchin od tego czasu ogłosił, że jego resort pracuje nad przyszłymi sankcjami na podstawie tej listy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Innowacyjne pociągi trafią na polskie tory. "Pojadą 250 km/h"

Innowacyjne pociągi trafią na polskie tory. "Pojadą 250 km/h"

My nie wyprodukujemy pociągu, który będzie jechał 350 czy 500 kilometrów na godzinę, bo po prostu nie mamy takich zdolności, kadry inżynierskiej oraz potrzeb. Na pewno nie staniemy się również eksporterem takich pociągów - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" Adrian Furgalski z Zespołu Doradców TOR. czytaj dalej »

Policyjny szczeniak trenuje atak na przestępców. Wygląda słodko i groźnie

Drago to owczarek niemiecki z policji w Manchesterze. Ma 11 tygodni i trenuje atak na przestępców. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Cristiano Ronaldo celebruje zdobycie gola w meczu z Alaves (fot. Juanjo Martin/PAP/EPA) czytaj dalej »