tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Minęły dwa lata. Unijna umowa o relokacji wygasa

Minęły dwa lata. Unijna umowa o relokacji wygasa
Foto: Shutterstock Migranci ciągle przybywają do Europy

We wtorek wygasa decyzja o relokacji przez państwa Unii Europejskiej uchodźców z Grecji i Włoch. Od początku budziła ona ogromne kontrowersje. Ostatecznie udało się przenieść znacznie mniej osób niż zakładano. Nowego obowiązkowego na razie w Unii rozdzielnika nie będzie.

Komisja Europejska przekonuje, że mimo wygaśnięcia decyzji Rady UE, kraje unijne dalej powinny dokonywać relokacji osób spełniających odpowiednie warunki. W środę w Brukseli przedstawione mają być nowe propozycje dotyczące migracji, ale - jak dowiedziała się PAP ze źródeł w Komisji Europejskiej - koncepcja przenoszenia uchodźców będzie tylko dobrowolną opcją, a nie obowiązkiem.

Niespełna 30 tysięcy ludzi

Decyzja w tej sprawie relokacji zapadła dwa lata temu, w szczycie kryzysu migracyjnego przy sprzeciwie Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Finlandia wstrzymała się wtedy od głosu. Od początku relokowanie szło źle. Do wtorku, według najnowszych danych Komisji Europejskiej, udało się przenieść 29 144 osoby.

- W naszej opinii program relokacyjny okazał się sukcesem. Przez ostatnie dwa lata z Grecji i Włoch zostało relokowanych ponad 29 tys. osób potrzebujących międzynarodowej ochrony - przekonuje jednak rzeczniczka Komisji Thove Ernst.

Początkowo państwa członkowskie miały przyjąć aż 160 tys. osób z trzech krajów członkowskich: Grecji, Włoch i Węgier. Rząd Wiktora Orbana przeciwstawił się jednak koncepcji relokacji i nie był zainteresowany rejestrowaniem uchodźców u siebie, by czekać na ich przenoszenie do innych krajów.

Wygaśnięcie decyzji o relokacji zmienia wiele z punktu widzenia tych, którzy przedostają się do Europy. Ci, którzy przybędą do Włoch i Grecji po 26 września, nie będą już kwalifikowali się do relokacji. Mogą z niej skorzystać tylko osoby, które przybyły do Grecji i Włoch do wtorku.

- Państwa członkowskie powinny cały czas składać deklaracje dotyczące przyjęcia osób i dokonywać relokacji, aż wszyscy, którzy się kwalifikują, zostaną przeniesieni - oświadczyła jednak rzeczniczka Komisji Europejskiej pytana o dwa lata działania programu.

W środę Komisja ma przedstawić nowe pomysły dotyczące migracji. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że będą one skoncentrowane na zapewnieniu ścieżek legalnej migracji, tak aby zniechęcać do korzystania z "usług" przemytników. Komisja ma również ogłosić, co państwa unijne zadeklarowały w kwestii przyjmowania kolejnych uchodźców. Ma to być jednak dobrowolny mechanizm, finansowany ze środków unijnych.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poparł niedawny apel wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców o przesiedlenie kolejnych 40 tys. uchodźców z Libii i krajów sąsiadujących.

Polska i Węgry to jedyne unijne kraje, które nie przyjęły żadnego uchodźcy z Włoch i Grecji. Czesi przyjęli tylko kilkanaście osób po czym wstrzymały realizować decyzję o relokacji. Wobec tych trzech państw KE prowadzi procedurę o naruszenie prawa Unii Europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mają wozić pasażerów nawet 225 kilometrów na godzinę

Mają wozić pasażerów nawet 225 kilometrów na godzinę

W Wielkiej Brytanii ruszyły testy nowych szybkich pociągów, wyprodukowanych przez japoński koncern Hitachi, ale na Wyspach. Pociągi mają podwójny, dieslowsko-elektryczny napęd i mają mknąć 225 kilometrów na godzinę. To największy zakup taboru dla brytyjskiej kolei od 40 lat. Tamtejszy rząd złożył zamówienie na 122 nowoczesne składy. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS. zobacz więcej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Saakaszwili "radzi" Poroszence, by złożył rezygnację 

Saakaszwili "radzi" Poroszence, by złożył rezygnację 

- Dopóki u władzy jest Poroszenko, nie będzie żadnego postępu, żadnego zwalczania korupcji - ocenił były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który jednocześnie "poradził" prezydentowi Ukrainy, by podał się do dymisji. Propozycja padła podczas kilkutysięcznego wiecu przed gmachem parlamentu w Kijowie. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

"Kubica to nasz człowiek"

"Kubica to nasz człowiek"

Prezes toru Hungaroring, na którym Robert Kubica testuje bolid teamu Williams, kibicuje polskiemu kierowcy. - Tu debiutował w Formule 1, tu prowadził w tym roku po raz pierwszy samochód wyścigowy z 2017 roku i teraz tu się rozstrzyga, czy będzie mógł wrócić do wyścigowego cyrku - przyznał Zsolt Gyulay. zobacz więcej »

Nie chciał uciekać, wolał ratować kozy. To cud, że przeżyli

Kiedy Hrabstwo Sonoma w Kalifornii trawił potężny ogień, bohaterski pies pasterski pełnił swoją służbę. ZOBACZ TOTERAZ.PL

Napastnik reprezentacji Niemiec podczas treningu w Lipsku (Fot. FILIP SINGER/PAP/EPA) czytaj dalej »