logotyp tvn24

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Festiwal Dwa Brzegi 2018

Kino, które łączy

- To jest taki festiwal, który poprzez całkowite zmniejszenie dystansu, adresowany jest do ludzi, chcących po prostu podczas wakacji zetknąć się z troszkę inną kulturą, inną sztuką niż na co dzień. (..) To taki festiwal, który jest otwarty dla widza. To nie jest festiwal w żadnej mierze branżowy. Jest adresowany przede wszystkim do naszej publiczności, żeby mogła się cieszyć kinem i wydarzeniami artystycznymi na najwyższym poziomie - Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Festiwalu Dwa Brzegi

Po raz 12. Festiwal Sztuki i Filmu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Janowcu nad Wisłą oraz Mięćmierzu otwiera się na najlepsze światowe kino. Dyrektor artystyczna wydarzenia - Grażyna Torbicka - zadbała o to, żeby w sercu Lubelszczyzny pokazać najlepsze filmy Sundance Festival, a także z Cannes, Berlina czy Locarno. Poza najlepszymi filmami ostatnich miesięcy z różnych zakątków świata, widzowie będą mogli zobaczyć równie doskonałe kino polskie.

Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie.

Jak organizatorzy podkreślają, adresatami festiwalu są ci, którym kultura pozwala oderwać się od świata komercji. To dla nich tworzony jest program, w którym bardzo ważny jest bezpośredni kontakt z kinem: spotkanie z reżyserem, aktorem, niespieszna rozmowa, refleksja wywołana projekcją.

Przygotowane zostały również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin sztuki.

 

"To nie jest festiwal w żadnej mierze branżowy"
Wideo: tvn24 "To nie jest festiwal w żadnej mierze branżowy"

Małe, wielkie kino

Na co dzień w Kazimierzu Dolnym nie ma ani jednego kina. Przez tydzień w specjalnie stworzonym miasteczku festiwalowym, pokazywany jest bardzo bogaty program filmowy, który zawiera ponad 100 tytułów. Każdy z nich prezentowany jest tylko raz.

Program festiwalu tradycyjnie podzielony został na dwie części - projekcje filmowe w kilku sekcjach oraz spotkania i inne wydarzenia towarzyszące.

Program filmowy podzielony został na kilka sekcji, w tym: "Świat pod namiotem”, "Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych", "Muzyka - moja miłość", "Wielkie kino na Małym Rynku", "Lekcja kina", "Pokazy specjalne", "I Bóg stworzył aktora" oraz trzy retrospektywy reżyserskie.

Dużą uwagę przyciągają "Świat pod namiotem" oraz "Muzyka - moja miłość". Pierwsza z nich prezentuje bogaty krajobraz tego, czym żyją twórcy filmów fabularnych i dokumentalnych. Widzowie mogą zobaczyć głośne tytuły z najważniejszych światowych festiwali filmowych, przede wszystkim europejskich.

Festiwal otworzy zdobywca Złotej Palmy w Cannes - "Shoplifters" Hirokazu Kore-edy (polska premiera), wybitnego japońskiego twórcy portretów rodzinnych. Z francuskiej riwiery przywiezione zostały także: "Trzy twarze" ("Three Faces", reż. Jafar Panahi, nagroda za najlepszy scenariusz w Konkursie Głównym), "Donbas" Sergieja Łoznicy, "Sofia" (reż. Meryem Benm'Barek-Aloisi, nagroda za najlepszy scenariusz w sekcji "Inne spojrzenie"), "Arctic" (reż. Joe Penna), "Żniwa" (reż. Etienne Kallos), "Image Book" (reż. Jean-Luc Godard - Specjalna Złota Palma w Cannes).

 

Nad Wisłę z Berlinale przywiezione zostały: "7 Days in Entebbe" (reż. José Padilha - polska premiera), "Utoya – 22 lipca" (reż. Erik Poppe), "Transit" (reż. Christian Petzold), "Walc w alejkach" (reż. Thomas Stuber).

"Dogman" reż. Matteo Garrone
Wideo: M2 Films "Dogman" reż. Matteo Garrone

Ponadto polską premierę będzie miał film Isabel Coixet "The Bookshop" (nagroda Goya). Pokazany zostanie również "Trzy dni w Quiberon" (reż. Emily Atef), który stanowi portret pięknej i uwielbianej Romy Schneider.

Swoją polską premierę będzie miał również film Serge'a Bozona "Mrs. Hyde" z Isabelle Hupert w roli głównej.

Mocną reprezentację będzie miało kino włoskie. Pokazane zostaną: "Troppa Grazia" (reż. Gianni Zanasi, sekcja "Directors Fortnight" w Cannes), "Figlia Mia" z Albą Rohrwacher i Valerią Golino (reż. Laura Bispuri, Konkurs Główny Berlinale) oraz "Neapol spowity tajemnicą", thriller wielokrotnie nagradzanego reżysera Ferzana Ozpeteka.

Z Włoch jest również film zamknięcia - "Dogman" Matteo Garrone. Grający w nim główną rolę Marcello Fonte zdobył canneńską nagrodę dla najlepszego aktora.

Sekcja "Muzyka - moja miłość" składa się z filmów o muzyce i muzykach. Przybliżone zostaną takie postaci jak: Gurrumul, Grace Jones, M.I.A., Ryuichi Sakamoto czy João Gilberto.

M.I.A. o filmie "Matanghi Maya M.I.A."
Wideo: tvn24.pl M.I.A. o filmie "Matanghi Maya M.I.A."


PROGRAM FILMOWY FESTIWALU DWA BRZEGI 2018

"I Bóg stworzył aktora": Arkadiusz Jakubik

Aktor, reżyser, scenarzysta, kompozytor, autor piosenek - jednym słowem artysta. Bohaterem tegorocznej sekcji "I Bóg stworzył aktora" jest Arkadiusz Jakubik.

Od pierwszej edycji Festiwal Dwa Brzegi prezentuje dorobek artystyczny najwybitniejszych aktorek i aktorów. Bohaterami sekcji "I Bóg stworzył aktora" byli: Krystyna Janda, Stanisława Celińska, Janusz Gajos, Marek Kondrat, Jerzy Stuhr, Bogusław Linda czy Andrzej Seweryn.

 "Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski
Wideo: FORUM FILM "Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski

Retrospektywa aktorska ma na celu pokazanie, że siła aktorki i aktora bierze się z siły ich osobowości, z pasji, z jaką traktują swój zawód, z różnorodnych zainteresowań, które pozwalają na głębokie budowanie kreowanych na ekranie postaci.

W tym roku w centrum tej sekcji będzie Arkadiusz Jakubik. Jeden z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia wyszedł w swojej twórczości znacznie dalej poza swój zawód. Z powodzeniem gra w filmie, teatrze i w produkcjach serialowych, ale także pisze scenariusze i słuchowiska radiowe, śpiewa, komponuje, elektryzuje publiczność podczas koncertów.

49-letni artysta kojarzony jest przede wszystkim z filmami Wojciecha Smarzowskiego, z którym nakręcił ich w sumie osiem. Pierwszą kinową współpracą obu panów było "Wesele". Później razem wchodzili na plan m.in. "Domu złego", "Drogówki", "Pod mocnym aniołem" czy "Wołynia".

Trudno wymienić wszystkie role Jakubika, których jest już ponad 50. Trzeba do nich doliczyć także ponad 90 produkcji, w których użyczał swojego głosu. W 2010 roku postanowił zadebiutować w roli reżysera. Najpierw nakręcił "Prostą historię o miłości" a w 2016 roku do kin weszła jego "Prosta historia o morderstwie".

Zwiastun filmu Arkadiusza Jakubika "Prosta historia o morderstwie"
Wideo: Kino Świat Zwiastun filmu Arkadiusza Jakubika "Prosta historia o morderstwie"

W ramach sekcji "I Bóg stworzył aktora" zaprezentowane zostaną filmy, który ukazują bardzo różnorodne oblicze aktorskie i szeroki wachlarz możliwości Jakubika. Począwszy od "...cóżeś ty za pani..." Tadeusza Kijańskiego, gdzie Jakubik zagrał jako 10-latek, przez pamiętne role u Wojciecha Smarzowskiego (w "Weselu" i "Domie złym") i w "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, po te ostatnie w "Człowieku z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa oraz "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego.

Zwiastun filmu "Cicha noc"
Wideo: FPFF w Gdyni Zwiastun filmu "Cicha noc"

Milosz Forman, Tomasz Zygadło, Károly Makk - retrospektywy

Zmarły 13 kwietnia Milosz Forman uznany był za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli czeskiego kina. Już w latach 60. zachwycił publiczność swoimi komediodramatami. Jego dwa filmy, reprezentujące Czechosłowację, zdobyły nominacje do Oscara dla najlepszych filmów nieanglojęzycznych. Miał też udany debiut w Konkursie Głównym MFF w Wenecji i wyróżnienie na festiwalu w Locarno.

Nakręcił jeden z najważniejszych filmów światowego kina - "Lot nad kukułczym gniazdem" z młodym Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Ekranizacją powieści Kena Kesey'a Forman udowodnił, że można robić duże, komercyjne kino z kontrkulturowa wrażliwością, sięgać po trudne i ważne społecznie problemy. "Lot nad kukułczym gniazdem" został drugim filmem w historii Oscarów, który zdobył pięć nagród w najważniejszych kategoriach (najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor i aktorka).

Podobnie jak w "Locie nad kukułczym gniazdem", w "Hair" - klasycznej już filmowej wersji off-broadwayowskiego musicalu - z charakterystyczną dla siebie ironią przedstawił amerykańskie społeczeństwo przełomu lat 60. i 70. Formanowska wersja "Hair" nie powtórzyła sukcesu wcześniejszego filmu Czecha, ale stała się jedną z najważniejszych wersji kultowej sztuki.

Miloš Forman z gwiazdami musicalu "Hair" w Cannes
Wideo: Archiwum Reuters Miloš Forman z gwiazdami musicalu "Hair" w Cannes


Na nierówności w amerykański społeczeństwie Forman zwrócił uwagę także w "Ragtime", który do kin wszedł w 1982 roku. To historia afroamerykańskiego pianisty Coalhouse'a Walkera Jr. (w tej roli nominowany do Oscara Howard E. Rollins Jr.) , który na początku XX wieku dorobił się fortuny z zespołem jazzowym, musiał jednak stawić czoła rasistowskim uprzedzeniom.

Forman kontynuował też swoje artystyczne poszukiwania wokół muzyki. W 1984 roku sięgnął po tekst sztuki Petera Shaffera "Amadeusz", tworząc jeden z najważniejszych przykładów filmowych biografii wszech czasów.

Forman przedstawił życie Mozarta z perspektywy jego śmiertelnego wroga, nadwornego kompozytora cesarza Józefa II - Antonia Salieriego. Dzięki temu postaci są niejednoznaczne, wielowymiarowe, a obraz Mozarta nie ma nic wspólnego z pomnikową historią genialnego muzyka.

"Amadeusz" stał się drugim oscarowym filmem Formana. Na 11 nominacji dzieło docenione zostało ośmioma statuetkami, w tym dla najlepszego filmu oraz za reżyserię i scenariusz.

W trzech z czterech swoich ostatnich filmów też wrócił do biografii. W dwóch z nich uderzał w nich za pomocą satyry w amerykańskie społeczeństwo. Najpierw - w 1996 roku - był "Skandalista Larry Flynt" z Woodym Harrelsonem w roli głównej, historia Larry'ego Flynta, wydawcy magazynu "Hustler" stającego się - w swym ekstrawaganckim stylu - obrońcą wolności wypowiedzi. "Skandalista..." nie powtórzył komercyjnego sukcesu "Amadeusza", to przyniósł kolejną nominację do Oscara za najlepszą reżyserię, a Harrelson zdobył swoją pierwszą oscarową nominację.

W 1999 roku Milosz Forman stworzył jeden z najciekawszych filmów końca XX wieku w Hollywood - "Człowieka z księżyca". To historia budzącego wielkie kontrowersje amerykańskiego komika Andy'ego Kaufmanna. Forman skoncentrował się w tej opowieści nie tylko na Kaufmanie, ale także na jego alter ego - Tonym Cliftonie - zamazując granice pomiędzy tym co prawdziwe, a wyreżyserowane. Filmowa biografia Kaufmana z doskonałym Jimem Carrye'em w roli głównej to komentarz do pytań o kondycję sztuki w kontekście komercyjnej rozrywki.

Zwiastun filmu "Skandalista Larry Flynt" Formana
Wideo: Syrena EG Zwiastun filmu "Skandalista Larry Flynt" Formana

Tomasz Zygadło (1947-2011) był postacią wielowymiarową, wywierającą wpływ na kolejne pokolenia filmowców. Socjolog, dokumentalista, aktor, scenarzysta, realizator programu telewizyjnego czy wreszcie reżyser teatralny i filmowy. Znany przede wszystkim jako twórca historii o ludziach niepogodzonych ze swoim życiem

Jego retrospektywa stanowi intrygującą ścieżkę twórczych eksploracji od wczesnych filmów dokumentalnych – w tym debiutancka "Szkoła podstawowa" – po późniejsze fabuły jak "Ćma" z niezwykłą kreacją Romana Wilhelmiego.

Károly Makk (1925-2017) uznawany jest dziś za jednego z największych reżyserów i scenarzystów w historii węgierskiego kina. Aż pięć jego filmów nominowanych było do Złotej Palmy w Cannes.

Nad Wisłą zaprezentowane zostaną trzy z nich: "Miłość" (1971), "Dom pod czerwoną latarnią" (1977), "Inne spojrzenie" (1982). Cechą charakterystyczną kina Karolyego Makka jest budowanie opowieści wokół postaci kobiecych, ich psychologii, motywacji, działań w kontekście otaczającej je rzeczywistości, uwarunkowań społecznych i politycznych. Bohaterki jego filmów muszą znaleźć dla siebie miejsce mimo przeciwności losu.

Niezwykła umiejętność portretowania kobiet sprawiła, że na początku lat 80. Makk zrealizował niezwykły jak na tamte czasy film "Inne spojrzenie". Ekranizacja głośnej powieści Erzsébet Galgóczi to historia miłości homoseksualnej kobiet, pokazana na tle wydarzeń politycznych na Węgrzech w latach 1956-58. Główne role zagrały znakomicie Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak, która za te kreację otrzymała aktorską Złotą Palmę w Cannes.

Obok Karolyego Makka inne spojrzenie na węgierskie kino zaprezentuje reżyser młodego pokolenia Bogdan Arpad, którego nowy film "Genezis" na festiwalu zaprezentowany zostanie premierowo. Arpad podobnie jak Makk widzi swoich bohaterów przez pryzmat świata, w którym przyszło im żyć.