tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Podpalił dom, zabił żonę i czworo dzieci. Prawomocnie skazany

zobacz więcej wideo »
Podpalił dom, zabił żonę i czworo dzieci. Prawomocnie skazany
 • Sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancjiSąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji
 • Sąd: komputer dostaliśmy wczoraj o 15Sąd: komputer dostaliśmy wczoraj o 15
 • Obrońca Dariusza P.: Komputer to może być alibiObrońca Dariusza P.: Komputer to może być alibi
 • Skazany za zabicie rodziny. Z pożaru domu ocalał tylko jego syn. "Ojciec jest niewinny"Skazany za zabicie rodziny. Z pożaru domu ocalał tylko jego syn. "Ojciec jest...
 • Dożywocie dla Dariusza P. za zabicie rodzinyDożywocie dla Dariusza P. za zabicie rodziny
 • Obrońca Dariusza P. po raz pierwszy zabiera głos w sprawieObrońca Dariusza P. po raz pierwszy zabiera głos w sprawie
 • Dwie twarze Dariusza P.Dwie twarze Dariusza P.
 • Pieniądze i romans. Dowody zbrodni Dariusza P.Pieniądze i romans. Dowody zbrodni Dariusza P.
 • Jak wyglądało życie w domu Dariusza P.?Jak wyglądało życie w domu Dariusza P.?
Foto: PAP/ Andrzej Grygiel | Video: TVN 24 Katowice Dariusz P. podpalił dom, zabił żonę i czworo dzieci. Prawomocnie skazany

Wyrok apelacyjny w sprawie Dariusza P., skazanego za zabicie żony i czworga dzieci miał zapaść w listopadzie, ale nagle pojawił się nowy dowód - komputer. Potem pojawiły się kolejne komputery. Syn skazanego przyznał dzisiaj w sądzie, że to on przywiózł ten sprzęt do warsztatu, gdy ojciec był już w areszcie. Sam skazany to potwierdził. Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał dzisiaj wyrok w sprawie Dariusza P., oskarżonego o podpalenie domu w Jastrzębiu Zdroju i zabicie w ten sposób żony i czworga dzieci: dożywocie, jak w I instancji.

- Niektórzy mówili, że nie wierzą w winę oskarżonego, inni, że nie chcą w to wierzyć. Czy trzeba uwierzyć? Nie, trzeba mieć pewność, że osoba jest sprawcą zarzucanego jej czynu i tak było w tym przypadku - uzasadniał sędzia.

Wyrok w procesie odwoławczym miał zapaść jeszcze w listopadzie 2017 roku, jednak nieoczekiwanie na dzień przed planowaną publikacją do sądu dotarła informacja o znalezieniu nieznanego komputera w warsztacie w Pawłowicach pod Jastrzębiem.

To była szansa alibi dla P. Wynajmował ten warsztat przed aresztowaniem, montował w nim meble i - jak twierdził - był tam także tragicznej nocy w trakcie pożaru swojego domu, wykonywał pilne zlecenie. Dlatego miał nie odebrać telefonu od najstarszego syna Wojciecha (dzisiaj ma 21 lat), który dzwonił z płonącego domu - bo sprzęt stolarski głośno pracował.

O tajemniczym komputerze poinformowała sąd firma, która wynajmowała Dariuszowi P. pomieszczenia na warsztat. Przedstawiciele firmy weszli do warsztatu po tym, jak aresztowanemu P. wypowiedziano umowę najmu.

Po tym odkryciu okazało się, że w dawnym warsztacie znajdował się nie jeden, a pięć nieznanych komputerów.

Obrona P. wniosła o przebadanie sprzętu.

Syn: to ja przywiozłem te komputery

Aby wyjaśnić sprawę, sąd wezwał na dzisiejszą rozprawę sześciu świadków – policjantów, którzy w maju 2013 roku przeszukiwali warsztat, przedstawicieli właściciela nieruchomości z warsztatem i syna skazanego.

Sąd okazał świadkom zabezpieczony sprzęt.

Policjanci nie pamiętali, by w 2013 roku w warsztacie był taki sprzęt. Także Dariusz P. potwierdził, że w maju 2013 roku w warsztacie nie było żadnego z komputerów, które przywieziono na rozprawę i że po raz pierwszy je widzi.

Wreszcie Wojciech P. przyznał w trakcie przesłuchania, że sam przywiózł komputery do warsztatu – jesienią 2014 roku, kiedy ojciec przebywał w areszcie.

21-latek jest jedynym ocalałym z pożaru domu i do końca bronił ojca, uważając za niewinnego. Z tego powodu sąd odrzucił dzisiaj wniosek prokuratury o odszkodowanie dla Wojciecha P. (Dariusz P. miał również zarzut usiłowania zabójstwa najstarszego syna).

Mowy końcowe trwały krótko. Po przerwie sąd odrzucił wniosek obrony o zbadanie zawartości komputera.

Wyrok apelacyjny zapadł o 11.30, półtorej godziny od rozpoczęcia rozprawy.

Eugeniusz Krajcer, obrońca Dariusza P.: - Nie wykluczamy kasacji wyroku do Sądu Najwyższego. Uważam, że ta sprawa nie została wyjaśniona do końca,

Ubezpieczył żonę, nie ubezpieczył dzieci

Do pożaru domu jednorodzinnego w Jastrzębiu doszło w maju 2013 roku. Dariusz P. został zatrzymany i aresztowany w marcu 2014 roku. Gliwicka prokuratura zarzuciła mu zabójstwo pięciu osób, a także usiłowanie zabójstwa szóstej - najstarszego syna Wojciecha, który ocalał z pożaru.

Nieprawomocny wyrok zapadł w grudniu 2016 roku przed sądem w Rybniku, w wydziale Sądu Okręgowego w Gliwicach. Sąd nie miał wątpliwości, że Dariusz P. zabił najbliższych. Uzasadniał, że P.  chciał uzyskać pieniądze z ubezpieczenia i uwolnić się od rodziny.

Zgodnie z tamtym orzeczeniem, o warunkowe przedterminowe zwolnienie P. mógłby się ubiegać najwcześniej po 35 latach.

Zdaniem obrony, ustalenia, które według prokuratury i sądu układają się w nierozerwalny łańcuch poszlak, wcale nie są takie pewne. Obrona kwestionowała m.in. opinie biegłych, według których w domu P. doszło do podpalenia, i analizy logowania telefonu komórkowego oskarżonego, a także sam motyw zbrodni. Jak podnosił adwokat Eugeniusz Krajcer, jego klient nie ubezpieczył dzieci. W procesie wykluczono także, że P. miał romanse przed śmiercią żony.

Adwokat domagał się powołania nowych biegłych w zakresie pożarnictwa. Zdaniem obrony, w domu doszło do przypadkowego pożaru, a P. w tym czasie montował meble w warsztacie w Pawłowicach - tym samym, w którym znaleziono komputery.

Dariusz P. konsekwentnie nie przyznawał się do zabójstwa, choć potwierdził, że próbował skierować śledztwo na fałszywe tory - np. wysyłał sobie SMS-y, z których miało wynikać, że dom podpalił ktoś inny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sędzia i najmłodszy więzień stanu wojennego. Debiutanci idą do polityki

Bieżącą polityką dotąd się nie zajmowali, choć można powiedzieć, że w pewien sposób to polityka właśnie wpłynęła na ich decyzję o kandydowaniu. ("Czarno na białym") zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

"Bardziej prawdopodobne, że UE się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi"

- Obie strony opowiadają banialuki - ocenił komentator "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, opisując politykę rządu i opozycji. Jego zdaniem opozycja uprawia propagandę twierdzeniami, że działania PiS wyprowadzają Polskę z UE. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Rachunki za prąd miały nie wzrosnąć. Teraz rząd zmienia zdanie

Rachunki za prąd miały nie wzrosnąć. Teraz rząd zmienia zdanie

W przyszłym roku rachunki za prąd mogą wzrosnąć - przyznał wczoraj minister energii Krzysztof Tchórzewski. To zmiana stanowiska, bo wcześniej zarówno on, jak i premier Mateusz Morawiecki zapewniali, że podwyżek nie będzie. W ocenie ekspertów, nawet jeśli rząd zamrozi taryfy dla gospodarstw domowych, wzrosty cen na rynku hurtowym odczujemy, płacąc więcej za inne produkty. czytaj dalej »

Chińczycy uruchomią pierwszy na świecie sztuczny księżyc. Wyjaśniamy dlaczego

W 2020 roku nad miastem Chengdu w Chinach zawiśnie pierwszy na świecie sztuczny satelita. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

USA likwidują swój konsulat dla Palestyńczyków w Jerozolimie. "Bardzo zła decyzja"

USA likwidują swój konsulat dla Palestyńczyków w Jerozolimie. "Bardzo zła decyzja"

Stany Zjednoczone likwidują konsulat w Jerozolimie, który był de facto misją dyplomatyczną do kontaktów z Palestyńczykami i wcielą go do swej ambasady w Izraelu - poinformował w czwartek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Autonomia Palestyńska nazwała to "bardzo złą decyzją". zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Zmarznięty nos zimą? Mamy rozwiązanie

Czapka, szalik, rękawiczki... To znamy wszyscy. Brytyjska firma wyszła naprzeciw największym zmarzluchom i wprowadziła na rynek ogrzewacz na nos. Zobacz TOTERAZ

Księżna Meghan podczas wizyty w Melbourne, Australia (Fot. JULIAN SMITH/PAP/EPA) czytaj dalej »