75. rocznica lądowania w Normandii

6 czerwca 2019
Sukces okupiony dużymi stratami. 75 lat temu alianci wylądowali w Normandiidomena publiczna

6 czerwca 1944 r., rozpoczęła się operacja Overlord. Jej pierwsza faza – lądowanie w Normandii – pozwoliła aliantom utworzyć w Europie drugi front, który w ciągu niespełna roku doprowadził do pokonania Niemiec. Mieli w tym udział również Polacy.

Pod koniec listopada 1942 r. opinie alianckich przywódców odnośnie do dalszej strategii prowadzenia II wojny zasadniczo się różniły. Brytyjczycy chcieli zaatakować od południa – Bałkany albo Włochy. Amerykanie z kolei upierali się, że drugi front należy utworzyć we Francji. Polakom bliższa była opcja angielska.

6 czerwca 1944 r. (tzw. D-Day) wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie pod dowództwem gen. Dwighta Eisenhowera wylądowały na plażach Normandii. Nie był to jednak początek operacji Overlord. Od dwóch miesięcy trwały zmasowane alianckie naloty na północną Francję – zniszczono prawie całą infrastrukturę: drogi, mosty, dworce kolejowe. Termin inwazji przekładano z dnia na dzień z powodów meteorologicznych, obliczono bowiem, że dla jej przeprowadzenia potrzeba co najmniej czterech dni dobrej pogody. Kiedy aura się ustabilizowała, w stronę Francji ruszyła armada złożona z sześciu pancerników, dwóch monitorów, 22 krążowników, 93 niszczycieli, 163 eskortowców, 366 okrętów patrolowych, 424 okrętów pomocniczych, 224 statków handlowych i 4012 barek desantowych. W tym zestawie znalazły się wszystkie polskie okręty poza ORP Garland.

"W imieniu swojego kraju chcę powiedzieć: dziękuję"

Stojąc na tej świętej ziemi, deklarujemy, że nasze narody zawsze pozostaną silne i zjednoczone - powiedział Donald Trump podczas uroczystości 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Gospodarz obchodów, prezydent Emmanuel Macron, zaznaczył natomiast, że "Francja nie zapomniała, komu zawdzięcza wolność".

71 nazwisk i cisza. Macron oddał hołd rozstrzelanym

Prezydent Francji Emmanuel Macron uczcił 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii w portowym normandzkim mieście Caen, gdzie oddał hołd członkom francuskiego ruchu oporu zabitym przez gestapo w więzieniu w dniu inwazji.

Książę Karol podziękował polskim weteranom

Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund Andrzejczak, który wziął udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, spotkał się z weteranami operacji z czasów II wojny światowej. Hołd polskim weteranom złożył także książę Walii - poinformował Sztab Główny Wojska Polskiego.

"Bez tej operacji niemożliwe byłoby zakończenie II wojny światowej w takim czasie"

To są bohaterowie, to są niezwykli ludzie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były zastępca dowódcy NATO ds. transformacji gen. Mieczysław Bieniek, komentując świętowaną przez weteranów rocznicę D-Day, czyli lądowanie aliantów w Normandii. - Z prawdziwym podziwem trzeba patrzeć na to, w jaki sposób to udało się przygotować - stwierdził gen. prof. Bogusław Pacek, UJ. - Bez tej operacji niemożliwe byłoby zakończenie II wojny światowej w takim czasie i w taki sposób - ocenił generał i dodał, że ta operacja desantowa jest niedoceniana historycznie.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefową brytyjskiego rządu

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się podczas środowej wizyty w Wielkiej Brytanii z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Spotkanie szefów rządów odbyło się przy okazji uroczystych obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Rozmawiał również między innymi z prezydentem USA Donaldem Trumpem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"Najwspanialszy sojusz, jaki świat kiedykolwiek widział"

Prezydent Donald Trump ocenił, że relacja Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych jest "najwspanialszym sojuszem, jaki świat kiedykolwiek widział". Jednocześnie wezwał kraje NATO do zwiększenia wydatków na obronność. Brytyjska premier Theresa May oceniła z kolei, że oba rządy zgadzają się co do "nowych i ewoluujących wyzwań dla naszego bezpieczeństwa i sposobu życia", ale przyznała, że różnią się w ocenie koniecznych do podjęcia działań.