tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kudrelek "podszywał się pod pracownika SKW"? Kierwiński pyta Macierewicza

zobacz więcej wideo »
Kudrelek "podszywał się pod pracownika SKW"? Kierwiński pyta Macierewicza
 • "Władze PiS-u dzielą esbeków na dobrych i złych""Władze PiS-u dzielą esbeków na dobrych i złych"
 • Kukiz: czy to hipokryzja, czy niewiedza, nie ma znaczenia. To nie jest pojedynczy przykładKukiz: czy to hipokryzja, czy niewiedza, nie ma znaczenia. To nie jest pojedynczy...
 • Kukiz w 2014 roku napisał piosenkę o KudrelceKukiz w 2014 roku napisał piosenkę o Kudrelce
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Do wojskowego kontrwywiadu został przyjęty funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa doktor Jan Kudrelek (materiał z 10.10)

Poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński pyta ministra obrony narodowej, czy w podległej mu Służbie Kontrwywiadu Wojskowego doszło do przestępstwa "podszywania się pod żołnierza, funkcjonariusza lub pracownika SKW".

Pytanie, które Kierwiński złożył do ministra Antoniego Macierewicza jest efektem naszej publikacji, w której ujawniliśmy, że do wojskowego kontrwywiadu został przyjęty funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa w PRL doktor Jan Kudrelek.

Pieczęć SKW

Po ukazaniu się materiału rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej i sam Antoni Macierewicz zaprzeczali naszym ustaleniom.

- Jan Kudrelek nie jest i nigdy nie był żołnierzem, funkcjonariuszem, ani pracownikiem SKW - powiedział minister Macierewicz. A rzecznik prasowa resortu obrony napisała: "Pan Kudrelek wykonywał doraźne czynności na podstawie umowy-zlecenie, która została rozwiązana".

Jednak temu, że doktor nauk prawnych Jan Kudrelek był wykorzystywany wyłącznie jako zewnętrzny ekspert przeczy pieczątka, jaką się posługiwał w pracy: "Służba Kontrwywiadu Wojskowego Biuro prawne dr n. praw. Jan Kudrelek".

Źródło: Twitter/Robert Zielinski Dziennikarz śledczy tvn24.pl Robert Zieliński upublicznił pieczątkę Jana Kudrelka ze Służby Kontrwywiadu Wojskowego

- Nikt, poza osobami zatrudnionymi w SKW, nie ma prawa posługiwać się taką pieczęcią. To byłoby niezgodne ze zdrowym rozsądkiem, wewnętrznymi regulacjami a także stanowiłoby przestępstwo - mówi były szef tej służby generał Piotr Pytel.

Doniesienie do prokuratury?

Zapytanie w tej sprawie do szefa MON złożył poseł PO Marcin Kierwiński. "Proszę o informację, czy MON planuje złożyć zawiadomienie o przestępstwie posługiwania się w sposób nieuprawniony pieczęcią SKW i podszywania się pod żołnierza, funkcjonariusza lub pracownika SKW przez pana Jana Kudrelka" - pyta poseł w liście do Macierewicza.

Podobnie sytuację ocenia funkcjonariusz wojskowego kontrwywiadu z którym rozmawialiśmy: - Sam sobie pieczątki nie wyrobił, ktoś mu na to pozwolił i akceptował - mówi, prosząc o zachowanie anonimowości.

Kukiz śpiewał o Kudrelku

Jan Kudrelek wstąpił do Służby Bezpieczeństwa w Lublinie. Nieudanie aplikował do milicyjnej szkoły imienia Feliksa Dzierżyńskiego w podwarszawskim Legionowie. Po 1990 roku ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, gdzie pozostał jako wykładowca. Jest doskonale znany wszystkim kolejnym rocznikom opuszczającym mury szkoły.

- Zdanie egzaminu z prawa procesowego u Kudrelka graniczyło z cudem. Wielu nie zostało oficerami oblewając u niego egzamin. Krążył wierszyk pałka, pałka dwa kudrelki, przejdziesz proces będziesz wielki - mówi nam oficer KGP.

Piosenkę inspirowaną postacią doktora Kudrelka w 2010 roku nagrał Paweł Kukiz "Kundelek Antka Policmajstra".

Przeszłość w PRL-owskich organach nie przeszkadzała Kudrelkowi w zdobyciu zaufania u posłów PiS. Arkadiusz Mularczyk blisko z nim współpracował, gdy zasiadał w komisji śledczej tzw. naciskowej. Kudrelek został ekspertem tamtej komisji.

W sprawie tej skierowaliśmy pytania do ministra koordynatora służb Mariusza Kamińskiego. Chcieliśmy wiedzieć, jak jest możliwa praca byłego funkcjonariusza SB dla tajnych służb, skoro inni z taką przeszłością są wysyłani na emeryturę. Mimo upływu niemal dwóch tygodni do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Protest głodowy lekarzy to "konieczna desperacja"

- Oszczędności na służbie zdrowia są iluzoryczne. To, że ktoś czeka kilka lat na endoprotezę stawu biodrowego, czy na operację zaćmy, to jest iluzoryczna oszczędność. Tak naprawdę ten człowiek nie pracuje, pobiera zasiłek chorobowy - mówił w "Tak jest" Adam Sandauer. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Zamiast darmowego węgla dostaną po 10 tysięcy złotych. "Bez dodatkowych opłat"

Zamiast darmowego węgla dostaną po 10 tysięcy złotych. "Bez dodatkowych opłat"

Rekompensaty z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla będą przekazywane osobom uprawnionym do tego świadczenia bez dodatkowych opłat - zapewnia Ministerstwo Energii. Projektem ustawy przewidującej takie rekompensaty w środę zajmie się Senat. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Kamery, satelity i zwalczenie ognia ogniem. Jak zwalcza się pożary w XXI wieku

Kamery, satelity i zwalczenie ognia ogniem. Jak zwalcza się pożary w XXI wieku

Media na całym świecie pokazują dramatyczne zdjęcia z Kalifornii i Portugalii. Gigantyczne pożary pustoszą setki hektarów. Są nie do zatrzymania, chociaż strażacy do walki z nimi rzucają wszystko, co mają. To za mało. Jak w XXI wieku walczy się z pożarami? zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Szalone trzynaście minut City. Zieliński się nie popisał

Szalone trzynaście minut City. Zieliński się nie popisał

Lider angielskiej Premier League kontra najlepsza drużyna włoskiej Serie A - konfrontacja Manchesteru City z Napoli zapowiadała się na hit 3. rundy Ligi Mistrzów. Mecz mógł się podobać, a na wysokości zadania stanęli przede wszystkim piłkarze trenera Pepa Guardioli. Wygrali 2:1, a oba gole strzelili w pierwszych trzynastu minutach. zobacz więcej »

Psi przyjaciele pod jednym dachem

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, to fakt. Ale ta trójka przyjaźni się też między sobą! Perypetie tych trzech zabawnych psiaków biją w sieci rekordy popularności. ZOBACZ TOTERAZ.PL

Manewry afgańskiej armii w okolicach Kabulu (Fot. JAWAD JALALI/PAP/EPA) czytaj dalej »