tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Park Geun Hie usunięta z urzędu

Duńczycy chcą wydać Seulowi córkę wspólniczki byłej prezydent

Duński sąd wydał zgodę na ekstradycję obywatelki Korei Południowej w związku ze skandalem korupcyjnym na najwyższych kręgach władzy. Chodzi o Czung Ju Ry, córkę wspólniczki byłej prezydent. Decyzja sądu przybliża przekazanie Czung Seulowi i pojawienie się nowych informacji w aferze politycznej.

Duński sąd podtrzymał w środę decyzję prokuratury o ekstradycji Czung Ju Ry podejrzewanej o korzystanie z protekcji zapewnianej jej przez matkę za pośrednictwem nacisków na duże przedsiębiorstwa i uczelnie.

Chce wrócić do Korei, żąda kontaktów z dzieckiem

Decyzja sądu przybliża przekazanie Czung Seulowi, jednak Koreanka po raz kolejny odwołała się od decyzji sądu. Według informacji opublikowanych w dzienniku "South China Morning Post" Czung Ju Ra została zatrzymana w Danii 1 stycznia 2017 roku. Powodem zatrzymania było przekroczenie czasu pobytu gwarantowanego przez wizę. Według dziennika decyzja władz z Kopenhagi była podyktowana wydaniem nakazu aresztowania Czung przez południowokoreańskie władze.

Adwokat Czung Michael Juul Eriksen zapewnia, że jego klientka jest gotowa powrócić do Korei Południowej jedynie pod warunkiem otrzymania gwarancji kontaktu z dzieckiem - podaje "SCMP".

Według Eriksena Czung otrzymywała groźby ze strony władz Korei Południowej mające wywierać na nią naciski, by podjęła współpracę w wyjaśnieniu afery korupcyjnej z udziałem matki Czoi Sun Sil.

Korea w kryzysie

Pod koniec ubiegłego roku Koreą Południową wstrząsnął głęboki kryzys polityczny wywołany aferą korupcyjną w otoczeniu byłej prezydent Park Geun Hie. Przed sądem w Seulu toczy się proces jej przyjaciółki, Czoi Sun Sil, oskarżonej o wywieranie nacisków na południowokoreańskie koncerny, by te wpłacały pieniądze do fundacji wspierających inicjatywy polityczne Park. Samsung jest wśród czołowych koncernów południowokoreańskich, od których miała próbować wyłudzać olbrzymie sumy.

Czoi zaprzecza wszelkim zarzutom i twierdzi, że nie działała w zmowie z Park, prokuratura uważa jednak, że również prezydent jest zamieszana w skandal.

Wielki skandal korupcyjny wyprowadził na ulice miliony ludzi, którzy domagali się odejścia Park, a także sparaliżował pracę rządu w Seulu. Była prezydent przebywa w areszcie od 31 marca br.

Według "South China Morning Post" Czung Ju Ra wyjaśniała duńskiej policji, iż jej obecność w Danii wynikała z treningów jazdy konnej i zaangażowania w tę dyscyplinę sportu. Wśród licznych zarzutów stawianych jej matce znajduje się także wspieranie hippicznego hobby Czung za pośrednictwem pieniędzy uzyskiwanych od przedsiębiorstw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Park Geun Hie usunięta z urzędu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Kurdowie ustępują. 
Ich władze godzą się na dialog z Bagdadem

Kurdowie ustępują.
Ich władze godzą się na dialog z Bagdadem

Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) postanowił w czwartek pozytywnie odnieść się do wezwania irackiego premiera Hajdara Dżawada al-Abadiego o dialog między regionalnymi władzami kurdyjskimi i federalnymi władzami irackimi, w oparciu o konstytucję Iraku. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Teraz i Ty możesz eksplorować kosmos

Odkrywanie kosmosu nabiera zupełnie nowego znaczenia. Dzięki nowej usłudze Google Maps, „podróże" na Marsa, Księżyc czy Saturn są już możliwe! Zobacz TOTERAZ.

Sebastian Kurz i Jean-Claude Juncker na spotkaniu w Brukseli. (OLIVIER HOSLET/PAP/EPA) czytaj dalej »