tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Czeski premier przedstawi rząd

Czeski premier przedstawi rząd
Foto: Jiří Vítek / Wikipedia-Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International Andrej Babisz jest premierem Czech

Czeski premier Andrej Babisz przedstawi w niedzielę prezydentowi Miloszowi Zemanowi kandydatów na ministrów w koalicyjnym rządzie swego centroprawicowego ruchu ANO i socjaldemokratów, ale wciąż nie wiadomo, kto ma zostać szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Po spotkaniu z przewodniczącym Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Janem Hamaczkiem Babisz potwierdził, że koalicyjne ugrupowanie nadal domaga się, by szefem dyplomacji został jego obecny europoseł Miroslav Poche.

Niedzielne spotkanie premiera z prezydentem ma mieć charakter konsultacyjny. Nie będzie to zatem formalne przedstawienie głowie państwa ostatecznego składu rządu - mówili dziennikarzom po spotkaniu Babisz i Hamaczek. Premier powiedział, że ponieważ koalicyjny partner trwa przy kandydaturze Pochego, przedstawi go Zemanowi jako kandydata CSSD.

Spór wokół Miroslava Pochego

W sobotę, jeszcze przed spotkaniem z Hamaczkiem, premier napisał na Facebooku, że w związku ze sprzeciwem wobec kandydatury Pochego ze strony prezydenta, a także Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM), która ma wspierać mniejszościowy gabinet ANO i CSSD, nie przedstawi nazwiska europosła prezydentowi.

Zdaniem Hamaczka, po niedzielnym spotkaniu premiera z prezydentem i przedstawieniu mu kandydatur na stanowiska ministerialne w nowym rządzie będą możliwe bezpośrednie rozmowy głowy państwa z przyszłymi ministrami. Według agencji CTK, politycy CSSD są przekonani, że spotkanie Zemana i Pochego powinno doprowadzić do rozwiania wątpliwości zgłaszanych przez prezydenta. Taką ewentualność wykluczył jednak prezydencki rzecznik Jirzi Ovczaczek.

"Pan prezydent nigdy nie mianuje Miroslava Pochego ministrem spraw zagranicznych" - napisał na Twitterze.

Zdaniem Zemana, kandydat na ministra spraw zagranicznych w swych wypowiedziach w gorącym okresie kryzysu migracyjnego zbyt silnie akcentował konieczność przyjmowania imigrantów przez Czechy. Komentatorzy zwracają także uwagę na fakt, że Poche nie poparł Zemana w wyborach prezydenckich w styczniu bieżącego roku. Również premier Babisz uważa, że w trosce o państwo Poche powinien wycofać się.

Problem z powołaniem rządu

Od ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych Czechy nie mają rządu dysponującego wotum zaufania Izby Poselskiej. Jako lider najsilniejszego ugrupowania Babisz utworzył mniejszościowy rząd własnej partii, którego deputowani nie zatwierdzili i funkcjonuje on jako rząd w stanie dymisji. Po przeprowadzonym wśród członków CSSD referendum Hamaczek ogłosił w piątek, że socjaldemokraci są gotowi utworzyć koalicję rządową z ANO.

W 200-osobowej Izbie Poselskiej ANO i CSSD mają razem tylko 93 mandaty. By uzyskiwać większość w parlamentarnych głosowaniach, nowy koalicyjny rząd będzie musiał korzystać z zadeklarowanego już wsparcia ze strony KSCM.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Zeman prezydentem Czech

Czesi wybrali parlament

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

To nie wysypisko śmieci. To ocean

W ciągu trzech dni nazbierali ponad 30 ton śmieci. A to dopiero początek. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Woda prosto z rzeki. Ta słomka ją przefiltruje

Dzięki specjalnym filtrom wodę można wypić bezpośrednio z zanieczyszczonego zbiornika. Zobacz TOTERAZ.

Mistrzostwa Europy w piłce wodnej w Barcelonie. (Fot. Tibor Illyes/PAP/EPA) czytaj dalej »