tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zeman prezydentem Czech

"Drahosz musi zmotywować wyborców, Zeman znaleźć nowych"

Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Czechach nie ma wyraźnego lidera. Aktualny prezydent Milosz Zeman otrzymał 38,6 procent głosów a były przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz 26,6 procent. Drahosza poparło pięciu z siedmiu konkurentów z pierwszej rundy głosowania.

Przegrani kandydaci, którzy postanowili poprzeć Drahosza, w sumie zdobyli jedna trzecią głosów. Komentatorzy spodziewają się przed głosowaniem w drugiej turze, za dwa tygodnie, ostrej i - jak pisze agencja CTK - negatywnej kampanii.

Byli konkurenci

W sobotę wieczorem Drahosz spotkał się ze swoimi dotychczasowymi konkurentami. Podziękował im za poparcie i kampanię jaką prowadzili. Pisząc o poparciu byłych konkurentów, media zwracają uwagę, że padły z ich strony deklaracje konkretnej pomocy. M. in. Michal Horaczek zaoferował sztabowi Drahosza wynajęte przez swoich współpracowników do końca miesiąca miejsca na duże bilbordy.

Swoje poparcie dla aktualnego prezydenta ponownie potwierdził natomiast premier Andrej Babisz. Zaapelował do Zemana by ten jasno zadeklarował, że "nie chce kraju zorientowanego na Wschód i że do Rosji i do Chin jeździ jedynie dla wsparcia czeskich przedsiębiorców". Nie wymieniając nazwisk, premier zaapelował do prezydenta, by ten zdystansował się od niektórych współpracowników.

Komentarze i zakłady

Komentator portalu "aktualne.cz" Jan Lipold zwrócił uwagę, że wprawdzie Drahosz nie ma swoich "zaprzysięgłych wyborców", jakich ma Zeman, ale jest zdecydowanie mniej kontrowersyjny. Dzięki temu "łatwo mogą zaakceptować go wyborcy, którzy w pierwszej turze głosowali na jego konkurentów". Lipold zauważa, że "Drahosz musi zmotywować wyborców, Zeman znaleźć nowych".

Socjolog Daniel Kunsztat, z którym rozmowę publikuje portal dziennika "Lidove Noviny", jest zdania, że Zeman broniący prezydentury jest w trudniejszej sytuacji niż Drahosz. "Niewiele jest grup społecznych do których dodatkowo może odwołać się Zeman. Jeżeli Drahosz dostanie głosy innych liberalnych kandydatów, może liczyć na 55 proc. w drugiej turze" – powiedział socjolog.

O możliwym zwycięstwie Drahosza przekonani są prascy bukmacherzy. Już w sobotę wieczorem ustalili kurs faworyzujący byłego akademika.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Zeman prezydentem Czech

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Pierwszy europejski kraj przymierza się do przeniesienia ambasady do Jerozolimy

Pierwszy europejski kraj przymierza się do przeniesienia ambasady do Jerozolimy

Szef rządzącej w Rumunii PSD Liviu Dragnea oświadczył, że rząd zaaprobował memorandum o przeniesieniu ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy - informuje w piątek Reuters. Rumunia może zostać pierwszym europejskim krajem, który zdecyduje się na taki krok. zobacz więcej »

Lem na księżycu Plutona. Jeden z kraterów nazwany na jego cześć

Krater Pirx swoje imię otrzymał po tytułowym bohaterze jednej z książek.Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Napad jak z komedii. Wyjątkowo nieudolna kradzież bankomatu

Krótki poradnik, jak zostać gwiazdą internetu w 5 krokach. Zobacz TOTERAZ.

Ogród kwiatowy w Holandii z lotu ptaka (fot. Koen Van Weel/EPA/PAP) czytaj dalej »