tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Co musisz wiedzieć o życiu Jana Pawła II?

Trudno krótko opisać życie największego z Polaków. Dlatego zdecydowaliśmy się przedstawić jedynie najważniejsze i zarazem najbardziej przełomowe wydarzenia z życia Jana Pawła II, które koniecznie musicie znać.

18. maja 1920 roku – w Wadowicach urodził się Karol Józef Wojtyła syn Karola i Emilii. Ojciec, wojskowy miał bardzo duży wpływ na duchowość i wychowanie syna. Matki prawie nie pamiętał. Zmarła gdy młody Karol miał dziewięć lat.

1. listopada 1946 roku – przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Adama Sapiehy. Następnego dnia odprawił pierwszą mszę święta w Krypcie św. Leonarda na Wawelu. Jak później pisał w swojej autobiografii „Historia mojego powołania kapłańskiego? Historia znana jest przede wszystkim samemu Bogu”.

28. lipca 1958 roku – odbyła się na konsekracja biskupia. Na rozmowę z kardynałem Wyszyńskim w sprawie nominacji został wezwany ze studenckiego spływu kajakowego. Jak później wspominał kard. Stefan Wyszyński podczas, gdy większość księży, którym prymas oznajmia decyzję o nominacji prosi o czas do namysłu, Wojtyła miał odpowiedzieć bez wahania, pytając „Gdzie mam podpisać?”.

16. października 1978 roku podczas siódmego głosowania, metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. „Oto kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z kraju dalekiego, ale zawsze tak bliskiego, przez wspólnotę wiary i tradycji chrześcijańskiej. Odczuwałem obawę przyjęciem tej nominacji ale przyjąłem ja w duchu posłuszeństwa dla Pana i ufności do Jego Matki Przenajświętszej. Nie wiem, czy potrafię dobrze wysłowić się w Waszym, Naszym – poprawił się Papież – włoskim języku. Jeśli się pomylę, poprawcie mnie.” – mówił do wiernych w trakcie swojego pierwszego przemówienia.

2-10 czerwiec 1979 roku – pierwsza pielgrzymka do Polski. Wówczas na pl. Zwycięstwa, papież powiedział: „Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu na ziemi”. Wtedy też padły najważniejsze słowa tej pielgrzymki. Papież powiedział: "Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież, wołam z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!".

13. maja 1981 roku – podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Ranny papież osunął się w ramiona stojącego za nim sekretarza Dziwisza.

20. – 26. marca 2000 roku – pielgrzymka na Bliski Wschód w tym do Ziemi Świętej. „Przybywam do Yad Vashem, aby złożyć hołd milionom Żydów, którzy ogołoceni z wszystkiego, przede wszystkim zaś z ludzkiej godności, zostali wymordowani w czasie Holokaustu” – mówił w trakcie swojego przemówienia w Izraelu.

2. kwietnia 2005 roku - godz. 21:37 papież umiera. Wcześniej około godziny 15.30 papież miał powiedzieć „Pozwólcie mi iść do domu Ojca”. Pogrzeb odbył się sześć dni później.

Konsultacja: dr Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli JPII w Warszawie

Sekcja Dokumentacji Analiz TVN24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.