Dla zagranicy to jest "pan zero"

[object Object]
Dla zagranicy to jest "pan zero"tvn24
wideo 2/4

- Wygląda to z perspektywy zagranicznej tragicznie - powiedział w "Kropce nad i" były premier Włodzimierz Cimoszewicz pytany o to, czy premier Mateusz Morawiecki poprawił wizerunek Polski za granicą.

- To, co mógłby próbować zrobić - ale nie próbował - to jakoś rozładowywać napięcia wywołane przez jego własną formację polityczną, gdy chodzi o metody sprawowania władzy i występować z pozycji człowieka znającego się na gospodarce - stwierdził.

- Natomiast człowiek, który w pierwszym wywiadzie po objęciu tego stanowiska (szefa rządu - red.) mówi, że marzy mu się rechrystianizacja Europy, który następnie mówi o żydowskich sprawcach Holokaustu - a następnie składa wieniec przy pomniku, przy jakimś symbolicznym kamieniu upamiętniającym jedyną wojskową polską formację kolaborującą z nazistami, z hitlerowcami w czasie II wojny światowej - przekreśla się w tym momencie kompletnie - dodał.

- Dla zagranicy to jest "pan zero" - skwitował Cimoszewicz.

"Krzyczała na 70 procent Polaków"

Były premier odniósł się również do sejmowego wystąpienia Beaty Szydło. Była premier 22 marca powiedziała, że wielotysięczne nagrody, które przyznała samej sobie i swoim ministrom, "się im po prostu należały".

Cimoszewicz ocenił, że "z jednej strony oczywiście dobrze jest, jeżeli ktoś bierze odpowiedzialność za swoje własne decyzje, jeśli ktoś wykazuje lojalność wobec swoich współpracowników i podwładnych".

- Ale w tym przypadku, zarówno treść - to, co mówiła, że ci ludzie zasłużyli na tak wysokie nagrody - była nieprawdziwa jak i forma była skandaliczna - ocenił. Jak dodał, Szydło "zresztą nie po raz pierwszy krzyczała w parlamencie".

"Krzyczała na 70 procent Polaków"
"Krzyczała na 70 procent Polaków"tvn24

Jak dowodził, "powinna zdawać sobie sprawę z tego, że w tym momencie krzyczała na pewnie jakieś 70 procent Polaków", którym zdaniem Cimoszewicza się te nagrody nie podobały. Podkreślił, że "ogromna większość tych ludzi (pracowników rządu Beaty Szydło - red.) nie zasłużyła na żadne nagrody, a na pewno nie zasłużyli na tak wysokie nagrody".

"Zderzaki trzeba wymieniać co jakiś czas"

Włodzimierz Cimoszewicz przyznał też, że Beata Szydło nie była lepszym premierem niż Mateusz Morawiecki.

- Nie była ani mądrzejsza, ani lepsza. Ale nie próbowała mówić po angielsku - skomentował.

- Wielu polityków w historii wyznawało teorię zderzaków. Zderzaki trzeba wymieniać co jakiś czas, jeśli gromadzi się jakiś krytycyzm - powiedział Cimoszewicz, pytany o cel wymiany byłej premier na Morawieckiego. - Mam wrażenie, że pan Kaczyński stosuje metodę "dziel i rządź" nie tylko w całym społeczeństwie, ale także we własnej grupie politycznej - podsumował.

"Niech wezmą to na swoje sumienie"

Były premier odniósł się również do kwestii zwołania posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa i wątpliwości pierwszej prezes Sądu Najwyższego, dotyczących wyboru członków rady. Jak określił, "pani Gersdorf jest w trudnym położeniu".

- Bo ma słuszne wątpliwości co do sposobu wyboru nowych przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Wydaje mi się, że powinna zwołać to posiedzenie i bardzo otwarcie powiedzieć tym ludziom, że w jej głębokim przekonaniu oni uczestniczą w czymś, co jest bezprawne, niekonstytucyjne - stwierdził.

- Niech od tego momentu wezmą to na swoje sumienie - kontynuował. Jak dodał, "prawo zobowiązuje ją do zwołania (posiedzenia KRS - red.), ale nie do przewodniczenia temu gremium, które jest niekonstytucyjne".

"Gersdorf jest w trudnym położeniu"
"Gersdorf jest w trudnym położeniu"tvn24

"Samobójcza skłonność do trwonienia zasobów"

Cimoszewicz skomentował również fakt zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy degradacyjnej.

- Zawetowanie ustawy degradacyjnej to pierwsza sensowna decyzja za prezydentury Andrzeja Dudy, niepodyktowana osobistymi interesami - ocenił. Jak dodał, w kategoriach takich postrzegał weta dotyczące ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, "gdzie chodziło o to, żeby mieć więcej własnej władzy, nie o dobro tych instytucji".

Były premier odniósł się również do samej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która we wtorek weszła w życie. Jak zaznaczył, najważniejsze kwestie dotyczą wieku sędziów oraz "uzależnienia ich od łaskawej decyzji władzy wykonawczej (prezydenta- red.)". Zgodnie z tą ustawą, sędziowie SN mają przechodzić w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, a jeśli chcą orzekać dalej - muszą zwrócić się o takie pozwolenie do prezydenta.

- W wielu państwach świata na najwyższym szczeblu Sądu Najwyższego, jakiegoś trybunału, te stanowiska są dożywotnie w gruncie rzeczy. Uważa się to, po pierwsze, za gwarancję niezawisłości, a po drugie, ceni się wiedzę i doświadczenie, zdobyte przez dziesięciolecia orzekania - podkreślił. Dodał też, że "sędzia w wieku 65 lat to człowiek o pełnej dojrzałości intelektualnej i ogromnym doświadczeniu i decyzja, że ma odejść w stan spoczynku dowodzi o naszej samobójczej skłonności do trwonienia zasobów, jakimi jako społeczeństwo dysponujemy".

Cimoszewicz o ustawie o IPN

- Sama ustawa, sama nowelizacja, od samego początku dla średnio rozgarniętego człowieka było rzeczą oczywistą, że to propaganda. Wydumano problem, nie ma problemu z zniesławianiem państwa polskiego, wynikającego ze złej woli. Po drugie dotychczasowe dyplomatyczne działania na ogół były skuteczne, a po trzecie nie ma żadnej możliwości skutecznego ścigania kogoś, kto narusza to prawo poza granicami kraju - oświadczył Cimoszewicz, komentując z kolei nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Cimoszewicz nawiązał także do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska". Prezes PiS oznajmił, że nie będzie końcowego raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej na ósmą rocznicę tragedii, 10 kwietnia 2018 roku.

"Nikt poważny nie będzie narażał swojej powagi"
"Nikt poważny nie będzie narażał swojej powagi"tvn24

- Nikt poważny nie będzie narażał swojej powagi na śmieszność - skomentował były premier.

- To są żałosne próby ratowania się przed kompromitacją, która będzie konsekwencją przyznania, że nigdy żadnego zamachu nie było - dodał. Podkreślił, że "pan Kaczyński ze swoją grupą polityczną w sposób krańcowo cyniczny, dosyć obrzydliwy - biorąc pod uwagę, że zginął jego brat - wykorzystali do celów politycznych katastrofę lotniczą". OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "KROPKI NAD I"

Autor: JZ/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

W Śremie w województwie wielkopolskim wybuchł pożar dachu hotelu. Strażacy gaszą płomienie od kilku godzin. Z budynku ewakuowało się sześć osób.

Pożar dachu hotelu w Śremie

Pożar dachu hotelu w Śremie

Źródło:
PAP, tydzien.net

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

W Gruzji wciąż trwają protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych, zwanej też rosyjską ustawą. Zawetowała ją prezydent, ale partia rządząca ma wystarczającą większość, by to weto odrzucić. W czasie sobotniej manifestacji protestujący spalili przed parlamentem flagi Rosji i rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN poinformowała, że Wowczańsk w obwodzie charkowskim został praktycznie zupełnie zniszczony przez Rosjan. W mieście, w którym mieszkało ponad 17 tysięcy osób, zostało około stu. 816 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

Donald Tusk poinformował o planie "Tarcza Wschód", projekcie budowy bezpiecznej granicy. Na ten cel rząd przeznaczy dziesięć miliardów złotych. W Gruzji prezydent Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę "o zagranicznych agentach". Ulice zachodnich Niemiec są zalane z powodu powodzi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z elitarnej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) na Słowacji postawili zarzut gróźb karalnych osobie zatrzymanej za wysyłanie wiadomości z pogróżkami do ministra spraw wewnętrznych i dwóch posłów. Grozi jej kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do trzech lat.

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Źródło:
PAP

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl