tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Jakie konsekwencje pozwu? Cimoszewicz: Nawet finansowe. Rząd się nie wybroni

zobacz więcej wideo »
Jakie konsekwencje pozwu? Cimoszewicz: Nawet finansowe. Rząd się nie wybroni
  • Jakie konsekwencje pozwu? Cimoszewicz: Nawet finansowe. Rząd się nie wybroniJakie konsekwencje pozwu? Cimoszewicz: Nawet finansowe. Rząd...
  • "Niedobrze, że Żandarmeria Wojskowa jest wykorzystywana do celów propagandowych""Niedobrze, że Żandarmeria Wojskowa jest wykorzystywana do...
  • "Jesteśmy świadkami represjonowania kogoś, kto działał w interesie państwa polskiego""Jesteśmy świadkami represjonowania kogoś, kto działał w...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Włodzimierz Cimoszewicz w "Kropce nad i"

Nie jestem zaskoczony. Fakt, że obecny rząd odmówił wykonania tych decyzji, oczywiście jest naruszeniem obowiązków członkowskich - mówił w "Kropce nad i" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Odniósł się do nieoficjalnych informacji TVN24, że Komisja Europejska chce skierować pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za odmowę przyjęcia uchodźców.

Decyzja w sprawie skierowania pozwu przeciwko Polsce ma zostać uzgodniona w czwartek przez komisarzy. W środę zapadła na poziomie szefów ich gabinetów.

Włodzimierz Cimoszewicz powiedział, że nie jest zaskoczony taką decyzją, bo "adresowano już wobec Polski i Węgier bardzo krytyczne oceny".

Przypomniał, że decyzja o przyjęciu uchodźców była podjęta przez poprzedni rząd, ale jak zaznaczył, po wyborach wygranych przez PiS zobowiązanie pozostało.

- Fakt, że obecny rząd odmówił wykonania tych decyzji, oczywiście jest naruszeniem obowiązków członkowskich - podkreślił Cimoszewicz.

- Polska i Węgry podważyły pewien system, który miał być wprowadzony - dodał.

"Konsekwencje także finansowe"

Pytany, co może oznaczać pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, były premier odpowiedział, że to, iż "europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdzi na przykład, że Polska naruszyła prawo europejskie, swoje zobowiązania członkowskie".

- Różne mogą być konsekwencje. Mogą to być konsekwencje także finansowe i rząd polski nie wybroni się wtedy przed skutkami, dlatego że kasa europejska będzie przesyłała mniej pieniędzy, niż byśmy otrzymali w innych okolicznościach - tłumaczył.

Cimoszewicz dodał, że "jeżeli Rada Europejska zajmie się problemami praworządności w Polsce, to będzie to kolejny argument na niekorzyść naszego kraju".

"Jesteśmy świadkami represjonowania kogoś, kto działał w interesie państwa polskiego"

Były premier odniósł się także do sprawy byłego szefa SKW generała Piotra Pytla. W środę rano na polecenie prokuratury Żandarmeria Wojskowa zatrzymała go i dowiozła z Krakowa do prokuratury w Warszawie.

W śledztwie w sprawie przekroczenia uprawnień w związku ze współpracą Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa generałowi Pytlowi został zmieniony zarzut. Dwa nowe zarzuty postawiono gen. Januszowi Noskowi i jeden nowy Krzysztofowi D. Prokuratura nie udziela informacji o szczegółach.

Cimoszewicz powiedział, że "to jakaś demonstracja i bardzo niedobrze, że Żandarmeria Wojskowa jest wykorzystywana do celów propagandowych".

Dodał, że "to przypomina wydarzenia, które miały miejsce 10-12 lat temu, kiedy przychodzono do kogoś o 6 rano, czy wyprowadzano lekarza w kajdankach ze szpitala".

- Poza formą istotna jest treść zarzutów. Do końca ich nie znamy, ale można się domyślać, że chodzi o sprawę, o której PiS już krzyczał jakiś czas temu, próbując wtedy sformułować zarzut zdrady dyplomatycznej wobec  (Donalda - red.) Tuska czy (Radosława - red.) Sikorskiego - powiedział Cimoszewicz.

Przypomniał, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego porozumiała się z rosyjskimi służbami co do ochrony ewentualnych transportów polskich wywożących z Afganistanu sprzęt i personel.

- Nigdy nie doszło do skonsumowania tej umowy, bo Polacy wycofali się innymi drogami, ale w moim najgłębszym przekonaniu osiągnięcie takiego porozumienia było oczywiście słuszne, wskazane i służyło interesom polskiego wojska i bezpieczeństwu naszych żołnierzy - ocenił Cimoszewicz.

- Jesteśmy świadkami represjonowania kogoś, kto działał w interesie państwa polskiego i polskich sił zbrojnych - podkreślił.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "KROPKA NAD I"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »