tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Smartfon za najlepszy donos". Władze Dagestanu rozpisały konkurs

zobacz więcej wideo »
"Smartfon za najlepszy donos". 
Władze Dagestanu rozpisały konkurs
 • Rosyjskie nastolatki oskarżone o ekstremizmRosyjskie nastolatki oskarżone o ekstremizm
 • Janukowycz ostrzega: nie dla ekstremizmuJanukowycz ostrzega: nie dla ekstremizmu
 • Przeciwko filmowi Śmierć Stalina podniosły się oskarżenia o ekstremizm i prowokacjęPrzeciwko filmowi Śmierć Stalina podniosły się oskarżenia o...
 • Ekstremizm w granicach prawaEkstremizm w granicach prawa
Foto: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dagestanu | Video: Nowaja Gazieta "iPhone za najlepszy donos". Rosja przeciwko ekstremizmowi

Władze Dagestanu, autonomicznej republiki na południu Rosji, oferują nagrody za donosy o "ekstremistycznych materiałach w sieci". Do wygrania są m.in. smartfony.

Władze Dagestanu zachęcają obywateli do zgłaszania przypadków "ekstremistycznych zachowań" w internecie. Za najlepsze informacje ich autorzy mają otrzymać nagrody, m.in. smartfony i deskorolki elektryczne.

Anonimowe donosy

Dagestan, południowa prowincja Rosji, mimo zakończenia II wojny czeczeńskiej w 2009 roku, wciąż jest niespokojnym politycznie regionem.

Władze nieustannie obawiają się separatystycznych postaw Czeczenów, którzy nie zgadzają się z włączeniem ich kraju do Rosji, a stanowią znaczącą część mieszkańców Dagestanu.

Aby zapobiegać "ekstremistycznym postawom", zaoferowano nagrody dla tych mieszkańców Dagestanu, którzy zgłoszą przypadki antyrosyjskich publikacji internetowych do anonimowej gorącej linii.

Infolinia

Władze chcą wiedzieć o internetowych zachowaniach, "wywołujących wrogość z powodów religijnych lub etnicznych". Infolinia ma zachęcić ludzi do informowania o przypadkach namawiania do "terroryzmu i ekstremizmu".

Nie tylko nagrody mają zachęcić Rosjan do zaangażowania w akcję. Na potrzeby przedsięwzięcia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dagestanu wydało komiks, w którym bohater przypominający Supermana tłumaczy, jak poprawnie złożyć donos.

"Sprawdzimy każdy przypadek"

Władze Dagestanu zapewniają, że przed rozdaniem nagród sprawdzą wszystkie zgłoszone przez obywateli przypadki.

- Zachęcamy młodych ludzi do wspólnego działania na rzecz naszego bezpieczeństwa w regionie - skomentował Siergiej Singarew, rosyjski minister komunikacji i autor pomysłu "gorącej linii".

Informowanie rosyjskiej służby bezpieczeństwa o działaniach "ekstremistycznych" lub "antyrosyjskich" od dawna było aprobowane i nagradzane przez rząd Władimira Putina. Specjalna infolinia to kontynuacja polityki zakładającej przeciwdziałanie propagandzie ekstremizmu antyrosyjskiego.

Falstart

Infolinia powstała w kwietniu, gdy Singarew był zastępcą ministra komunikacji. Nie spotkała się jednak z zainteresowaniem, dlatego została wyłączona.

Ponownie uruchomiono ją po wydarzeniach w szkole w Kurmi, gdzie uczniowie korzystający z biblioteki mieli dostęp do materiałów ekstremistycznych. Udostępniane one były przez mężczyznę, który został skazany niedługo później za rozpowszechnianie zakazanych treści w internecie.

Mając w pamięci nikłe zainteresowanie infolinią, jej twórcy postanowili ją udoskonalić. Koncepcja atrakcyjnych nagród dla autorów najlepszego donosu, zaprezentowana przez autora na spotkaniu ze studentami, spotkała się z ogólną aprobatą i pomogła rozpowszechnić akcję.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje