tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wisława Szymborska nie żyje

Wiersze "Wisłockiej" z dawką "pozytywizmu"

Wiersze "Wisłockiej" z dawką "pozytywizmu"
Foto: Twitter Politycy "żegnają" Wisławę Szymborską

Polska, a także świat, żegnają i wspominają zmarłą w środę Wisławę Szymborską. Do pożegnań przyłączają się też politycy. Część z nich robi to na Twitterze. I tak wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka z Ruchu Palikota ubolewa, że "Coraz mniej wielkich ludzi - najpierw Havel, teraz Wisłocka", a były szef SLD Grzegorz Napieralski dziękuje poetce za wiersze, "które były taką dawką pozytywizmu".

Na początku można było się zastanawiać, czy wpis Wandy Nowickiej, która zmieniła nazwisko poetki, był wpadką, czy nawiązywał do limeryka Michała Rusinka, sekretarza Szymborskiej, który pisał: "Kiedy Nobla dostała poetka z Krakowa,/ Wiersze czytać poczęła z Polaków połowa./ I tylko lud z okolic Płocka/ Sądził, że nobla dostała... Wisłocka./ Ot, typowa Freudowa czynność pomyłkowa./

Wpis wicemarszałek m.in. wyszydził internauta "macdac", który napisał:" Pewna posłanka z Warszawy/Lutową ciemną nocką/Zapewne dla zabawy/Żegnała w sieci Wisłocką/Zamiast pewnej Wisławy".

Dziennikarz sportowy Michał Pol napisał z kolei: "Kto pomylił tu z Poetką twórcę seksu poradnika, tego niech poszczują fretką pod pomnikiem Kopernika" nawiązując do znanej seksulog Michaliny Wisłockiej, zmarłej w 2005 roku.

Wanda Nowicka swój wpis pożegnalny usunęła, a kilka godzin potem napisała: "Skomentuję pomyłkę w językach Errare humanum est i nobody’s perfect. Szymborską zapewne ubawiłaby moja pomyłka. Swoją drogą, wielki żal...".

"Zmęczony" Napieralski i "daleki kuzyn" Naczas

Wpisy Grzegorza Napieralskiego/Twitter
Mała gafa zdarzyła się też Grzegorzowi Napieralskiemu. Były lider SLD napisał: "Dziękuję za wiersze, które były taką dawką pozytywizmu. Pani Wisława nigdy nie odejdzie. Jej poezja jest przecież nieśmiertelna".

Przytaczany wcześniej "macdac" skomentował to tak: "Raz poseł, co lubi czaty/Głowił się, co to optymizm/Pozytyw chyba taki?/ A może pozytywizm?/Rozumu pokazał negatyw."

Grzegorz Napieralski odpowiedział: "Pozytywów miało być. Słuszne reakcje. I am sorry. Nie zmienia to faktu, że odeszła niesamowicie ciepła Kobieta. Będzie jej brakować."

Z kolei na pytanie "grangira": "A nie 'duża dawka optymizmu'?", odpowiedział: "Też pasuje. Uczucia biorą czasami górę."

Napieralskiemu nie dawali jednak spokoju. "blackwatter555" pytał: "jest Pan jej znawcą jak Sławomir Nowak? Proszę powiedzieć jaki jest Pana ulubiony wiersz Szymborskiej :-)". Sławomir Nowak, minister transportu śmierć Szymborskiej skomentował na Twitterze cytatem z jej wiersza "Chwila". - "Wszystko na swoim miejscu i w układnej zgodzie... Jak okiem sięgnąć,panuje tu chwila.Jedna z tych ziemskich chwil proszonych,żeby trwały.:-/" - brzmiał wpis.

Napieralski odpowiadał: "Nie jestem znawcą, ale zawsze do mnie jej teksty trafiały. Z ulubionych Nic dwa razy. "blackwatter555" poradził mu: "Proszę się przespać. Dobranoc :)". - "Tak już późno. Zmęczenie bierze górę. Pora na sen." - odpowiedział Napieralski.

Najgorętsza dyskusja rozwinęła się jednak po wpisie Łukasz Naczasa związanego z SLD. Napisał on: "Zmarła wielka poetka. Była kuzynką mojej Babci. Wielką kobietą i zasłużoną noblistką. Żal i smutek. [*]". Podsumować je może jeden z komentarzy:" Litości". Poseł dość aktywnie odpierał słowa dezaprobaty.

Podsumowanie

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" Marek Magierowski podsumował to wszystko "Twittrenem na odejście poetki".

Dziękuję za wiersze,
które były taką dawką pozytywizmu
Pani Wisława nigdy nie odejdzie
Jej poezja jest przecież nieśmiertelna
Zmarła wielka poetka
Była kuzynką mojej Babci
Wielką kobietą i zasłużoną noblistką
Żal i smutek
Rozmawiałem z Wisławą Szymborską
Raz w życiu
Ale szybko zrozumiałem,
Że kocha ludzi
Wszystkich
Coraz mniej wielkich ludzi
Najpierw Havel
Teraz Wisłocka

mkg/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wisława Szymborska nie żyje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje