tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Świnie też chcą grać w gry

Na świecie powstają gry komputerowe dla świń, ale w Polsce te zwierzęta zapewne w nie nie zagrają. - Zachęcanie świń do aktywności i dostarczanie im "rozrywki" jest ważne, ale niedoceniane przez hodowców - uważa ekspertka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Świnie, którym (hodowcy) dostarczają bodźców są aktywniejsze, nie mają kłopotów ze stawami. Rzadziej też obserwuje się u nich agresję czy nawet kanibalizm.

Karolina Szulc

- Świnie domowe to zwierzęta inteligentne i z natury ciekawskie, w kojcach po prostu się nudzą. Nuda, zależnie od temperamentu konkretnego osobnika, może prowadzić do różnych patologicznych zachowań. Pół biedy, gdy świnie gryzą elementy kojca - gorzej, gdy obgryzają ogony i uszy współtowarzyszy niedoli. W interesie hodowcy jest więc zapewnienie zwierzętom odpowiedniego zajęcia - powiedziała dr Karolina Szulc z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wyjaśniła, że hodowcy mają do dyspozycji sporą gamę produktów zapobiegających świńskiej nudzie, wątpi jednak, by w polskich warunkach przyjęły się np. elektroniczne zabawki.

"Świński pościg"

W internetowej witrynie Wspólnotowego Serwisu Informacyjnego Badań i Rozwoju CORDIS znalazł się m.in. opis projektu i gry "Pig Chase". Opracowana w Holandii w ramach projektu badawczego gra zachęca świnie do dotknięcia ryjem kolorowego, ruchomego punktu świetlnego na specjalnym, umieszczonym w kojcu ekranie. Punktem tym hodowca może zdalnie sterować za pomocą tabletu.

Elektroniczne ekrany w zagrodach

Oceniając stworzony w Holandii projekt dr Szulc przyznała, że biorąc pod uwagę możliwości percepcyjne świń, prawdopodobnie chętnie korzystałyby one z tego typu zabawek. Problemem może stanowić trwałość umieszczonego w świńskim kojcu ekranu, a zwłaszcza koszt całego rozwiązania.

- Znając inteligencję tych zwierząt, mogłoby się okazać, iż w chwilach, kiedy ekran by nie działał, próbowałby go uruchomić poprzez manipulację ryjem. Świnia posługuje się ryjem równie sprawnie jak człowiek dłońmi. W sytuacji, w jakiej znajduje się polskie rolnictwo, a szczególnie hodowcy i producenci świń, wydaje mi się mało prawdopodobne, by elektroniczne zabawki zainteresowały naszych rolników - zaznaczyła. Jej zdaniem świnie potrafią jednak docenić inne, mniej multimedialne rozrywki, np. zbiornik z błotem.

Rozrywka zmniejsza agresję

Według dr Szulc każde urozmaicenie środowiska życia świni wpływa na poprawę jej samopoczucia, a to może przełożyć się na poprawę produkcyjności. - Znam rolników, którzy sami dostrzegają potrzebę swoistej aktywizacji świń. Dostarczają im "zabawki", chociażby w formie łańcucha zawieszonego nad kojcem, kawałków drewna, plastikowych butelek czy baniaczków. Zauważają, że świnie, którym dostarczają bodźców są aktywniejsze, nie mają kłopotów ze stawami. Rzadziej też obserwuje się u nich agresję czy nawet kanibalizm - powiedziała.

Równowaga i harmonia ciała z duchem

Polscy rolnicy, podobnie jak rolnicy w całej Unii Europejskiej, są zobowiązani do przestrzegania przepisów dotyczących dobrostanu. Aby zapewnić zwierzętom optymalne warunki życia, wprowadza się przepisy regulujące sposób utrzymania, żywienia oraz traktowania świń, uwzględniające wymagania gatunku. Obecnie obowiązujące przepisy skupiają się na zapewnieniu zwierzętom dobrostanu - stanu równowagi między środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym organizmu, warunkującym zdrowie zwierzęcia.

- W przypadku tuczników pogorszenie dobrostanu może wpłynąć ujemnie na jakość mięsa; u samic może obniżyć płodność, a nawet spowodować agresywne zachowania względem prosiąt - powiedziała Szulc.

Szulc przypomniała, że o ile w 2006 roku w Polsce było ponad 18 mln świń, to teraz jest ich ok. 13,5 mln. Przyczyną tej sytuacji są m.in. wysokie ceny pasz i paliwa.

zś//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje