tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Niedźwiedzi pomnik w Edynburgu

Niedźwiedzi pomnik w Edynburgu
Karmienie Wojtka

Władze Edynburga chcą uhonorować pomnikiem niezwykłego niedźwiedzia - Wojtka, który pomagał aliantom w czasie II wojny światowej. Był on nieodłącznym towarzyszem Armii Polskiej na Środkowym Wschodzie i II Korpusu we Włoszech.

Akcję na rzecz postawienia Wojtkowi pomnika w Szkocji prowadzi Aileen Orr z miejscowości Hutton. Zafascynowała ją historia bohaterskiego niedźwiedzia. Orr sądzi, że Wojtek zasługuje, by uhonorować go pomnikiem w szkockiej stolicy, np. w królewskim parku Hollyrood w centrum miasta.

Postać niedźwiadka jest tak niezwykła, że powstają książki o jego historii. Najnowsza pod tytułem "Voytek - The Soldier Bear" ma ukazać się w lutym na brytyjskim rynku. Napisał ją Garry Paulin. Także Polak ma wkład w przybliżeniu ludziom historii Wojtka. Jego wojenne losy opisał żołnierz II Korpusu Wiesław Lasocki w książce "Wojtek spod Monte Cassino: Opowieść o niezwykłym niedźwiedziu".

Niedźwiedź był jak pies

Mały Wojtek z polskimi żołnierzami
W 1943 r. niespełna rocznego niedźwiadka przygarnęli polscy żołnierze w Iranie. Jego matkę zabili kłusownicy. Przydzielono go do 22 kompanii zaopatrywania artylerii, przeszedł z nią szlak bojowy z Iranu do Iraku, Palestyny, Egiptu i Włoch. Tam odznaczył się w walkach pod Monte Cassino, nosząc ciężkie skrzynki amunicji pod ostrzałem wroga.

Wojtek odżywiał się marmoladą, miodem, syropem i owocami. W nagrodę otrzymywał piwo, które stało się jego ulubionym trunkiem. Żołnierze nauczyli go też palić papierosy. - Wojtek był jak pies. Nikt się go nie bał - opowiadał Augustyn Karolewski, polski weteran.

W 1947 r. oddano go edynburskiemu ZOO, w którym zdechł w 1963 r. w wieku 22 lat. Nie zapomniał, że żył z Polakami i do końca reagował na polecenia w języku polskim. Polscy kombatanci przywiązali się do niego i często odwiedzali. Był też popularny wśród Brytyjczyków, pisała o nim prasa i wystąpił nawet w programie BBC.

Wojtek symbolem

Wojskowe insygnia, przedstawiające Wojtka

Wojtek ma swoją rzeźbę i kilka pamiątkowych tablic w siedzibie Muzeum Polskiego i Instytutu im. gen. W. Sikorskiego w Londynie. Jest też oficjalnym emblematem (niedźwiedź niosący pocisk artyleryjski) 22 kompanii zaopatrywania artylerii, przemianowanej na 22 kompanię transportową. Polsko-Szkockie Stowarzyszenie uznało go za swojego honorowego członka.

Zdjęcia udostępnił nam Ryszard Paudyn. Dziękujemy.

Kat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje