tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Krzysztof Kolumb był Polakiem?

Krzysztof Kolumb był Polakiem?
Foto: Wikipedia Krzysztof "Kolumbowicz"

Odkrywca Ameryki to nie żaden Genueńczyk Cristoforo Colombo, tylko Polak Krzysztof Kolumbowicz - twierdzi amerykański naukowiec. Jak dowodzi w swej niedawno wydanej książce wykładowca z Uniwersytetu w Duke (Północna Karolina) Manuel Rosa, słynny podróżnik nie był synem genueńskiego tkacza i kupca, a króla Polski, Władysława III.

Praca nad dziełem zajęła Amerykaninowi 20 lat badań. Na ich podstawie przekonuje, że ojcem Kolumbowicza był Władysław III Warneńczyk. I nie robi na nim wrażenia, że polski król zmarł w 1444 roku w bitwie pod Warną, a Kolumb urodził się dopiero siedem lat później.

Spiskowa teoria dziejów?

W śmierć króla na polu bitwy niektórzy powątpiewali od samego wydarzenia. No dowód wskazywano, że nigdy przecież nie odnaleziono jego ciała ani zbroi króla. Tę wersję Manuel Rosa potwierdza tę wersję w swojej książce "Kolumb: Nieopowiedziana historia" (Columbus: The Untold Story). Stoi ona w sprzeczności z tureckimi opowieściami, że sułtan otrzymał głowę polskiego króla i przechowywał ją w garnku z miodem.

Według Rosy król miał przeżyć i uciec na Maderę. Tam rzekomo ożenił się z portugalską szlachcianką i był znany jako Henrique Alemao (Henryk Niemiec). Na wyspie nasz król miał dożyć starości w szczęściu i dostatku.

- Waga dowodów jest taka, że tylko głupcy zostaną przy bajeczce o tkaczu z Genui i jego synu który stał się odkrywcą – mówi Rosa. Argumentuje też, że Kolumb (czy jak chce: Kolumbowicz) przekonał króla Hiszpanii do sponsorowania rejsu przez ocean atlantycki tylko dlatego, że sam pochodził z królewskiej rodziny.

- To kolejna głupia teoria spisku. Tak sobie pomyślałem, kiedy zacząłem lekturę książki – mówi amerykański prof. James T. McDonough. – Teraz wierzę, że Kolumb jest winny oszustwa przeciw patronom swojego rejsu – dodaje.

Przez całe swoje życie słynny odkrywca nie zdradził, że w jego żyłach płynie królewska krew.

Inny historyk, prof. Jose Carlos Calazans z Portugalii, również wątpił w te odkrycia, ale zaczął wierzyć, gdy dostał do ręki dowód w postaci pracy Rosa. - Ta książka na zawsze zmieni sposób, w jaki patrzymy na naszą historię – mówi.

Chce badać DNA

Autor książki ostatecznego dowodu na potwierdzenie swych tez upatruje w badaniach DNA i chciałby zdobyć materiał genetyczny Jagiellonów. Naukowiec twierdzi, że wysłał prośbę do katedry na Wawelu o możliwość zbadania szczątków ojca króla Warneńczyka, Władysława II Jagiełły. DNA samego Kolumba oraz jego bliskich naukowcy już mają.

kp/tr, sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje