tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Błękitna krew" Ludwika XVI odnaleziona

"Błękitna krew" Ludwika XVI odnaleziona
Foto: Wikipedia CC BY SA Ludwik XVI został uznany winnym zdrady przez sąd I Republiki

W startym pojemniku z tykwy odnaleziono chusteczkę umoczoną we krwi króla Ludwika XVI, zgilotynowanego przez rewolucjonistów w 1793 roku. Odkrycie potwierdzono badaniami DNA i opisano w czasopiśmie "Forensic Science International".

Jak wyjaśniają naukowcy, według zachowanych relacji, po zgilotynowaniu króla 21 stycznia 1793 roku wielu widzów maczało w jego krwi chustki.

Krwawa pamiątka

Jedna z owych "pamiątek" nasączona krwią arystokraty, umieszczono w pustej suchej tykwie, którą ozdobiono wizerunkami bohaterów rewolucji i napisem: "21 stycznia Maximilien Bourdaloue zmoczył swoją chustkę w krwi Ludwika XVI po jego dekapitacji".

Rewolucyjna pamiątka znajdowała się od wieku w posiadaniu włoskiej rodziny.

Analiza DNA pobranego ze śladów krwi znalezionych wewnątrz tykwy wykazała już wcześniej, że odpowiada ona komuś podobnemu do Ludwika, ale nie można było tego udowodnić, ponieważ brakowało materiału genetycznego pobranego od jego krewnych.

Historyczne porównania

Teraz problem rozwiązano, posługując się porównaniem ze szczątkami Henryka IV, władcy Francji z XVI wieku. Na potrzebę badań pobrano próbkę ze zmumifikowanej głowy króla, który zginął zabity przez zamachowca w 1610 roku.

W czasie rewolucji zwłoki Henryka IV zostały zbezczeszczone, rewolucjoniści za pomocą gilotyny odcięli głowę króla, która znalazła się w zbiorach kolekcjonera-amatora. W 2010 roku  naukowcy ustalili, że rzeczywiście jest to głowa Henryka IV, po porównaniu rysów twarzy znanych z portretów króla.

Francuski patolog Philippe Charlier powiedział, że badanie obu próbek ujawniło "wspólne genetyczne dziedzictwo przekazywane w linii męskiej. Osoby te są bezpośrednio spokrewnione ze sobą poprzez swoich ojców".

Współautor raportu Carles Lalueza Fox z Instytutu Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie powiedział, że prawdopodobieństwo, iż właściciele głowy i krwi są ze sobą spokrewnieni jest około 250 razy większe, niż że nie są spokrewnieni.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje