tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Aż 2 mln Polek budzą się w nocy, aby zapalić papierosa

Aż 2 mln Polek budzą się w nocy, aby zapalić papierosa
Foto: sxc.hu 3,5 mln kobiet w Polsce pali papierosy codziennie

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia specjaliści alarmują: aż 2 mln Polek budzi się w nocy, aby zapalić papierosa. Przypuszcza się, że bardziej niż od nikotyny kobiety uzależniają się od samego rytuału palenia.

Wśród 9 mln Polaków palących papierosy codziennie, aż 3,5 mln to kobiety. Najwięcej z nich ma obecnie od 45 do 64 lat: w tym wieku pali prawie co trzecia Polka. Aż 2 mln spośród palaczek w naszym kraju wstaje w nocy na papierosa.

Rak płuca częstszy niż rak piersi

Rak płuca jest obecnie częstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce niż rak piersi. Zagraża on głównie palaczkom. Aż 60 tys. z nich może umrzeć przedwcześnie w ciągu najbliższych 10 lat z powodu nowotworu wywołanego paleniem tytoniu.

- Wynika to z tego, że każdego roku rejestrujemy ponad 6 tys. nowych zachorowań na raka płuca wśród kobiet i wciąż co roku ponad 6 tys. kobiet umiera z powodu tego nowotworu - twierdzi prof. Witold Zatoński, kierownik zakładu epidemiologii i prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie.

Prof. Zatoński ostrzega, że kobiety łatwiej niż mężczyźni uzależniają się od palenia i trudniej im z tym nałogiem zerwać. Przypuszcza się, że bardziej niż od nikotyny, kobiety uzależniają się od rytuału i okoliczności, w których sięgają po papierosa.

Wszystkie papierosy są równie szkodliwe

Nikotyna jest substancją, która uzależnia silniej niż alkohol. Do uzależnienia dochodzi na kilka sposobów. Jednym z nich jest uzależnienie fizjologiczne od nikotyny, ale kobiety dodatkowo przyzwyczajają się do samej czynności zaciągania się i do samego trzymania papierosa w ręku. Do tego dochodzi jeszcze sięganie po papierosa w sytuacjach stresujących.

Kierownik Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie Magdalena Cedzyńska uważa, że dzisiaj palenie jest sposobem na radzenie sobie z emocjami i stresem. Niektóre kobiety próbują uniknąć tycia, inne z kolei zaczynają sięgać po papierosy pod wpływem otoczenia, ponieważ palą ich rówieśnicy i rówieśniczki. Z tego powodu zaczynają palić osoby młode: ocenia się, że przed ukończeniem 15. roku życia popalało już 70 proc. polskich nastolatek.Wśród pań popularne są przede wszystkim papierosy typu "slim" czy "light". Specjaliści przekonują jednak, że nie ma papierosów mniej i bardziej szkodliwych dla zdrowia. Wszystkie dostarczają tyle samo trujących substancji do organizmu.

- Dodatki smakowe ułatwiają nawet inhalację, czyli powodują, że osoby palące "slimy" lub "lighty" zaciągają się głębiej i mocniej - podkreśla prof. Zatoński.

Objawy uzależnienia u noworodków

Groźne jest palenie papierosów przez kobiety w czasie ciąży. Są one bardziej narażone na poronienia, przedwczesny poród, a urodzone przez nie dzieci częściej wykazują ciężkie dysfunkcje organizmu.

W Polsce każdego roku rodzi się ponad 75 tys. dzieci, których matki paliły w ciąży. Są one zwykle mniejsze i kilkakrotnie bardziej narażone na ryzyko śmierci łóżeczkowej. Częściej również chorują na infekcje górnych dróg oddechowych i mają zaburzenia związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Niektóre już po narodzinach wykazują objawy uzależnienia od tytoniu.

Prof. Zatoński podkreśla, że najskuteczniejszym i jedynym znanym obecnie sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuca jest rzucenie palenia. Specjalista uważa za pocieszające to, że około 50 proc. kobiet codziennie palących papierosy chciałoby rzucić palenie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje