tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin

Dialog pomimo sankcji. Partie Chin i Korei Północnej "utrzymują przyjazną wymianę"

Chińska partia komunistyczna wciąż utrzymuje kontakty z północnokoreańską Partią Pracy, a oba kraje łączą przyjazne stosunki i współpraca – powiedział dziennikarzom w sobotę wysoki przedstawiciel chińskiej partii na marginesie trwającego w Pekinie zjazdu.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, a także wielu Chińczyków uważa, że Pekin powinien robić więcej, by zapanować nad reżimem Kim Dzong Una – podaje agencja Reutera.

Chiny, które są jedynym istotnym stronnikiem Korei Północnej i jej największym partnerem handlowym, zadeklarowały poparcie dla nałożonych na reżim sankcji ONZ po przeprowadzeniu przez niego w tym roku prób rakiet balistycznych oraz broni atomowej. Zapewniły, że będą ściśle stosować się do rezolucji ONZ i wstrzymały m.in. import północnokoreańskiego węgla, owoców morza i tekstyliów.

Dialog pomimo sankcji

Wiceprzewodniczący wydziału międzynarodowego Komunistycznej Partii Chin Guo Yezhou powiedział jednak, że jego partia cały czas prowadzi dialog z północnokoreańską Partią Pracy.

- Chiny i Korea Północna są sąsiadami i oba kraje łączą tradycyjnie przyjazne więzy współpracy - powiedział Guo, cytowany przez brytyjską agencję. Dodał, że wymiana zdań między tą partią a jej północnokoreańską odpowiedniczką jest istotna dla zachowania pokoju i stabilności w regionie.

- Nasza partia i Partia Pracy Korei utrzymuje tradycyjną przyjazną wymianę. Kiedy i na jakim szczeblu ta wymiana następuje, zależy od potrzeb obu stron i ich wygody - zaznaczył Guo.

Gratulacje z Pjongjangu

Wydział międzynarodowy jest odpowiedzialny za stosunki Komunistycznej Partii Chin z partiami politycznymi innych krajów i tradycyjnie służył chińskiej dyplomacji w stosunkach z Koreą Północną – podkreśla Reuters.

Mimo coraz bardziej napiętych stosunków Partia Pracy Korei pogratulowała w środę Chinom rozpoczęcia XIX krajowego zjazdu KPCh.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie powietrze jest najgorsze

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE SPORTOWE »

Prezydent Francji Emmanuel Macron wita premier Beatę Szydło, Pałac Elizejski w Paryżu. (Fot: Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »