tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Chiny chcą odegrać "konstruktywną rolę" w sprawie umowy z Iranem

Chiny chcą odegrać "konstruktywną rolę" w sprawie umowy z Iranem
Foto: Wikipedia CC BY 2.0 Wang Yi i Mohammad Dżawad Zarif na spotkaniu w 2015 roku

Porozumienie z Iranem nie zostało wykolejone, a pojawiły się jedynie pewne nowe czynniki komplikujące - powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi w rozmowie telefonicznej ze swym irańskim odpowiednikiem Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Rozmowa odbyła się nazajutrz po wystąpieniu prezydenta USA Donalda Trumpa, który zadeklarował w piątek, że Iran ma "ostatnią szansę" na uniknięcie amerykańskich sankcji, jeśli w ciągu 120 dni zmodyfikowane zostanie obowiązujące porozumienie Teheranu ze światowymi mocarstwami w sprawie demontażu irańskiego programu nuklearnego.

Trump dodał, że "dowolnym momencie (...) porozumienie natychmiast wypowie", jeśli uzna, że nie można go poprawić.

Wspólne życzenie społeczności międzynarodowej

Wang zapewnił Zarifa, że porozumienie, które podpisały też Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy i Unia Europejska, nie "zostało wykolejone", a pojawiły się jedynie "pewne nowe czynniki komplikujące (jego wdrożenie)".

Szef chińskiej dyplomacji, który przebywa z wizytą w Rwandzie, dodał, że za wejście w życie układu z Teheranem odpowiadają wszystkie zainteresowanie strony, a ponadto jest to wspólnym życzeniem społeczności międzynarodowej - relacjonuje Xinhua.

Porozumienie z Iranem ułatwia walkę z rozprzestrzenianiem broni jądrowej, sprzyja pokojowi i stabilności w całym regionie oraz "rozwiązuje inne kwestie sporne" - dodał Wang, który zaapelował też do władz Iranu, by zachowały spokój i nadal realizowały swe zobowiązania wynikające z podpisania układu.

Trump: Najgorsza umowa w historii

Zarif oznajmił wcześniej w sobotę, że groźba Trumpa jest "próbą podważenia stabilnego, wielostronnego porozumienia", które - jak podkreślił - "nie podlega renegocjacjom".

Na mocy tego porozumienia zawieszone zostały amerykańskie sankcje wobec Iranu. W trakcie swej kampanii wyborczej w 2016 roku Trump krytykował ugodę z Teheranem, nazywając ją najgorszą umową, jaką USA kiedykolwiek podpisały.

Porozumienie z władzami w Teheranie zostało podpisane w lipcu 2015 roku. Przewiduje ono zniesienie sankcji w zamian za rezygnację Iranu z dalszych prac nad uzyskaniem broni jądrowej, co mają potwierdzić inspekcje afiliowanej przy ONZ Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »