tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Zabić arbuza" nagrodzony. Chiński film zwycięzcą warszawskiego festiwalu

"Zabić arbuza" nagrodzony. Chiński film zwycięzcą warszawskiego festiwalu
Foto: WFF | Video: TVN24 BiS "Zabić arbuza" zwycięzcą Warszawskiego Festiwalu Filmowego. O WFF opowiadała Ewelina Woźnica

Chiński film "Zabić arbuza" Zehao Gao zdobył Grand Prix 33 Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Opowieść o tym, jak banknot zgubiony przez mordercę zmienia życie ubogiego farmera pokonała 14 rywali w międzynarodowym konkursie. Nagroda Specjalna Jury przypadła aktorom filipińskiego filmu "Bomba" Ralstona Gonzalesa Jovera, za reżyserię nagrodzono obraz "Gdybyś mu zajrzał w serce" Francuzki Joan Chemli. Faworyta publiczności poznamy w niedzielę, w ostatnim dniu pokazów.

Warszawski Festiwal Filmowy jeszcze nim stał się imprezą filmową klasy A, czyli międzynarodowym festiwalem konkursowym, podobnie jak Cannes czy Wenecja, zawsze faworyzował kino artystyczne, istniejące poza mainstreamowym nurtem. Organizatorzy podczas selekcji nigdy nie szukali wielkich nazwisk, ale przeciwnie - twórców mniej znanych, dla których festiwal stawał się szansą zaistnienia.
Tak jest do dziś, dlatego na WFF tak oblegane są filmy nieznanych szerzej twórców. Czy i tym razem zwycięski obraz - "Zabić arbuza" chińskiego filmowca, będzie dla artysty przepustką do międzynarodowej kariery, przekonamy się w ciągu najbliższych lat.

W tym roku żadna z najważniejszych nagród festiwalu (wręczanych w konkursie międzynarodowym), nie trafiła do polskiego obrazu, mimo iż startowały w nim aż trzy - "Pewnego razu w listopadzie" Andrzeja Jakimowskiego, "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak oraz "Czuwaj" Roberta Glińskiego.

Grand Prix dla farmera

"Zabić arbuza" to film wręcz wzorcowy dla warszawskiej imprezy, która kino azjatyckie darzy szczególną estymą. Oszczędne dialogi, powolna akcja i czytelna metaforyka czynią go obrazem typowo festiwalowym, którzy docenić potrafią koneserzy.

Jego bohater to biedny farmer hodujący arbuzy, wykorzystywany przez miejscowego sołtysa. Gdy ten oszukuje go po raz kolejny, wydarza się cud - przed jego domem pojawia się motocyklista, który odjeżdżając, gubi pieniądze. Kiedy biedak biegnie je oddać, w jego dom wjeżdża rozpędzony samochód. Pozorna katastrofa szybko zmienia się w w szczęśliwe zdarzenie - mężczyzna dostaje bowiem wielką rekompensatę za zniszczenia i odtąd wiedzie życie w dostatku.

Co rzadkie - ta nagła odmiana losu zupełnie go nie zmienia. Farmer jest wciąż tym samym, skromnym, pełnym empatii człowiekiem, choć niespodziewanie bogatsze robi się również jego życie wewnętrzne. Bohater, dotąd bezgranicznie wierzący w nieomylność i słuszność opresyjnego systemu panującego w Chinach, zaczyna mieć wątpliwości. W poczuciu winy toczy wewnętrzną walkę z samym sobą, by w końcu zdobyć się na krytykę świata, w jakim przyszło mu żyć. W tamtejszych realiach zaś stanowi ona ewenement, zwłaszcza w otoczeniu prostych, niewykształconych ludzi.

Źródło: WFF Kadr z filmu "Bomba" - Nagroda Specjalna Jury

Kino uczuć

W tym roku międzynarodowe jury prestiżową nagrodą za reżyserię uhonorowało Francuzkę Joan Chemlę, za film "Gdybyś mu zajrzał w serce" - opowieść o żyjącym w poczuciu winy za śmierć przyjaciela mężczyźnie, którego z rozpaczy wydobywa nowa przyjaciółka - wrażliwa Francine.

Specjalna Nagroda Jury trafiła do duetu - Allen Dizona i Angelie Sanoy, czyli do aktorów filipińskiej "Bomby" w reżyserii Ralstona Gonzalesa Jovera. To poruszająca historia głuchoniemego 40-latka, który walczy z całym światem o swoją młodą kochankę.

Wyróżniono także chorwacko-słoweńskiego "Górnika" Hanny Slak - opartą na prawdziwym wydarzeniach opowieść o uporze tytułowego górnika w dążeniu do prawdy i o jego walce o pamięć. Film zdobył także Nagrodę Jury Ekumenicznego, która przypadła również polsko-holendersko-niemieckiemu obrazowi w reżyserii Urszula Antoniak "Pomiędzy słowami", (nagroda za zdjęcia i montaż na festiwalu w Gdyni) z Jakubem Gierszałem i Andrzejem Chyrą.

Na gali wręczenia nagród ogłoszono również daty przyszłorocznej, 34. edycji festiwalu, który odbędzie się między 12 a 21 października 2018 roku.

Źródło: Fot. Olaf Tryzna Jakub Gierszał w "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak

 

NAGRODY 33 WFF

WARSAW GRAND PRIX - KONKURS MIĘDZYNARODOWY - "Zabić arbuza", reż. Zehao Gao, Chiny

Najlepsza reżyseria - Joan Chemla za "Gdybyś mu zajrzał w serce", Francja

Wyróżnienie - "Górnik", reż. Hanna Slak, Słowenia / Chorwacja

Specjalna Nagroda Jury - Allen Dizon i Angelie Sanoy, aktorzy filmu "Bomba", reż. Ralston Gonzales Jover, Filipiny

Nagroda Jury Ekumenicznego: "Pomiędzy słowami", reż. Urszula Antoniak, Polska / Holandia, "Górnik", reż. Hanna Slak,

Nagroda Jury FIPRESCI - "Nina", reż. Juraj Lehotský, Słowacja / Czechy

 

KONKURS WOLNY DUCH:

Najlepszy film - "Zasady wszystkiego", reż. Kim Hiorthøy, Norwegia

Wyróżnienie - "Droga 318", reż. Yunxing Nie, Chiny

 

KONKURS 1-2:

Najlepszy film - "Uwodziciel", reż. Milad Alami, Dania

Wyróżnienie - "Znajdźcie tę głupią sukę i wrzućcie ją do rzeki", reż. Ben Brand, Holandia

 

KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH:

Najlepszy dokument - "Piękni przegrani: inny świat", reż. Arūnas Matelis, Litwa, Łotwa, Włochy, Belgia

 

KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH:

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - "Jak zostać papieżem", reż. Justyna Mytnik, Polska

Najlepszy krótkometrażowy film animowany - "Weekendy", reż. Trevor Jimenez, USA

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski - "Za kulisami", reż. Andrei Huțuleac, Rumunia

Short Grand Prix - "May Day", reż. Olivier Magis & Fedrik De Beul, Belgia

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu
Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

- Nie oddamy mojego ukochanego miasta PiS-owi - zapowiedział Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej i jej kandydat na prezydenta Warszawy. Gość "Faktów po Faktach" TVN24 zapewnił, że program wyborczy będzie pisał wspólnie z Nowoczesną, liczy także na poparcie ludowców i lewicy. czytaj dalej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Duże kontrowersje po decyzji Sejmu.  "Upominamy się 
o najgorzej traktowanych pracowników"

Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się
o najgorzej traktowanych pracowników"

Upominamy się o tych pracowników, którzy dziś są najgorzej traktowani, którzy przez 28 lat byli wykorzystywani przez korporacje - komentował w programie "Tak Jest" przyjęcie przez Sejm ustawy ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ta krowa wie, co to wygoda. Poznaj Rolinę i jej szczotkę

Jej właścicielka twierdzi, że krowia dama szczotki używa nawet w nocy!

Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński na sali sejmowej (fot. Radek Pietruszka/PAP) czytaj dalej »