Ekonomiczny kryzys "częściowo wynikający ze złego zarządzania"


Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oraz prezydent Hasan Rowhani w wygłoszonych w czwartek przemówieniach z okazji perskiego Nowego Roku zapowiedzieli walkę z inflacją, ustablizowanie kursu narodowej waluty i tworzenie nowych miejsc pracy. Wszystko mimo sankcji Stanów Zjednoczonych, które - jak przekonuje Teheran - podsycają i pogłębiają irański kryzys ekonomiczny.

System władzy w IraniePAP/Reuters

Chamenei stwierdził, że Iran skutecznie zwalcza skutki amerykańskich sankcji i wezwał rząd do wzmożenia działań mających na celu wzrost produkcji w celu przeciwstawienia się "nasilającym się wrogim naciskom". - W obliczu ostrych i bezprecedensowych sankcji ze strony Ameryki i Europy, naród irański wykazał silną i zdecydowaną reakcję, zarówno w dziedzinie politycznej jak i gospodarczej - powiedział Chamenei. Przyznał jednak, że główny problem, przed jakim stoi Iran, to gospodarka, "częściowo wynikający ze złego zarządzania". Prezydent Iranu w oddzielnym przemówieniu, wygłoszonym zaraz po wystąpieniu Chameneiego, bronił swojego dorobku na stanowisku głowy państwa i oświadczył, że problemy gospodarcze spowodowane są głównie przez sankcje USA. Zapowiedział, że w rozpoczynającym się nowym roku muzułmańskim działania rządu "skupiać się będą na kontroli inflacji, zrównoważeniu rynku walutowego oraz rozwijaniu przyjaźni z sąsiednimi państwami". Rowhani wezwał partie i ugrupowania polityczne do zaprzestania wzajemnych walk i zjednoczenia się przeciwko "wrogom zewnętrznym".

CZYTAJ WIĘCEJ O EKONOMICZNYM KRYZYSIE W IRANIE

Zerwane porozumienie

Stany Zjednoczone wznowiły sankcje przeciwko Iranowi po tym, jak prezydent Donald Trump postanowił w maju 2018 roku wycofać się z zawartego w roku 2015 porozumienia nuklearnego z Iranem wynegocjowanego z udziałem pozostałych mocarstw zachodnich. Trump argumentował, że sankcje nie zapobiegały wzrostowi wpływów Teheranu w regionie i nie hamowały jego programu rakietowego. Sankcje osłabiły walutę Iranu - riala i doprowadziły do znaczącego wzrostu inflacji. Francja, Niemcy i Wielka Brytania, które postanowiły nadal przestrzegać porozumienia z Iranem, rozpoczęły w styczniu br. wymianę handlową z tym krajem nie opartą na dolarze.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Autor: mtom\kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: