tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

GMO. Bać się czy nie?

Celebryci mówią "nie" GMO. Doda: To jawne ludobójstwo

Celebryci mówią "nie" GMO. Doda: To jawne ludobójstwo
Foto: PAP/Paweł Supernak | Video: tvn24 Zmodyfikowana Doda protestuje przeciwko GMO

Kilkaset osób, w tym celebryci, m.in. piosenkarka Dorota "Doda" Rabczewska, protestowało w niedzielę pod Pałacem Prezydenckim przeciw GMO. Protestujący chcą, aby Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie, dopuszczającą wprowadzenie na polski rynek nasion modyfikowanych genetycznie. - Faszerowanie nas chemią jest jawnym ludobójstwem - mówiła dziennikarzom Doda.

Sejm uchwalił 9 listopada ustawę o nasiennictwie, zgodnie z którą na rynek będzie można wprowadzać nasiona modyfikowane genetycznie, ale wciąż będzie obowiązywał zakaz uprawy tego typu roślin.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 230 posłów PO i PSL. Przeciw opowiedziało się 202 posłów z PiS, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski. Wśród poprawek, które nie weszły do ustawy, znalazły się wnioski opozycji, m.in. zakazujące dopuszczania do obrotu i stosowania materiału siewnego modyfikowanego genetycznie.

Żeby ustawa trafiła do prezydenta, swoje stanowisko musi jeszcze wyrazić Senat. Według informacji zawartych na stronie internetowej izby, stanie się to na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na czwartek i piątek.

"GMO sieje zło"

Przed Pałacem Prezydenckim w niedzielne popołudnie zebrało się blisko 150 osób, sprzeciwiających się przyjęciu tej ustawy. Protestujący oskarżają, że akt wprowadzono pod naciskiem jednego z wielkich koncernów, który zajmuje się dystrybucją genetycznie modyfikowanych nasion.

Nowe brzmienie ustawy, które zostało przegłosowane już w Sejmie, zostało pozbawione wszelkich zapisów na temat genetycznie modyfikowanych organizmów.

Lena Huppert z koalicji "Polska wolna od GMO", organizatorka manifestacji

Jak mówiła organizatorka manifestacji - Lena Huppert z koalicji "Polska wolna od GMO" - ma ona na celu "skłonienie pana prezydenta Komorowskiego do tego, aby zawetował ustawę o nasiennictwie".

- Nowe brzmienie ustawy, które zostało przegłosowane już w Sejmie, zostało pozbawione wszelkich zapisów na temat genetycznie modyfikowanych organizmów - uzasadniała swój sprzeciw Huppert.

Podkreśliła też, że "najmocniejsze, najbogatsze kraje Europy mają u siebie zakazy genetycznie modyfikowanej żywności".

Jak informuje koalicja "Polska wolna od GMO", takie zakazy wprowadzono we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Luksemburgu, na Węgrzech, w Bułgarii i Grecji. Koalicja podkreśla też, że uwolnienie do środowiska roślin zmodyfikowanych to proces nieodwracalny, który doprowadzi do skażenia genetycznego upraw konwencjonalnych i ekologicznych.

"To jawne ludobójstwo"

Wśród manifestantów przed Pałac Prezydencki przyszli również celebryci, m.in. piosenkarka Doda, tancerz Michał Piróg czy tancerka Edyta Herbuś.

Zdaniem Dody uchwalona przez Sejm ustawa o nasiennictwie otwiera furtkę do wprowadzenia genetycznie modyfikowanych nasion.

To pozwoli na to, by taką żywność uprawiać i wkrótce nie będzie innej żywności w Polsce, jak ta genetycznie zmodyfikowana. Nie chce, aby wmuszano mi, co mam jeść. Chcę mieć opcję wyboru.

Piosenkarka Dorota "Doda" Rabczewska

- To pozwoli na to, by taką żywność uprawiać i wkrótce nie będzie innej żywności w Polsce, jak ta genetycznie zmodyfikowana. Nie chce, aby wmuszano mi, co mam jeść. Chcę mieć opcję wyboru - emocjonowała się piosenkarka.

Zaznaczyła jednocześnie, że nie może być tak, że rząd bez naszej wiedzy, za naszymi plecami podpisuje takie ustawy, które "będą w konsekwencji powodować kompletną dewastację naszego organizmu, w tym nowotwory i inne mutacje".

- Faszerowanie nas chemią jest jawnym ludobójstwem - oceniła piosenkarka. I dodała. - Jeżeli chcecie wyglądać jak "piękny i cudowny" kraj USA, gdzie wszyscy są spuchnięci, grubi, mają galaretę zamiast mózgu, bardzo proszę jedzcie sobie GMO - mówiła Doda na Krakowskim Przedmieściu, gdzie pojawiła się w charakteryzacji oszpecającej pół twarzy. Tłumaczyła, że jedna połówka to GMO, a druga - ekologiczne jedzenie.

"To absurdalne, że chcemy jeść truciznę"

Z piosenkarką zgodził się Michał Piróg, który zauważył, że w państwie demokratycznym nie powinno się "za plecami" obywateli decydować o niczym, co jest dla nich ważne, zwłaszcza, jeżeli "jest to kwestia tak bardzo istotna dla ludzi, jak to, co jemy czy pijemy". - Uważam, że trzeba powiedzieć "nie" GMO - mówił tancerz.

To dla mnie absurdalna sytuacja, że my w ogóle bierzmy pod uwagę, że chcemy jeść truciznę.

Edyta Herbuś

Jak dodał, najpierw powinno się wyedukować ludzi w kwestii, czym jest GMO i z czym się to wiąże i za pomocą referendum pozwolić nam wybrać, czy chcemy takiej żywności, czy nie.

Uchwalenie ustawy przez Sejm wzburzyło także Edytę Herbuś. - To dla mnie absurdalna sytuacja, że my w ogóle bierzmy pod uwagę, że chcemy jeść truciznę, a na dzień dzisiejszy wygląda na to, że jest duże prawdopodobieństwo, że ta ustwa zostanie zatwierdzona, więc ja jestem cała w strachu i panice - przyznała.

W związku z tym robi co może, aby "ludzie zainteresowali się, czym jest ta modyfikowana żywność".

Oglądaj
GMO: Szansa czy zagrożenie?
Wideo: tvn24 GMO: Szansa czy zagrożenie?
Sporny projekt prezydenta

Zanim ustawa została przegłosowana, były już wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak (PSL) zapewniał posłów, że jej zapisy umożliwiają skuteczne zatrzymanie produktów z GMO. Argumentował, że przepisy europejskie nie pozwalają generalnie zabronić uprawy GMO, ale pozwalają - na podstawie badań - zablokować każdy szkodliwy przypadek. Z kolei przedstawiciele PO podkreślali, że zgodnie z ustawą rząd bez konsultacji z UE będzie mógł wydać rozporządzenie zakazujące uprawy GMO.

Koalicja "Polska Wolna od GMO" alarmowała wtedy jednak, że część zapisów zawartych w projekcie została usunięta przez posłów. Chodziło o artykuły dotyczące GMO, które miały pozostać w mocy, m.in. przepis, w myśl którego odmian GMO nie wpisuje się do krajowego rejestru upraw.

Projekt uchwalonej w listopadzie ustawy o nasiennictwie skierował do Sejmu prezydent Komorowski. Stało się to w styczniu, ale Komorowski zapowiedział, że to zrobi już w sierpniu 2011 r., gdy zawetował poprzednią ustawę o nasiennictwie (był to jeden z dwóch dotychczas przypadków, gdy Komorowski skorzystał z prawa weta). Swą decyzję prezydent uzasadniał niezgodnością tamtej ustawy z prawem UE.

Zawetowana ustawa nie regulowała sprawy upraw genetycznie modyfikowanych, ale też ich nie zakazywała. Określała natomiast tryb rejestracji i wytwarzania materiału siewnego odmian zarówno tradycyjnych, jak i  transgenicznych. Celem prezydenckiego projektu było wdrożenie niezbędnych i niekontrowersyjnych przepisów ustawy zawetowanej w sierpniu 2011 r.

W ubiegłą środę Komisja Europejska wezwała oficjalnie Polskę do monitorowania upraw GMO. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE, które nakazują powiadamiać o miejscach upraw GMO organy krajowe.

"Zmodyfikowane ziemniaki nie smakowałyby na obiad"

Biotechnolog z Polskiej Akademii Nauk prof. Tomasz Twardowski tłumaczył w TVN24, że obecnie jest bardzo mało warzyw genetycznie zmodyfikowanych, które nadawałyby się do celów konsumpcyjnych. Zaznaczył, że modyfikuje się je głównie w celach badawczych.- Nie ma na rynku europejskim, a więc nie są importowane, np. ziemniaki genetycznie zmodyfikowane do celów konsumpcyjnych dla ludzi. Prawo europejskie zezwala na produkcję dwóch produktów GMO w Europie na cele przemysłowe - to ziemniaki i kukurydza, odporna na szkodniki latające.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że większość roślin jest obecnie zmodyfikowana technikami inżynierii genetycznej, jednak "w celach poznawczych". - 98 proc. rynku światowego stanowią jedynie cztery rośliny genetycznie zmodyfikowane, przeznaczone do konsumpcji - kukurydza, bawełna, rzepak i soja - zauważył profesor.

Nie wykluczył jednak, że zmodyfikowane warzywa w niedługim czasie trafią na rynki światowe i europejskiej, w tym do Polski. - Tutaj decydują proste prawa rynku - podkreślił Twardowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

GMO. Bać się czy nie?

Komentarze (96)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
frezz

Nie dajmy się zmodyfikować przez Unie. Czy nie stać nas na utrzymanie z produktów naturalnych? Czy jest ktoś taki, że zapewni mnie, że w następnych pokoleniach, nie wystąpią mutacje w nas samych. Jak może nie mieć wpływu na organizm ludzki modyfikacja roślin, jeże ma to wpływ na samą roślinę. Nie ma rzeczy nawet we wszechświecie rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   quasir

   wyciaganie wnioskow o raku jest mocno przesadzone, jednakze nie do konca bledne. nie wiemy jakie beda efekty uboczne korzystania z takiej zywnosci. pamietajmy o jednym, pomimo tego ze korporacje chca optatentowac wszystko co sie da, a najbardziej to co jest popularne, to moze to spowodowac odwrotne skutki niz chca uzyskac. natura jest znacznie sprytniejsza rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Kittycat

     Niezmiernie się cieszę, że poprawili Państwo imię profesora Twardowskiego. Usunięcie wywiadu, a pozostawienie artykułu bezsprzecznie dowodzi, że na próżno szukać u Państwa jakiegokolwiek obiektywizmu (zamiast spróbować zrozumieć co profesor miał na myśli i poprawić artykuł wprowadzający w błąd, skutecznie uniemożliwiliście czytelnikom rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       marta Warszawa

       Prof Seralini warto czytać

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         docarol
         docarol

         Doda i Heruś zapomniały o dwóch bardzo ważnych argumentach. A mianowicie o tym, że po GMO nioski nie będą znosiły jaj, a dojna nie będzie dawała mleka. LOL

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           docarol
           docarol

           Nie dość że nikt nie udowodnił że GMO jest szkodliwe, to w dodatku co po niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że GMO to nie unikniona przyszłość. Wielcy tego świata nie dopuszczą do stagnacji, a zakaz GMO to marazm i cofka cywilizacyjna. Poza tym jakim, a raczej dla kogo może być autorytetem Doda albo Herbuś. Dwie słodkie idiotki, rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              2
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             eliasz

             nikt też nie udowodnił że jest zdrowe,
             jak za 20 lat twoje dzieci będą umierały na raka to zmienisz zdanie co do GMO i nabijania kasy koncernom.
             Chemia jest wszechobecna we współczesnej żywności, powinniśmy się tego wyzbywać, a nie jeszcze dokładać.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               kuba 111 gorszy sort
               kuba 111 gorszy sort

               w sumie fanie..... całkowanie sztuczna doda i facet od machania nóżką złamują się szkodliwością GMO i biotechnologią.... powinni zajść się też mechaniką kwantową... na pewno są ekspertami. Problem w tym że zamiast słuchać w wielu sprawach prawdziwych ekspertów zajmujemy się tym co ma do powiedzenia jakaś baba przy płocie która rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 wirus54

                 CZEGO SIE NIE ROBI DODA ZEBY ZAISTNIEC W MEDIACH "SAMOZWANCZA KRÓLOWA" POPROSTU SZUKA SPOSOBU NA TO ZEBY JA POKAZAC TO SIE NAZYWA CELEBRYTYZM :)

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   wirus54

                   :"wczoraj zrobiłam sobie na kolekcje jedzenie z produktów GMO i dzisja sie obudzilam" jezeli ktos chodzi z trzaskaną twarza od solarum to niech sie nie zdziwi ze tak bedzie wyglądał....... jasne bo ci celebryci prowadza badania na temat GMO zeby miec wiedze na temn etamat tzreba miec wiedze z zakresu biologii gentyki biotechnologii i zajmowac rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Luzzz

                     Zasada jest prosta: jeśli coś mówi Doda z Herbuś, to jest dokładnie odwrotnie. Czy popularność celebrytek aż tak spada, że trzeba ją ratować podczas demonstracji nieoduczonych?

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                       Pozostałe informacje

                       MUNDIAL 2018
                       Faza grupowa
                       Faza grupowa
                       Faza grupowa

                       Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                       TVN Meteo

                       Przeskoczył barierki i wyciągnął syna z płonącego samochodu

                       Dean Jones, narażając życie, wyskoczył za barierki, by ratować swojego syna, który rozbił samochód w wyścigu NASCAR. Zobacz TOTERAZ.

                       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                       Trump o natychmiastowych deportacjach bez procesu

                       Trump o natychmiastowych deportacjach bez procesu

                       Wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego postępowania sądowego - oświadczył prezydent USA Donald Trump w mediach społecznościowych. Porównał jednocześnie imigrantów do "najeźdźców", którzy próbują "włamać się" do jego kraju. zobacz więcej »

                       INFORMACJE SPORTOWE »

                       Zombie na ulicach, czyli nowy spot Tramwajów Warszawskich

                       "Terapia bywa brutalna, ale to nic w porównaniu z 50-tonowym tramwajem. Tam, w prawdziwym świecie. Odłóż smartfon i żyj!" Zobacz TOTERAZ.

                       Zwolennicy Muharrema Incego, Stambuł, Turcja. (Fot. Sedat Suna / PAP / EPA(Fot. MOHAMMED SABER/PAP/EPA) czytaj dalej »