tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Generał Janicki przesłuchany w procesie Arabskiego. "Nie mogę nic powiedzieć"

zobacz więcej wideo »
Generał Janicki przesłuchany w procesie Arabskiego. "Nie mogę nic powiedzieć"
 • "Myślę, że pomylił nazwiska". Były szef BOR odpowiada Błaszczakowi"Myślę, że pomylił nazwiska". Były szef BOR odpowiada...
 • Tusk broni Arabskiego Tusk broni Arabskiego
 • Giertych o nominacji Arabskiego: PO jeszcze szybciej skręca w lewoGiertych o nominacji Arabskiego: PO jeszcze szybciej skręca w...
 • Girzyński i Tyszkiewicz o rekomendacji dla ArabskiegoGirzyński i Tyszkiewicz o rekomendacji dla Arabskiego
 • Miller o przesłuchaniu Arabskiego: Zarzuty są chybioneMiller o przesłuchaniu Arabskiego: Zarzuty są chybione
 • Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Arabskiego na ambasadora RP w MadrycieSejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Arabskiego...
 • "Nigdy nie było wojny między mną a Kaczyńskim""Nigdy nie było wojny między mną a Kaczyńskim"
 • Sikorski: Każdy pracownik MSZ zgłosi się na każde wezwanie polskich organów prokuratury czy sądownictwaSikorski: Każdy pracownik MSZ zgłosi się na każde wezwanie...
 • Sikorski: Nominacja to mój pomysłSikorski: Nominacja to mój pomysł
 • Suski: Arabski chce uciec z PolskiSuski: Arabski chce uciec z Polski
 • Macierewicz: To przykrycie ucieczki od odpowiedzialności karnejMacierewicz: To przykrycie ucieczki od odpowiedzialności karnej
 • Witold Waszczykowski na posiedzieniu komisji spraw zagranicznychWitold Waszczykowski na posiedzieniu komisji spraw zagranicznych
 • Spór o Arabskiego Spór o Arabskiego
 • Szarpanina w Sejmie. "Porwali mi koszulę"Szarpanina w Sejmie. "Porwali mi koszulę"
 • Janicki nie jest już szefem BOR Janicki nie jest już szefem BOR
 • Mariusz Błaszczak o rezygnacji Janickiego: Od odpowiedzialności nie ucieknieMariusz Błaszczak o rezygnacji Janickiego: Od...
 • PO: Gen. Janickiemu należą się podziękowaniaPO: Gen. Janickiemu należą się podziękowania
 • Gen. Marian Janicki nie jest już szefem BORGen. Marian Janicki nie jest już szefem BOR
Foto: PAP | Video: tvn24 Marian Janicki o sytuacji BOR ("Fakty po faktach" 13.02.2017)

Około trzech godzin trwało piątkowe tajne przesłuchanie byłego szefa BOR, generała Mariana Janickiego, w procesie byłego szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego i innych oskarżonych przez część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przesłuchanie odbywało się bez udziału publiczności, w sali przeznaczonej do prowadzenia rozpraw z wyłączeniem jawności. Były szef BOR po złożeniu zeznań nie odpowiadał na pytania czekających na niego dziennikarzy. W późniejszej rozmowie przyznał, że pytań, także ze strony pełnomocników oskarżycieli posiłkowych, "było wiele".

- Nie mogę nic powiedzieć, bo to był tryb niejawny i mogę być skazany za ujawnienie tajemnicy. Nie mogę mówić o szczegółach, w tym o tym, co było przedmiotem przesłuchania - zaznaczył.

Janicki nie chciał odpowiadać na pytanie, czy podtrzymał swoje poprzednie medialne wypowiedzi, że jeśli chodzi o zabezpieczenie wizyty prezydenta, ze strony Biura Ochrony Rządu "wszystko było sprawdzone i dograne".

W podobnym tonie wypowiadali się prokuratorzy. Prokurator Przemysław Ścibisz pytany, czy śledczy uzyskali odpowiedzi na swoje pytania, podkreślił, że nie może udzielać żadnych informacji. Na pytanie, czy jest usatysfakcjonowany zeznaniami, odparł, że "to zachowa już dla siebie".

Bielawny na liście świadków

Przesłuchanie było niejawne na mocy decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który uwzględnił konieczność zachowania tajemnicy działań ochronnych Biura Ochrony Rządu. W tym samym trybie przesłuchiwano wcześniej innych świadków związanych z BOR.

Generał Janicki, którego przesłuchanie zaplanowano na godzinę 11, w sądzie stawił się już przed 10. W czasie jego przesłuchania, przed ustawionymi przez policję bramkami, czekał tłum dziennikarzy.

Świadkowie z BOR byli już przesłuchiwani we wtorek i w czwartek. W piątek oprócz Janickiego zeznawał jeszcze jeden świadek.

Na rozprawie zaplanowanej na 5 czerwca świadkiem ma być były wiceszef BOR generał Paweł Bielawny prawomocnie skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu za nieprawidłowości przy ochronie wizyt Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w kwietniu 2010 roku.

Bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej oskarżają

Sądy dwóch instancji uznały, że Bielawny między innymi "dopuścił do przeprowadzenia przez dowódcę obu zabezpieczeń nienależytej analizy zadania nieuwzględniającej zagranicznego charakteru obu zabezpieczeń", "dopuścił do wyznaczenia nienależytego składu grupy rekonesansowej", "odstąpił od przeprowadzenia przez funkcjonariuszy BOR przed 7 kwietnia 2010 roku rekonesansu z udziałem funkcjonariuszy rosyjskich służb ochrony miejsca planowanego lądowania", "dopuścił do zaniechania pozyskania wszystkich niezbędnych informacji o sposobie zabezpieczenia przez stronę rosyjską obu wizyt w zakresie określania zasad współdziałania ze służbami gospodarza" oraz "zatwierdził zaniżony stopień zagrożenia obu wizyt".

Prywatny akt oskarżenia przeciwko Arabskiemu i innym złożono w sądzie w 2014 roku - po tym, gdy cywilna prokuratura prawomocnie umorzyła śledztwo w sprawie organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska.

Oskarżycielami prywatnymi są bliscy kilkunastu ofiar katastrofy, między innymi Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna. W rozprawach uczestniczą dwaj prokuratorzy. Podsądni nie przyznają się do zarzutów.

Poza Arabskim oskarżeni są urzędnicy: Monika B. i Miłosław K. (oboje z kancelarii premiera) oraz Justyna G. i Grzegorz C. z ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Moskwie. Grozi im do 3 lat więzienia.

Tragedia narodowa

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym Lech Kaczyński i jego małżonka. Śledztwo w sprawie początkowo prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postawiła zarzuty dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska (dotychczas nie zdołano im ich przedstawić) oraz dwóm oficerom rozwiązanego po katastrofie 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który zajmował się transportem najważniejszych osób w państwie.

4 kwietnia 2016 roku śledztwo przejęła Prokuratura Krajowa z nowym zespołem śledczym, która poszerzyła zarzuty dla trzech w sumie rosyjskich kontrolerów lotu. Własne śledztwo prowadzi strona rosyjska, która wiele razy podkreślała, że przed jego zakończeniem nie zwróci Polsce wraku Tu-154 i jego czarnych skrzynek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czym oddychasz

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Dziób w dziób. Samolot wylądował z ptakiem wbitym w kadłub

Jak twierdzą pracownicy lotniska, nigdy nie widzieli aż takich zniszczeń po zderzeniu ze zwierzęciem. ZOBACZ TOTERAZ
Podejrzany o atak maczetą trafił do aresztu

Podejrzany o atak maczetą trafił do aresztu

Policjanci z warszawskiej Ochoty zatrzymali podejrzanego o zaatakowanie maczetą mężczyzny. 25-latkowi grozi dożywocie, został aresztowany na trzy miesiące. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Radwańska buduje siłę. Ze spadochronem w talii

Radwańska buduje siłę. Ze spadochronem w talii

Choć w zawodowym tenisie trwa przerwa między sezonami, to Agnieszka Radwańska nie próżnuje. Najlepsza polska singlistka pochwaliła się w mediach społecznościowych zdjęciem z treningu ze specjalnym spadochronem. Polka ćwiczy w ten sposób szybkość i siłę. zobacz więcej »

Toreador Joselito Adame podczas walki z bykiem, Meksyk. (Fot. MARIO GUZMAN/PAP/EPA) czytaj dalej »