tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys na Ukrainie

"Samostanowienie dla Zakarpacia". Kijów wściekły na Budapeszt

"Samostanowienie dla Zakarpacia". Kijów wściekły na Budapeszt
Foto: SofiLayla / Pixabay / CC0 Creative Commons | Video: Google Earth Na Zakarpaciu mieszka 150-tysięczna społeczność węgierska

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przekazało Węgrom notę protestacyjną, w której domaga się zakazania akcji "Samostanowienie dla Zakarpacia" w Budapeszcie - oświadczył w środę szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin.

W graniczącym z Węgrami obwodzie zakarpackim w południowo-zachodniej części Ukrainy znajdują się skupiska 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej. Minister, który poinformował o nocie na Twitterze, zapytał, czy akcja ta oznacza, że "Budapeszt popiera separatyzm?".

Klimkin napisał, że wiadomość o akcji otrzymała ukraińska ambasada w Budapeszcie. Jej nadawcą było MSZ Węgier, które poinformowało, że odbędzie się ona przed ambasadą 13 października. Dzień wcześniej Klimkin planuje wizytę w węgierskiej stolicy.

- Niezwłocznie przesłaliśmy notę protestacyjną z wymogiem zakazania tej prowokacji. Jesteśmy przekonani, że Węgry nadal będą szanować jedność terytorialną Ukrainy - podkreślił szef MSZ w Kijowie.

Reforma oświaty

We wrześniu parlament Ukrainy przyjął ustawę o oświacie, która wprowadza ukraiński jako podstawowy język wykładowy w szkołach średnich i wyższych. Szkoły, w których nauczanie odbywa się obecnie w języku ojczystym danej mniejszości, będą musiały przestawić się na nauczanie po ukraińsku. Ustawa gwarantuje jednak mniejszościom prawo do nauczania w ich języku w przedszkolach i klasach początkowych.

Władze w Budapeszcie uważają, że nowe rozwiązania uderzają w ich mniejszość, i grożą Ukrainie konsekwencjami. Zapowiedziały, że zainicjują rewizję umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Kijów zapewnia, że prawa oświatowe mniejszości nie zostaną ograniczone, jednak powtarza, że uczniowie, którzy kończą ukraińskie szkoły, muszą znać język państwowy. Urzędnicy przywołują przykład miasta Berehowe na Zakarpaciu, gdzie matury z języka ukraińskiego nie zdało ostatnio 70 procent uczniów węgierskich szkół.

Źródło: tvn24 Zakarpacie graniczy między innymi z Węgrami

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Kryzys na Ukrainie

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

Polacy wciąż niewiele inwestują na giełdzie, tymczasem w tym roku inwestycje na warszawskim parkiecie dawały naprawdę solidne zyski. 40 procent - tyle wzrósł w ciągu roku WIG20 - podstawowy indeks na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. zobacz więcej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Mugabe nie będzie ambasadorem dobrej woli. Światowa Organizacja Zdrowia zmienia zdanie

Mugabe nie będzie ambasadorem dobrej woli. Światowa Organizacja Zdrowia zmienia zdanie

WHO wycofała się z decyzji o mianowaniu Roberta Mugabego, prezydenta Zimbabwe i polityka ocenianego jako dyktatora, ambasadorem dobrej woli do spraw walki z chorobami niezakaźnymi. Stało się to po protestach środowisk walczących o prawa człowieka. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wynajmują sportowe protezy, spełniają marzenia niepełnosprawnych

W Japonii powstała "biblioteka sportowych protez". Zobacz TOTERAZ.

Kibice na meczu FC Köln - Werder Brema. Fot. SASCHA STEINBACH/PAP/EPA. czytaj dalej »