tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

May broni swojej decyzji w sprawie interwencji w Syrii

Brytyjska premier Theresa May broniła w poniedziałek w Izbie Gmin decyzji o udziale Wielkiej Brytanii w interwencji w Syrii, tłumacząc, że na podstawie wcześniejszych działań "doszła do wniosku, że same wysiłki dyplomatyczne nie przyniosą odpowiedniego skutku".

Szefowa rządu tłumaczyła w specjalnym wystąpieniu przed posłami, że przeprowadzone bombardowania były "ograniczone i precyzyjnie wymierzone" w cele wojskowe i miały na celu "osłabienie syryjskiego programu rozwoju broni chemicznej oraz odstraszenie przed jej ponownym użyciem".

Jak oceniła, to, że w 2018 roku może dojść do ataku chemicznego na ludność cywilną, jest "plamą na [honorze - przyp. red.] ludzkości" i - jej zdaniem - wymagało to natychmiastowej reakcji.

"Parlamentarna tradycja"

May powiedziała, że decyzja o ataku została podjęta, gdy brytyjskie władze "doszły do wniosku, że same wysiłki dyplomatyczne nie przyniosą odpowiedniego skutku" ze względu na konsekwentne próby zablokowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i wniosków o zorganizowanie niezależnego śledztwa w tej sprawie przez Rosję.

Szefowa rządu oskarżyła lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna o to, że gdyby - jak sugerował on w niedzielę - brytyjski rząd musiał każdorazowo uzyskać poparcie Rady Bezpieczeństwa ONZ przed decyzją o użyciu siły, byłoby to "przyznaniem Rosji prawa weta w stosunku do polityki zagranicznej" Wielkiej Brytanii.

Premier broniła także decyzji o podjęciu interwencji wojskowej bez uprzedniej konsultacji z Izbą Gmin i jej zgody, co od roku 2003 jest parlamentarną tradycją.

Jak tłumaczyła, jej decyzja "wymagała oceny danych wywiadowczych i informacji, z których wiele nie mogłoby zostać udostępnionych parlamentowi" ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

- Zawsze jasno mówiliśmy, że rząd ma prawo do szybkiej reakcji w interesie narodowym. Jest dla mnie absolutnie jasne, że obowiązkiem parlamentu jest obciążanie mnie odpowiedzialnością za takie decyzje (...) ale jest również moim obowiązkiem jako premiera, aby decyzje takie podejmować - tłumaczyła.

Podobne interwencje

May odmówiła jednoznacznego potwierdzenia, że wszystkie przyszłe interwencje militarne będą musiały być zatwierdzone przez Izbę Gmin.

Jak tłumaczyła, "będą sytuacje, w których okaże się konieczne, by rząd mógł podjąć [szybką - red.] decyzję, a ze względu na operacyjne bezpieczeństwo sił zbrojnych będzie musiało to się odbyć bez debaty w parlamencie". Premier zastrzegła jednak, że w takiej sytuacji "jest słuszne, aby premier pojawił się [w parlamencie - red.] najwcześniej, jak to możliwe".

Pytana o podstawę prawną dla operacji militarnej, szefowa rządu wskazała na podobne interwencje zbrojne w 1991 i 1992 roku podczas wojny w Zatoce Perskiej oraz w 1999 roku w Kosowie, wskazując na aspekt humanitarny i konieczność ulżenia cierpieniu ludności cywilnej.

May podkreśliła przy tym, że sobotnie naloty "nie miały na celu interweniowania w wojnę domową w Syrii ani doprowadzenia do zmiany reżimu", lecz jedynie uniemożliwienie ponownego użycia broni chemicznej.

"Kaprysy amerykańskiego prezydenta"

Dodała, że "nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości" co do gotowości rządu do zapobiegania sytuacji, w której użycie broni staje się normalną praktyką. Zaznaczyła, że dotyczy to w równym stopniu przypadku Syrii, jak i Wielkiej Brytanii, co było nawiązaniem do niedawnej próby otrucia byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala przy użyciu produkowanej w Rosji chemicznej substancji bojowej typu Nowiczok.

Premier broniła się także przed zarzutami, że zrealizowała wolę amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Powiedziała, że zdecydowała się na atak "nie dlatego, że prezydent Trump nas o to poprosił, ale dlatego, że sądzi, że to była słuszna decyzja".

Corbyn przypomniał szefowej rządu, że "odpowiada przed parlamentem" i nie zobowiązują jej "kaprysy amerykańskiego prezydenta". Dodał, że jego zdaniem podstawa prawna do przeprowadzenia nalotów była wątpliwa.

Lider laburzystów powiedział też, że Izba Gmin powinna przyjąć nową ustawę, która "przekształciłaby nieskuteczną tradycję parlamentarną w prawny obowiązek", zgodnie z którym każda interwencja wojskowa musiałaby zostać zaaprobowana przez deputowanych.

Corbyn argumentował, że skoro "nie ma poważniejszej kwestii niż życie i śmierć", to parlament ma prawo "powstrzymać rząd przed udziałem w operacjach militarnych".

Przywódca laburzystów bronił też wcześniejszych zabiegów dyplomatycznych o rozwiązanie konfliktu w Syrii, wskazując między innymi na porozumienie byłego amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w sprawie zniszczenia ponad 600 ton broni chemicznej należącej do reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Połowa Brytyjczyków za decyzją premier

Opublikowany w poniedziałek późnym popołudniem nowy sondaż dla telewizji Sky News pokazał, że Brytyjczycy zmienili przez weekend opinię na temat nalotów na Syrię i 49 procent z nich popiera decyzję podjętą przez szefową rządu (wcześniej 36 procent), a 37 procent jest przeciw (wcześniej 40 procent).

45 procent respondentów uznało, że rząd powinien był wcześniej skonsultować swą decyzję z parlamentem, i dokładnie taki sam odsetek ankietowanych ocenił, że nie było to konieczne.

Jeszcze w niedzielę badania wskazywały, że większość Brytyjczyków - 54 procent - uważa, że posłowie powinni mieć prawo wcześniejszego głosowania w tej sprawie (30 procent respondentów było innego zdania).

W sobotę połączone siły Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji przeprowadziły serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej 7 kwietnia w Dumie pod Damaszkiem.

O atak chemiczny kraje Zachodu oskarżają syryjski reżim. Celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej, oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Uderzenie Zachodu na Syrię

Wielka Brytania ma nowego premiera

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Skandaliczne zachowanie pracowników lotniska, bagaże rzucane jak śmieci

Sytuacja miała miejsce w Manchesterze. Jak zapewniają władze lotniska, już zostało wszczęte postępowanie przeciwko nieprofesjonalnej obsłudze. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE BIZNESOWE »

Polskie kluby ukarane za zakrycie logo Nord Stream 2. PGE i Orlen deklarują wsparcie

Polskie kluby ukarane za zakrycie logo Nord Stream 2. PGE i Orlen deklarują wsparcie

Polska Grupa Energetyczna i PKN Orlen deklarują wsparcie dla polskich klubów piłki ręcznej ukaranych karą grzywny przez Europejską Federację Piłki Ręcznej (EHF). Oba zespoły w inauguracji Ligi Mistrzów wystąpiły w strojach z zakrytymi logotypami sponsora rozgrywek - Nord Stream 2. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Telewizja ma "wzbogacać życie duchowe ludzi". Chiny będą kontrolować nawet kreskówki

Telewizja ma "wzbogacać życie duchowe ludzi". Chiny będą kontrolować nawet kreskówki

Całkowity zakaz nadawania w Chinach zagranicznych programów informacyjnych poruszających tematy bieżące znalazł się w projekcie nowych regulacji, opublikowanym przez główny urząd do spraw radia i telewizji – podały w piątek chińskie media. zobacz więcej »

Śmieciowy wieloryb z przesłaniem dla ludzkości

To rzeźba z pięciu ton plastikowych śmieci. Powstała, aby uczulać ludzi na problemy zanieczyszczenia środowiska, zanim będzie za późno. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Wpadka Wisły Kraków, kolejna porażka Lecha

Wpadka Wisły Kraków, kolejna porażka Lecha

Zaskakujące otwarcie dziewiątej kolejki ekstraklasy. Prowadząca w tabeli Wisła Kraków nie radziła sobie w meczu z przedostatnią Pogonią Szczecin i ostatecznie przegrała na jej boisku 1:2. Piątego spotkania z rzędu nie potrafił wygrać natomiast Lech Poznań. zobacz więcej »

Mistrzostwa świata w jeździectwie w Mill Spring, USA (Fot. ERIK S. LESSER/PAP/EPA) czytaj dalej »