Brytyjska armia szykuje plan na wypadek fiaska umowy z Unią


Brytyjska armia rozpoczęła przygotowania na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy regulującej opuszczenie Wspólnoty. Wśród rozważanych scenariuszy jest skierowanie żołnierzy na ulice, aby powstrzymać ewentualne niepokoje społeczne.

Za plan, którego istnienie ujawnił dziennik "The Times", odpowiada grupa około 20 oficerów, którzy normalnie nadzorują współpracę armii z policją po atakach terrorystycznych. W obliczu rosnącego ryzyka dotyczącego braku porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską ze względu na trwający kryzys polityczny w Londynie, wojsko otrzymało za zadanie przygotowanie propozycji, dotyczących ochrony porządku publicznego i wrażliwego łańcucha dostaw, np. leków. Żołnierze mogliby zostać także wykorzystani przy rozładowywaniu korków i kolejek w hrabstwie Kent w związku z prawdopodobnym zablokowaniem lub znaczącym ograniczeniem przepustowości przeprawy przez kanał La Manche z angielskiego Dover do francuskiego Calais. Zgodnie z rządowymi planami, nawet 10 tys. żołnierzy jest na stałe w gotowości, aby wesprzeć policję w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych, z czego 1,2 tys. utrzymuje zdolność operacyjną przez całą dobę.

Plan pod znakiem zapytania

W ubiegłym tygodniu brytyjska premier Theresa May uzyskała kolektywne poparcie swojego rządu dla wersji roboczej umowy wyjścia z UE, ale następnego dnia dwóch ministrów - w tym ten odpowiedzialny za przebieg negocjacji ze Wspólnotą, Dominic Raab - złożyło rezygnację ze swoich stanowisk w proteście wobec treści dokumentu. Jednocześnie grupa eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej zapowiedziała złożenie wniosku o wotum nieufności dla May jako szefowej ugrupowania. Według stanu na poniedziałek rano udało im się zgromadzić podpisy około 40 deputowanych, a do uruchomienia procedury potrzeba 48 nazwisk. Przeciągające się negocjacje między obiema stronami w sprawie warunków wyjścia ze Wspólnoty sprawiają, że coraz więcej podmiotów przygotowuje się na scenariusz, w którym nie dojdzie do porozumienia między Londynem a Brukselą, co mogłoby wywołać poważne konsekwencje dla łańcucha dostaw, a w konsekwencji nawet stabilności brytyjskiej i europejskiej gospodarki. Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Tagi:
Raporty: