tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Napadli i pobili amerykańskiego żołnierza

Napadli i pobili amerykańskiego żołnierza
Foto: Shutterstock | Policja zatrzymała trzech mężczyzn w sprawie pobicia Amerykanina

W Giżycku pobito amerykańskiego żołnierza i towarzyszącego mu pracownika cywilnego armii USA. Policja zatrzymała w tej sprawie dwie osoby. - Postawiono im już zarzuty napadu rabunkowego i brutalnego pobicia - podała giżycka prokuratura rejonowa.

Prokurator rejonowy Grzegorz Ryński poinformował w środę, że do napadu i pobicia doszło w nocy z 2 na 3 grudnia w Giżycku, gdzie amerykański żołnierz wraz z cywilnym pracownikiem armii USA spędzali w jednym z lokali wolny czas.

Dwie osoby usłyszały już zarzuty.

- Pierwszy dotyczy pobicia cywila, który był zatrudniony w jednostce wojskowej amerykańskiej. Następnie doszło do drugiego zdarzenia: napadu na żołnierza amerykańskiego. Dokonano na nim rozboju oraz spowodowano ciężkie obrażenia ciała - mówi Krzysztof Sodolny, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Za napad rabunkowy i ciężkie pobicie grozi od 2 do 12 lat więzienia.

Jeden z mężczyzn przyznał się do winy

Zarzut rozboju, spowodowania ciężkich obrażeń ciała oraz pobicia pierwszego pokrzywdzonego cywila usłyszał 21-letni mieszkaniec Giżycka Hubert H. Przyznał się on do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. W stosunku do tego podejrzanego sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy

Drugiemu podejrzanemu przedstawiono zarzut pobicia obywatela cywilnego oraz rozbój na żołnierzu amerykańskim. Podejrzany ten nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Prokurator również w tym przypadku skierował wniosek o tymczasowe aresztowanie. Sąd jeszcze tego wniosku nie rozpatrzył.

Prokurator stwierdził, że był to napad chuligański, było to działanie bez żadnego powodu.

Żołnierz ma złamaną twarzoczaszkę

Sprawcy napadli i ciężko pobili żołnierza - ma m.in. złamaną twarzoczaszkę. Trafił do szpitala w Niemczech.

- Cywilny pracownik także jest pokrzywdzony w tym zdarzeniu - podał prokurator Ryński. - Zatrzymano trzy osoby mające związek ze zdarzeniem. Aktualnie prokurator prowadzi z nimi czynności.

Zatrzymani mężczyźni mogą mieć także związek z wcześniejszym innym pobiciem, do którego doszło we wrześniu. - Prokurator jeszcze nie zdecydował, czy połączyć oba te postępowania - dodał Ryński.

"Amerykańscy żołnierze mogą czuć się w Polsce bezpiecznie"

Ministerstwo Obrony Narodowej i Żandarmeria Wojskowa będą dokładały wszelkich starań, by zabezpieczyć pobyt amerykańskich żołnierzy i sojuszników na terenie Polski - powiedział w czwartek wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski.

Odniósł się w ten sposób do incydentu, do jakiego doszło w weekend w Giżycku.

Wiceminister Szatkowski, który brał udział w czwartek w Braniewie w pożegnaniu polskich żołnierzy wyjeżdżających na misję na Łotwę, podkreślił, że "pobyt Amerykanów w Polsce, a także towarzyszących im sojuszniczych żołnierzy, przebiega w bardzo dobrej atmosferze".

W jego opinii przypadek pobicia Amerykanów jest incydentem. - Będzie prowadzone w tej sprawie śledztwo i konsekwencje będą wyciągane z całą surowością - dodał.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »