tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie

Prezydent: nie chcę mieć politycznego ADHD, udowadniać, że jestem aktywny

Prezydent: nie chcę mieć politycznego ADHD, udowadniać, że jestem aktywny
Video: tvn24 Bronisław Komorowski był gościem "Kropki nad i" w TVN24

- Nie unikam debat, nawet na tematy trudne - zapewniał Bronisław Komorowski w "Kropce nad i" w TVN24. - Problem w tym, że to środowisko mojego konkurenta z PiS odmawiało jakiejkolwiek debaty w ramach Kancelarii Prezydenta przez 5 lat. Proszę wybaczyć, żebym ja po pięciu latach biegł, tylko dlatego, że pan kandydat (Duda - red.) mnie wzywa - dodał.

Bronisław Komorowski nie chciał się odnosić bezpośrednio do poszczególnych konkurentów. Zaznaczył, że postanowił nie mówić źle o swoich rywalach.

Szacunek do państwa polskiego

Podkreślał natomiast, że do walki o prezydenturę powinny stawać osoby wykwalifikowane, mające wiedzę z zakresu polityki obronnej, wojska, systemu bezpieczeństwa, polityki zagranicznej. 

- Wystawienie osób nie tyle bez talentów, tylko bez wystarczającej wiedzy zdobytej w praktyce, bez doświadczenia, wydaje mi się czymś, co nie świadczy o szacunku do państwa polskiego, nie tyle ze strony kandydatów, tylko ze strony środowisk, które te osoby zgłaszają - ocenił.

- Prezydentura nie jest miejscem - choć można to sobie wyobrazić - gdzie się uczy sprawowania władzy, odpowiedzialności za państwo. Wydaje mi się, że w imię odpowiedzialności za Polskę powinno się kandydować, gdy się już zgromadziło doświadczenie i umiejętności, żeby je w ramach prezydentury Polsce oddać, a nie dopiero się uczyć - zaznaczył.

Debata z rywalami?

Prezydent skomentował także najnowszy sondaż "Faktów" TVN, który daje mu zwycięstwo nad Andrzejem Dudą, ale dopiero w drugiej turze.

- Badania są różne, jedne są dla mnie jeszcze bardziej łaskawe, ale i to jest bardzo łaskawe. Każdy ma swoje i PiS też swoje zamawia. Ja bym proponował to zostawić wyborcom. Jak zadecydują wyborcy, to będzie druga tura - powiedział.

Z sondażu "Faktów" wynika także, że 68 proc. badanych jest za tym, by Bronisław Komorowski wziął udział w debacie przed pierwszą tura wyborów. W poniedziałek po raz kolejny o wspólną debatę apelował do prezydenta kandydat PiS Andrzej Duda.

- Nie unikam debat, nawet na tematy trudne. Nie unikam występów telewizyjnych - zapewniał Komorowski w "Kropce nad i".  - Problem jest w tym, że to środowisko (mojego) konkurenta z PiS odmawiało jakiejkolwiek debaty w ramach Kancelarii Prezydenta przez 5 lat -  podkreślił.

- 24 razy Jarosław Kaczyński nie przyjmował zaproszenia na Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a teraz raptem chcą koniecznie dyskutować. Naprawdę, tu chyba nie chodzi ani o poglądy ani o debatę, tylko chodzi o jakiś wymierny interes czysto wyborczy. Proszę wybaczyć, żebym ja po pięciu latach, kiedy PiS regularnie odmawiało debaty, biegł, tylko dlatego, że pan kandydat (Duda - red.) mnie wzywa 


- tłumaczył prezydent.

 

Oglądaj
Komorowski: żebym ja biegł na debatę tylko dlatego, że kandydat mnie wzywa?
Wideo: tvn24 Komorowski: żebym ja biegł na debatę tylko dlatego, że kandydat mnie wzywa?

Oglądaj
Sondaż - pierwsza tura wyborów prezydenckich
Sondaż - pierwsza tura wyborów prezydenckich

"Nie chcę mieć politycznego ADHD"

Mówiąc o swojej prezydenturze, Bronisław Komorowski stwierdził: - Nie chcę mieć politycznego ADHD. Nie zamierzam moim przeciwnikom udowadniać, że jestem aktywny politycznie. Ludzie widzą to, co robię.

Podkreślał, że wyznacznikiem dobrego urzędowania jest liczba wizyt, inicjatyw ustawodawczych i rozwiązanych problemów. Zaznaczył, że zgłosił więcej projektów ustaw niż Aleksander Kwaśniewski i  odbył więcej wizyt niż pozostali jego poprzednicy.

Oglądaj
"Nie chcę mieć politycznego ADHD"
Wideo: tvn24 "Nie chcę mieć politycznego ADHD"

 

 

"Polska odegrała swoją rolę ws. Ukrainy"

Gość "Kropki nad i" pytany o to, dlaczego Polska nie uczestniczyła w rozmowach w Mińsku o konflikcie na Ukrainie, odpowiedział:

- Ja bym nie czynił wyrzutów prezydentowi Poroszence z tego tytułu, że wybrał kanclerz Niemiec i prezydenta Francji, bo to są kraje, które mają szczególne wpływy na politykę europejską. Gdyby nas poproszono, to Polska by stawała w szrankach i walczyłaby dzielnie.

Dodał, że wcześniej Polska dążyła przecież do tego, by zarówno Francja, jak i Niemcy oraz cała Unia Europejska zainteresowały się sprawami Ukrainy.

Komorowski podkreślił, ze Polska odegrała w tej sprawie swoją "niezwykle ważną", "decydującą" rolę, wtedy kiedy Ukraina "nie miała adwokatów swojej sprawy". - Dzisiaj powinniśmy być dumni z tego, że to my zdołaliśmy inne kraje europejskie przekonać do podjęcia misji na rzecz Ukrainy - przekonywał prezydent.

Oglądaj
Komorowski: Nasza rola polegała na tym, żeby w sprawy ukraińskie zaangażowała się Unia Europejska
Wideo: tvn24 Komorowski: Nasza rola polegała na tym, żeby w sprawy ukraińskie zaangażowała się Unia Europejska

Telefony do Putina? "Oryginalne podejście do polityki"

Urzędujący prezydent skomentował słowa kandydatki SLD na prezydenta Magdaleny Ogórek, która stwierdziła, że gdyby to ona była głową państwa, to nie zawahałaby się zadzwonić do prezydenta Rosji Władimira Putina ws. Ukrainy.

- Dosyć oryginalne podejście do polityki. Jeżeli ktoś myśli, że od telefonu wykonanego do prezydenta Putina zależy pokój w Europie, no to trochę się mija z rzeczywistością - powiedział Komorowski.

Zaznaczył, że on sam wielokrotnie rozmawiał z prezydentami Rosji, wtedy gdy uważał, że "ma to sens i może przynieść jakiś pozytywny efekt". - Telefon dla telefonu, tylko dlatego, żeby zrobić jakieś wrażenie, to według mnie pomysł z zakresu jakiegoś taniego PR-u, a nie polityki zagranicznej (…) Same telefony dla telefonów w polityce zagranicznej są przejawem bezradności - ocenił gość "Kropki nad i".

Wyjaśnił, że z Władimirem Putinem telefonicznie rozmawiał ostatnio o małym ruchu granicznym. Było to - jak mówił -  "dosyć dawno temu", gdy taka rozmowa "miała sens".

Oglądaj
"Jeżeli ktoś myśli, że od telefonu zależy pokój w Europie, to trochę mija się z rzeczywistością"
Wideo: tvn24 "Jeżeli ktoś myśli, że od telefonu zależy pokój w Europie, to trochę mija się z rzeczywistością"

Polska broń dla Ukrainy?

Z sondażu dla "Faktów" TVN wynika także, że 65 proc. badanych nie chce, by Polska sprzedawała broń Ukrainie. Prezydent podkreślił, że na razie nikt nie sprzedaje Ukraińcom broni, bo oni nie mają za co jej kupić.

W jego ocenie byłoby jednak błędem, gdyby Polska zadeklarowała, że nigdy tego nie zrobi. - To oznaczałoby pozbawienie się możliwości pewnego nacisku na sytuację - stwierdził.

Komorowski dodał, że trudno wyobrazić sobie rozstrzygnięcie konfliktu na drodze militarnej.
Podkreślił, że w tej sprawie należy zachowywać się "z umiarem". - Nie deklarować, że nie będziemy nigdy sprzedawali, że mamy gdzieś sprawy Ukrainy i jednocześnie nie gadać takich dziwnych rzeczy jak to, że się chce poważnie rozważać wysłanie polskich żołnierzy do Donbasu, co się zdarzyło mojemu kontrkandydatowi - radził prezydent.

 

Oglądaj
Ws. sprzedaży broni dla Ukrainy powinniśmy zachowywać się "z umiarem"
Wideo: tvn24 Ws. sprzedaży broni dla Ukrainy powinniśmy zachowywać się "z umiarem"

Prezydent podpisze konwencję antyprzemocową?

Komorowski był także pytany o apel biskupa Ignacego Deca ws. nieratyfikowania konwencji antyprzemocowej. Prezydent zgodził się, że ta sprawa budzi emocje. - Ale ja nie mogę kierować się emocjami. Muszę kierować się prawem i konstytucją. To zamierzam zrobić - powiedział.

Poinformował, że będzie się koncentrował na zbadaniu dwóch aspektów konwencji antyprzemocowej:  jej konstytucyjności i ewentualnego wpływu na polskie prawo. - Zrobię to bardzo dokładnie - obiecał.

- Widzę ogromy problem patologii w stosunku do kobiet. Dostrzegam również mankamenty języka użytego w konwencji antyprzemocowej - powiedział prezydent.

- Każdy z nas ma jakiś swój świat wartości, ale trzeba się bardzo pilnować, żeby nie popaść w coś, co Francuzi określają powiedzeniem "nie można być bardziej katolickim od papieża" - dodał.

 

Oglądaj
Prezydent: jeśli ktoś myśli, że od telefonu do Putina zależy pokój, mija się z rzeczywistością
Wideo: tvn24 Prezydent: jeśli ktoś myśli, że od telefonu do Putina zależy pokój, mija się z rzeczywistością

Wybory prezydenckie 2015 »

Oglądaj
Wybory prezydenckie 2015
 • Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 rokuCałe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7...
 • Ręcznie kaligrafowana konstytucja. To na nią będzie przysięgać Andrzej DudaRęcznie kaligrafowana konstytucja. To na nią będzie przysięgać...
 • Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta już za tydzieńZaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta już za tydzień
 • 22.06.2015 | Belweder: spotkanie prezydentów - ustępującego i elekta22.06.2015 | Belweder: spotkanie prezydentów - ustępującego i...
 • Kopacz: do wyborów zostało 120 dniKopacz: do wyborów zostało 120 dni
 • Rzecznik PSL: trzeba odkleić wąsy od tej partii Rzecznik PSL: trzeba odkleić wąsy od tej partii
 • "Zupełnie obojętne było mi, kto zostanie prezydentem. Ale teraz nie wolno głosować na PiS""Zupełnie obojętne było mi, kto zostanie prezydentem. Ale...
 • "Wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi""Wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi"
 • "Komorowski podłożył bombę pod system partyjny""Komorowski podłożył bombę pod system partyjny"
 • Ryszard Legutko o skardze PiS na Donalda TuskaRyszard Legutko o skardze PiS na Donalda Tuska
 • 31.05.2015 | Janusz Palikot wraca do gry pod nowymi hasłami31.05.2015 | Janusz Palikot wraca do gry pod nowymi hasłami
 • "Kaczyński nie śpi po wyborach, bo jest zagrożony w swoim przywództwie""Kaczyński nie śpi po wyborach, bo jest zagrożony w swoim...
 • "Rząd powinien pracować do końca. Za to mu Polacy płacą" Kopacz odpowiada na "zaskakujący" apel Dudy"Rząd powinien pracować do końca. Za to mu Polacy płacą"...
 • "Wszyscy daliśmy ciała". Przegrana kampania Komorowskiego"Wszyscy daliśmy ciała". Przegrana kampania Komorowskiego
 • Biura Dudy będą prawdopodobnie w pałacyku MSZBiura Dudy będą prawdopodobnie w pałacyku MSZ
 • Andrzej Duda będzie najprawdopodobniej pracować w pałacyku MSZ przy ul. FoksalAndrzej Duda będzie najprawdopodobniej pracować w pałacyku MSZ...
 • Lipiński: może być pokusa ze strony rządzącychLipiński: może być pokusa ze strony rządzących
 • Kamiński: chodzi o szacunek dla obywateli Kamiński: chodzi o szacunek dla obywateli
 • "Sto lat!" dla prezydenta elekta"Sto lat!" dla prezydenta elekta
 • Duda apeluje do rządzących Duda apeluje do rządzących
Wideo: tvn24 Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 roku

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie

Komentarze (201)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Piotru70
Piotru70

Jak Komorowski wygra to będzie oznaczało sfałszowanie wyników... Moi znajomi mają kolorowe poglądy polityczne ale żaden z nich nie będzie głosował na Komorowskiego. Jedni są za SLD... jedni za KnP jedni uciekli za Korwinem znajdzie się też ktoś z PSL i SLD ale nikt nie akceptuje PO i Komorowskiego... ja nie wiem jak oni są jeszcze przy rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    3
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   stanley_zadroga

   mysle,ze Polska zasluguje,na prezydeta z jajami-czyzby w tym kraju juz kogos takiego nie bylo,wszyscy juz wyemigrowali.Co Komorowski przez te lata dobrego zrobil.wystarczy policzyc ile ludzi wyemigrowalo za jego kadecji.glosujac na niego chcemy by on sam zostal w tym kraju ,juz nawet Tusk wyjechal bo z komorem nie wytrzymal

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      3
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Rysiu1357

     ale pan ma szacunek do Polaków i Polski

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       obserwatormarcin

       Bądźmy realistami przecież rachunek jest prosty Pan Bronisław w takiej debacie może co najwyżej stracić kilka punktów a według sondaży oscyluje w granicach 50%, więc gdyby miał te 50% wygrał by już w pierwszej turze i zapomnijcie o debacie. Pan Duda nie ma nic do stracenia bo co najwyżej może zyskać kilka punktów procentowych kosztem rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         klcek

         ZYRANDOL nigdy naszego głosu nigdy

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            3
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Kobra007

           E tam, obedzie sie bez waszego glosu. 62% wystarczy

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             4
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             saneka

             pp pw waszym systemie urzędniczej władzy nawet złodziej prokurator dwóch batonów kremu nie ponosi żadnej odpowiedzialności tylko dlatego że ma imunited który zwalnia go od odpowiedzialnośi,

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                3
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               GRUPA HENOCHA Warszawa
               GRUPA HENOCHA Warszawa

               Jak mądrala taki aktywny to dlaczego, przez czas swojej prezydentury, nie wniósł projektu ustawy w sprawie dożywienia wszystkich głodnych polskich dzieci. To nieduży koszt, rzędu 780 mln - 1,2 mld złotych (1,2 mld zł przeznacza się na pensje nauczycieli religii, którzy wiedząc, że ich synalek boży nauczał za darmo, powinni postępować rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  5
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 ram

                 Jeżeli znasz jakieś głodne polskie dzieci , to wskaż te przypadki . Polska może nie jest bogata, ale stać ją na nakarmienie każdego głodnego polskiego dziecka . Poza tym zgadzam się, że lepiej przeznaczyć każdy miliard na powszechną opiekę lekarską i dentystyczną dla każdego dziecka oraz na posiłki w szkołach, niż na górnictwo rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   3
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   prorok czy co

                   Nie podpisał też aktu zjednoczenia z Rosją. Sporej liczby dokumentów nie podpisał. Wy ślepo uwielbiacie Putina ( bożka z niego zrobiwszy) my mamy trzeźwy stosunek do naszego prezydenta i najzwyczajniej go szanujemy.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Mapanari
                     Mapanari

                     ram - Przejedź się do szkół podstawowych do miejscowości pomiędzy Rzeszowem a granicą. Tam zobaczysz niedożywione dzieci. Pokazywali je w telewizji. Szkoda że widzisz tylko czubek własnego nosa

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        4
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       prorok czy co
                       • GRUPA HENOCHA Warszawa:
                       • Jak mądrala taki aktywny to dlaczego, przez czas swojej prezydentury, nie wniósł projektu ustawy w sprawie dożywienia wszystkich głodnych polskich dzieci. To nieduży koszt, rzędu 780 mln - 1,2 mld złotych (1,2 mld zł przeznacza się na pensje nauczycieli religii, którzy wiedząc, że ich synalek boży nauczał za darmo, powinni postępować
                       • rozwiń

                       Tak się składa, że znam tamte strony. Podobnie jak w innych krajach i w Polsce są rejony biedniejsze. Nie znaczy to jednak,że dzieci tam głodują !

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Reth
                         Reth

                         Dudobus chce się dowartościować na Komorowskim. Chce, by go Prezydent wyróżnił z całej reszty i znobilitował. On chce pokazać wyborcom "Patrzcie, jestem ważny, bo tylko ze mną Prezydent przeprowadził debatę". Ale Panie Duda, jak casting to casting, bez handicapów, "Bom ja od tego Prawdziwego Prezydenta, com mu teczkę nosił i przemówienia rozwiń

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           5
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Miś u
                           Miś u

                           Ogórek chce dzwonić do Putina ? po co , Rosja wróciła do swoich mocarstwowych ambicji i wygląda na to że na dłużej , ta Pani chyba nic nie rozumie , Putin nie będzie jej słuchał ,najwyżej ją ogra jak dziecko.Na trudne czasy wole myśliwego.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             8
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              1
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             AntyTrollu

                             Ja też wolę Bronka ze strzelbą, niż ozdobną paniom.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               5
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                2
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               m1978
                               m1978

                               Promcja Bronka ruszyła pełnąparą. Co nie włączę, gdzie si nie ruszę, tam klakierzy Bronka i jego lizusy. Proszę tzw. "dzienikarzy" o minimum obiektywności, bo już nie można przesłuchać tej propagandy..

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 3
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  9
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 Więcej komentarzy - rozwiń
                                 Zasady forum
                                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                 Pozostałe informacje

                                 INFORMACJE SPORTOWE »

                                 Wpadła do studni, wycieńczona pływała wiele godzin

                                 Z pomocą przyszli wolontariusze. Akcja ratowania suni nie była prosta. ZOBACZ TOTERAZ.PL

                                 Napastnik reprezentacji Niemiec podczas treningu w Lipsku (Fot. FILIP SINGER/PAP/EPA) czytaj dalej »