tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kijowski dla TVN24: Nie ustąpię. Zarząd może apelować

zobacz więcej wideo »
Kijowski dla TVN24: Nie ustąpię. Zarząd może apelować
 • Kijowski dla TVN24: Nie ustąpię. Zarząd może apelowaćKijowski dla TVN24: Nie ustąpię. Zarząd może apelować
 • Kijowski: nigdy nie zarabiałem na KODKijowski: nigdy nie zarabiałem na KOD
 • Kijowski: istotne jest to, że KOD będzie się zajmował wartościamiKijowski: istotne jest to, że KOD będzie się zajmował wartościami
 • Kijowski: sprawy personalne w KOD są naprawdę drugorzędneKijowski: sprawy personalne w KOD są naprawdę drugorzędne
 • "Mateusz Kijowski jest nieodpowiedzialny. Kompletnie stracił nasze zaufanie""Mateusz Kijowski jest nieodpowiedzialny. Kompletnie stracił...
 • "Cały czas pracujemy nad uzdrowieniem sytuacji""Cały czas pracujemy nad uzdrowieniem sytuacji"
 • "Brak zaufania". Zarząd KOD wzywa Kijowskiego do ustąpienia"Brak zaufania". Zarząd KOD wzywa Kijowskiego do ustąpienia
 • Trzaskowski: nie będę ferował wyrokówTrzaskowski: nie będę ferował wyroków
 • Scheuring-Wielgus: osobiście zadzwoniłam do Mateusza KijowskiegoScheuring-Wielgus: osobiście zadzwoniłam do Mateusza Kijowskiego
 • Zgorzelski: wygląda to bardzo słaboZgorzelski: wygląda to bardzo słabo
 • Paweł Kukiz: żal mi tych ludziPaweł Kukiz: żal mi tych ludzi
 • Brudziński: Kijowskiemu honor pomylił się z honorariumBrudziński: Kijowskiemu honor pomylił się z honorarium
 • Kijowski: nie zamierzam rezygnowaćKijowski: nie zamierzam rezygnować
 • Lider KOD powinien odejść? "To kwestia poczucia honoru i własnej uczciwości"Lider KOD powinien odejść? "To kwestia poczucia honoru i...
 • Zarząd KOD: zwróciliśmy się o przeprowadzenie zewnętrznego audytuZarząd KOD: zwróciliśmy się o przeprowadzenie zewnętrznego audytu
 • Petru: sytuacja Kijowskiego "poprawna prawnie, niepoprawna etycznie"Petru: sytuacja Kijowskiego "poprawna prawnie, niepoprawna...
 • Terlecki: partie powinny odciąć się od "Komitetu Wolna Faktura"Terlecki: partie powinny odciąć się od "Komitetu Wolna Faktura"
 • "Nigdy nie dotknąłem pieniędzy ze zbiórek""Nigdy nie dotknąłem pieniędzy ze zbiórek"
 • "KOD to nie tylko Mateusz Kijowski""KOD to nie tylko Mateusz Kijowski"
 • Schetyna w TVN24 o sprawie KijowskiegoSchetyna w TVN24 o sprawie Kijowskiego
 • Media: 90 tys. zł ze zbiórek publicznych KOD trafiło do firmy Kijowskiego. Ten wydaje oświadczenieMedia: 90 tys. zł ze zbiórek publicznych KOD trafiło do firmy...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Kijowski udzielił wywiadu TVN24

Nie widzę żadnego powodu, żeby ustępować, wystartuję w wyborach za sześć tygodni – zapowiedział w rozmowie z "Czarno na białym" TVN24 Mateusz Kijowski. Wcześniej zarząd organizacji wezwał go do "niezwłocznego ustąpienia". Jako powód podał "brak zaufania". We wtorek wieczorem lider KOD na portalu społecznościowym dodał oświadczenie, w którym odniósł się do ostatnich wydarzeń w KOD-zie.

- Nie widzę żadnego powodu, żeby ustępować. Zarząd może apelować, ale ja swoją funkcję sprawuję wobec tysięcy KOD-erek i KOD-erów, i to oni będą podejmowali w tej sprawie decyzję w już niedługich wyborach - powiedział Kijowski w rozmowie z Brygidą Grysiak. Zapowiedział, że wystartuje w wyborach na szefa KOD za 6 tygodni i to samo oświadczył wcześniej na posiedzeniu zarządu.

"Ja te pieniądze po uzgodnieniu przyniosłem w gotówce"

Nie widzę żadnego powodu, żeby ustępować. Zarząd może apelować, ale ja swoją funkcję sprawuję wobec tysięcy KOD-erek i KOD-erów, i to oni będą podejmowali w tej sprawie decyzję w już niedługich wyborach

Mateusz Kijowski, KOD

Kijowski odniósł się do jednego z punktów komunikatu zarządu, w którym ten stwierdził, że "środki finansowe wypłacone spółce MKM Studio tytułem faktur nie zostały zwrócone do Stowarzyszenia do dnia 16.01.2017 r.".

Jego zdaniem, mowa tu jest tylko o "dwóch dodatkowych fakturach, które były całkowicie omyłkowo wystawione, nigdy nie były zaksięgowane, przez nikogo nie były zaakceptowane do wypłaty, z niewiadomych przyczyn stowarzyszenie przelało pieniądze".

- Ja te pieniądze po uzgodnieniu przyniosłem w gotówce - stwierdził Kijowski, dodając że zarząd nie zaakceptował tej formy. - Zostały wpłacone na konto i przelane. W tej chwili powinny już być na kontach stowarzyszenia - oświadczył.

Kijowski nie chciał precyzyjnie wskazać daty wykonania przelewu, powtarzał jedynie, że przelał pieniądze "zaraz po tym, jak zarząd nie przyjął gotówki". - Nie to jest tak naprawdę istotą rzeczy. To wygląda trochę jakby zaczął się jakiś proces rozkodowywania KOD-u - oświadczył w końcu.

Pytany, czy popełnił błąd, wystawiając KOD-owi faktury, stwierdził: "Nie przesadzajmy". - Niezręcznością było pełnienie dwóch funkcji jednocześnie, to znaczy praca na dwóch etatach, z których jeden był wolontariacki, a drugi nie całkiem - oświadczył w rozmowie z TVN24.

Oświadczenie Kijowskiego

Mateusz Kijowski na portalu społecznościowym dodał także oświadczenie, w którym odniósł się do ostatnich wydarzeń w KOD-zie.

"Zapewne większość z Was słyszała różne rzeczy na temat tego, co się dzieje w KOD-zie. O bałaganie, o zaległościach, o procedurach, o fakturach i okolicznościach ich wystawiania czy przelewach. Od 27 lat żyjemy w wolnym i niepodległym, praworządnym kraju. Kraju, w którym, ktoś, kto jest uczciwy, nie ma niczego do ukrycia. Tylko osoby, które mają coś do ukrycia (np. prawdziwą kwotę za ochronę osobistą) - kombinują" - czytamy w komunikacie Kijowskiego.

Jak wyjaśnił, jeśli ktoś chce coś ukraść, to nie wystawia faktury. "KOD funkcjonuje z pieniędzy ze składek członkowskich, a nie z państwowych dotacji, w KOD-zie wszystko jest jasne" - dodał.

Przyznał, że KOD funkcjonuje w bardzo trudnych warunkach. "Dźwiga wielkie zaufanie ludzi w czasach niespokojnych. Trzyma w swoich rękach coś wyjątkowego - wiarę ludzi w demokrację!" - kontynuował.

Tłumaczył, że jak każdy człowiek, miał wzloty i upadki, ale nie opuszcza go jedna myśl. "Wiecie, co jest najważniejsze? Trzeba lubić ludzi! Nawet w polityce. Po prostu lubić" - napisał w oświadczeniu.

"Nie dajmy się rozgrywać. Tylko tak bezpiecznie ominiemy pułapki i zwyciężymy" - zakończył.

Kilka godzin wcześniej opuścił posiedzenie zarządu, który obradował m.in. w jego sprawie. Wówczas pytany przez dziennikarzy o postanowienia zarządu. odmówił komentarza. Zaznaczył jednak, że nie zrezygnował ze stanowiska oraz zapowiedział, że nie zamierza zrezygnować z członkostwa w KOD.

"Brak zaufania", będzie audyt

"Zarząd podjął uchwałę, wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego Zarządu" - napisano w komunikacie KOD.

Zarząd informuje także, że w czasie posiedzenia "omówione zostały nieprawidłowości finansowe, dotyczące rozliczeń Mateusza Kijowskiego oraz Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji". Podaje także, że pieniądze wypłacone spółce MKM Studio "nie zostały zwrócone do Stowarzyszenia do dnia 16.01.2017 r.".

Zarząd KOD informuje także, że podjęto uchwałę o rozwiązaniu umowy z dotychczasowym biurem rachunkowym. "Trzech członków zarządu zobowiązało się do znalezienia nowego biura rachunkowego oraz przestawienia co najmniej trzech ofert współpracy z biurem audytorskim, a następnie wyboru biura audytorskiego, które przeprowadzi audyt księgowo-finansowy Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji" - zapowiedział zarząd KOD.

Oglądaj
"Brak zaufania". Zarząd KOD wzywa Kijowskiego do ustąpienia
Wideo: tvn24 "Brak zaufania". Zarząd KOD wzywa Kijowskiego do ustąpienia

Zmiany w zarządzie

Zarząd organizacji w komunikacie informuje także, że w czasie posiedzenia przyjęto rezygnację skarbnika Piotra Chabory. Na jego miejsce do zarządu powołano Krzysztofa Łozińskiego.

"Krzysztof Łoziński przygotuje we współpracy z Zarządem Stowarzyszenia KOD program naprawczy, obejmujący w szczególności sprawy formalno-księgowe. Ponadto zaproponuje Krajowemu Zjazdowi Delegatów zmiany w statucie, które zagwarantują pełną transparentność działania Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji" - napisano w oświadczeniu.

Kijowskiego nie można odwołać

Reporter TVN24 Radomir Wit dowiedział się od członków zarządu, że nie ma możliwości wcześniejszego odwołania z funkcji przewodniczącego. Kijowski musiałby sam zrzec się funkcji w KOD.

On sam jednak we wtorek, wychodząc z posiedzenia zarządu, nie chciał komentować sprawy. Wcześniej w styczniu twierdził także, że nie ma potrzeby zawieszać swojego przewodnictwa w KOD.

Wybory kierownictwa KOD mają odbyć się za kilka tygodni.

Oglądaj
"Cały czas pracujemy nad uzdrowieniem sytuacji"
Wideo: tvn24 "Cały czas pracujemy nad uzdrowieniem sytuacji"

Faktury dla KOD

Na początku miesiąca "Rzeczpospolita" i portal Onet podały, że pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiały do firmy lidera KOD Mateusza Kijowskiego i jego żony Magdaleny Kijowskiej. Chodziło o faktury na łączną kwotę 91 143,50 zł za usługi informatyczne, jakie firma Kijowskiego wykonała dla Komitetu. Kijowski przyznał, że faktury są autentyczne.

W zeszły czwartek "Rzeczpospolita" podała na swojej stronie internetowej, że nie 90 tys. zł, ale ponad 120 tys. miało trafić z kont Komitetu Obrony Demokracji do firmy MKM-Studio.

Gazeta podała, że dotarła do dwóch kolejnych faktur. Według nich we wrześniu i październiku 2016 r. Kijowski miał wystawić Stowarzyszeniu KOD (następca Komitetu Społecznego) dwie faktury o łącznej wartości ponad 30 tys. zł. Obie zostały zrealizowane.

Mateusz Kijowski według "Rz" przyznał, że rzeczywiście otrzymał z KOD te dwa przelewy. Ale zapewniał, że "niesłusznie przelane pieniądze zostały zwrócone natychmiast po stwierdzeniu tego faktu, już kilka miesięcy temu".

Zewnętrzny audyt

Po ujawnieniu faktur przez Onet i "Rzeczpospolitą", Kijowski mówił, że wyszło "niezręcznie" i przekonywał , że to nie on zlecił wykonywanie usług informatycznych swojej firmie. Zapewniał, że "nigdy nie dotknął żadnych pieniędzy ze zbiórek".

Zapowiedział, że przedstawi informacje i dokumenty wyjaśniające okoliczności sprawy finansowania. Przeprosił za przyczynienie się do kryzysowej sytuacji w KOD. Mówił jednocześnie, że nie zamierza rezygnować z funkcji lidera KOD.

Wiceprzewodniczący KOD Radomir Szumełda po ujawnieniu faktur przekazał, że zarząd KOD zwrócił się do Komitetu Społecznego o przeprowadzenie zewnętrznego audytu ws. przepływu finansów w Komitecie Społecznym oraz do komisji rewizyjnej, by przeprowadziła kontrolę finansów.

Członkowie zarządu twierdzili, że nie wiedzieli, iż strona KOD-u była prowadzona przez firmę Kijowskiego.

Finanse Mateusza Kijowskiego »

Oglądaj
Finanse Mateusza Kijowskiego
 • Kijowski: nigdy nie zarabiałem na KODKijowski: nigdy nie zarabiałem na KOD
 • Kijowski: istotne jest to, że KOD będzie się zajmował wartościamiKijowski: istotne jest to, że KOD będzie się zajmował wartościami
 • Kijowski: sprawy personalne w KOD są naprawdę drugorzędneKijowski: sprawy personalne w KOD są naprawdę drugorzędne
 • "Mateusz Kijowski jest nieodpowiedzialny. Kompletnie stracił nasze zaufanie""Mateusz Kijowski jest nieodpowiedzialny. Kompletnie stracił...
 • Kijowski dla TVN24: Nie ustąpię. Zarząd może apelowaćKijowski dla TVN24: Nie ustąpię. Zarząd może apelować
 • "Cały czas pracujemy nad uzdrowieniem sytuacji""Cały czas pracujemy nad uzdrowieniem sytuacji"
 • "Brak zaufania". Zarząd KOD wzywa Kijowskiego do ustąpienia"Brak zaufania". Zarząd KOD wzywa Kijowskiego do ustąpienia
 • Trzaskowski: nie będę ferował wyrokówTrzaskowski: nie będę ferował wyroków
 • Scheuring-Wielgus: osobiście zadzwoniłam do Mateusza KijowskiegoScheuring-Wielgus: osobiście zadzwoniłam do Mateusza Kijowskiego
 • Zgorzelski: wygląda to bardzo słaboZgorzelski: wygląda to bardzo słabo
 • Paweł Kukiz: żal mi tych ludziPaweł Kukiz: żal mi tych ludzi
 • Brudziński: Kijowskiemu honor pomylił się z honorariumBrudziński: Kijowskiemu honor pomylił się z honorarium
 • Kijowski: nie zamierzam rezygnowaćKijowski: nie zamierzam rezygnować
 • Lider KOD powinien odejść? "To kwestia poczucia honoru i własnej uczciwości"Lider KOD powinien odejść? "To kwestia poczucia honoru i...
 • Zarząd KOD: zwróciliśmy się o przeprowadzenie zewnętrznego audytuZarząd KOD: zwróciliśmy się o przeprowadzenie zewnętrznego audytu
 • Petru: sytuacja Kijowskiego "poprawna prawnie, niepoprawna etycznie"Petru: sytuacja Kijowskiego "poprawna prawnie, niepoprawna...
 • Terlecki: partie powinny odciąć się od "Komitetu Wolna Faktura"Terlecki: partie powinny odciąć się od "Komitetu Wolna Faktura"
 • "Nigdy nie dotknąłem pieniędzy ze zbiórek""Nigdy nie dotknąłem pieniędzy ze zbiórek"
 • "KOD to nie tylko Mateusz Kijowski""KOD to nie tylko Mateusz Kijowski"
 • Schetyna w TVN24 o sprawie KijowskiegoSchetyna w TVN24 o sprawie Kijowskiego
Wideo: tvn24 Kijowski: nigdy nie zarabiałem na KOD

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (153)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
lab

W sprawie tych faktur Kijowski postąpił może i nieroztropnie. Tylko zwróćcie uwagę na jedno - kto potrafił poderwać ludzi do działania? czy należy teraz od razu go "zatopić"?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   MackoWSz
   MackoWSz

   Do jakiego działania? ;-D

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     MackoWSz
     MackoWSz

     Czyli Kijowski zalicza się w poczet osób ze wyjątkowo elastycznym kręgosłupem moralnym?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       epmg

       Czy koniecznie ludzie muszą sami niszczyć własne zasługi?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         toldi

         facet, nawet ciebie popierałem.... Ale powiem ci jako informatyk doświadczony, nieżle się trzeba napracować, by fakturę na 15 tys wystawić. A dla ciebie to "niecałkiem wolontariat". Człowieku, godność straciłes. Ponoc tyle lat bezrobotny byłeś i teraz takie faktury? A pokaż mi choć jednego dobrego informatyka bezrobotnego.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           4
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           mrdok
           mrdok

           Panie odejdź pan, bo okręt zatopisz...

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Igaks

             Powinien pan odejsc p.Kijowski dla dobra KODu i zeby PiS nie mial pozywki zeby nas rowniez przy okazji obrazac...

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               3
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               tomasz_wypychnpeq
               tomasz_wypychnpeq

               Cwaniaczek..

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 6
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Krzysztofj6qj

                 Tak , bo zarzad KOD-u sie obecnie nieliczy i jest tylko jeden "BOSS". Ciekawy jestem czy pan Kijowski rozumie slowo - DEMOKRACJA ?. Szkoda mi tych oszukanych ludzi.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   rambo72
                   rambo72

                   Dopóki ludzie będą dawać do puszki - nie ustąpię!

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     5
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     jkkj
                     jkkj

                     Kiedy on zrozumie, że dopóki nie odejdzie bęzie już tylko niszczył to wszsytsko co zbudował!

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       2
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       jankoz521

                       KOD, budował kto inny.-

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         michel40
                         michel40

                         Nie Kijowski a Zarząd powinien poddać się do dymisji.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje

                           Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                           TVN Meteo

                           INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                           Pierwszy europejski kraj przymierza się do przeniesienia ambasady do Jerozolimy

                           Pierwszy europejski kraj przymierza się do przeniesienia ambasady do Jerozolimy

                           Szef rządzącej w Rumunii PSD Liviu Dragnea oświadczył, że rząd zaaprobował memorandum o przeniesieniu ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy - informuje w piątek Reuters. Rumunia może zostać pierwszym europejskim krajem, który zdecyduje się na taki krok. zobacz więcej »

                           Lem na księżycu Plutona. Jeden z kraterów nazwany na jego cześć

                           Krater Pirx swoje imię otrzymał po tytułowym bohaterze jednej z książek.Zobacz TOTERAZ

                           INFORMACJE SPORTOWE »

                           Napad jak z komedii. Wyjątkowo nieudolna kradzież bankomatu

                           Krótki poradnik, jak zostać gwiazdą internetu w 5 krokach. Zobacz TOTERAZ.

                           Ogród kwiatowy w Holandii z lotu ptaka (fot. Koen Van Weel/EPA/PAP) czytaj dalej »