tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Jest większa od "matki wszystkich bomb". Pierwsze nagranie GBU-57

zobacz więcej wideo »
Jest większa od "matki wszystkich bomb". Pierwsze nagranie GBU-57
 • Zrzucenie wielkiej bomby MOP z bombowca B-2Zrzucenie wielkiej bomby MOP z bombowca B-2
 • Zabytkowy bombowiec B-29 "Doc"Zabytkowy bombowiec B-29 "Doc"
 • Nowy bombowiec strategiczny będzie wyglądał bardzo podobnie do B-2Nowy bombowiec strategiczny będzie wyglądał bardzo podobnie do...
 • B-2 lądują w FairfordB-2 lądują w Fairford
 • GBU-43, "matka wszystkich bomb", została zrzucona we wschodniej części AfganistanuGBU-43, "matka wszystkich bomb", została zrzucona we...
Foto: USAF | Video: USAF Pierwsze nagranie bomby GBU-57

Amerykańskie lotnictwo po raz pierwszy pokazało nagranie zrzutu wielkiej bomby GBU-57. To broń przeznaczona specjalnie do niszczenia bunkrów. Waży 14 ton i może ją zrzucić tylko bombowiec strategiczny B-2. Dla porównania wielka bomba GBU-43, nazywana "matką wszystkich bomb", waży niecałe dziesięć ton.

GBU-57 jest też nazywany MOP - Massive Ordnance Penetrator (Masywne Uzbrojenie Penetrujące). To najcięższa istniejąca obecnie bomba. Skonstruowano ją specjalnie do atakowania głęboko ukrytych pod ziemią bunkrów, które wcześniej miały być celem dla bomb termojądrowych. Ponieważ ich użycie dzisiaj nie wchodzi w grę, potrzebny był zamiennik.

Pierwsze nagranie

Prace nad GBU-57 prowadzono już od początku wieku. Po inwazji na Irak i zaostrzeniu relacji z Iranem, który ukrył część swojego programu atomowego pod ziemią, wojsko wyasygnowało na wielką bombę więcej pieniędzy. Prace przyśpieszyły, ale i tak toczyły się bardzo długo.

Ostatecznie pierwsze bomby trafiły na uzbrojenie dopiero w 2011 roku.

Na temat MOP nie ma wielu informacji. Nie jest to ścisła tajemnica, ale wojsko USA i Boeing (twórca bomby) nie chwalą się tą konstrukcją. Upubliczniono mniej niż 10 zdjęć i dotychczas żadnego nagrania. Pierwszym jest to, które dostrzegł portal "The Aviationist", zajmujący się tematyką lotnictwa wojskowego.

Zrzut GBU-57 z bombowca B-2 pokazano na końcu nagrania opowiadającego historię 393. Dywizjonu Bombowego. Utworzono go podczas II wojny światowej. To jego samoloty zrzuciły bomby atomowe na Japonię. Dywizjon funkcjonuje do dzisiaj. Ma na uzbrojeniu najnowocześniejsze bombowce świata - B-2. To te samoloty jako jedyne są przystosowane do wykonywania nalotów z wielkimi bombami MOP.

Nagranie pokazujące zrzut GBU-57 wykonano więc prawdopodobnie podczas treningu lub testów.

Widać na nim, jak duża jest MOP w porównaniu do B-2. Bomba mierzy 6,2 metra długości. Ze względu na masę i rozmiary do przepastnych komór bombowych bombowca mogą się zmieścić tylko dwie GBU-57.

Bardzo głęboko wbija się w ziemię i beton

Amerykanie prowadzą teraz prace nad ulepszeniem MOP. Obecna wersja ma móc przebić się przez około 60-70 metrów betonu i na końcu zdetonować głowicę z 2,4 tony ładunku wybuchowego. W teorii ma to wystarczyć do zawalenia najgłębszych bunkrów. Na przykład mieszczących północnokoreańskie centra dowodzenia i składy broni jądrowej czy irańskie fabryki wzbogacające uran.

Nowa wersja ma móc osiągnąć mniej więcej to samo, ale być o około 60 procent lżejsza i mniejsza. Miałoby to pozwolić na przenoszenie jej przez inne samoloty, a nie tylko B-2, których Amerykanie mają zaledwie 20.

Źródło: USAF Makieta MOP w makiecie komory bombowej B-2 podczas szkolenia techników

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu
Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

- Nie oddamy mojego ukochanego miasta PiS-owi - zapowiedział Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej i jej kandydat na prezydenta Warszawy. Gość "Faktów po Faktach" TVN24 zapewnił, że program wyborczy będzie pisał wspólnie z Nowoczesną, liczy także na poparcie ludowców i lewicy. czytaj dalej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się 
o najgorzej traktowanych pracowników"

Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się
o najgorzej traktowanych pracowników"

Upominamy się o tych pracowników, którzy dziś są najgorzej traktowani, którzy przez 28 lat byli wykorzystywani przez korporacje - komentował w programie "Tak Jest" przyjęcie przez Sejm ustawy ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ta krowa wie, co to wygoda. Poznaj Rolinę i jej szczotkę

Jej właścicielka twierdzi, że krowia dama szczotki używa nawet w nocy!

Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński na sali sejmowej (fot. Radek Pietruszka/PAP) czytaj dalej »