tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Jest większa od "matki wszystkich bomb". Pierwsze nagranie GBU-57

zobacz więcej wideo »
Jest większa od "matki wszystkich bomb". Pierwsze nagranie GBU-57
 • Zrzucenie wielkiej bomby MOP z bombowca B-2Zrzucenie wielkiej bomby MOP z bombowca B-2
 • Zabytkowy bombowiec B-29 "Doc"Zabytkowy bombowiec B-29 "Doc"
 • Nowy bombowiec strategiczny będzie wyglądał bardzo podobnie do B-2Nowy bombowiec strategiczny będzie wyglądał bardzo podobnie do...
 • B-2 lądują w FairfordB-2 lądują w Fairford
 • GBU-43, "matka wszystkich bomb", została zrzucona we wschodniej części AfganistanuGBU-43, "matka wszystkich bomb", została zrzucona we...
Foto: USAF | Video: USAF Pierwsze nagranie bomby GBU-57

Amerykańskie lotnictwo po raz pierwszy pokazało nagranie zrzutu wielkiej bomby GBU-57. To broń przeznaczona specjalnie do niszczenia bunkrów. Waży 14 ton i może ją zrzucić tylko bombowiec strategiczny B-2. Dla porównania wielka bomba GBU-43, nazywana "matką wszystkich bomb", waży niecałe dziesięć ton.

GBU-57 jest też nazywany MOP - Massive Ordnance Penetrator (Masywne Uzbrojenie Penetrujące). To najcięższa istniejąca obecnie bomba. Skonstruowano ją specjalnie do atakowania głęboko ukrytych pod ziemią bunkrów, które wcześniej miały być celem dla bomb termojądrowych. Ponieważ ich użycie dzisiaj nie wchodzi w grę, potrzebny był zamiennik.

Pierwsze nagranie

Prace nad GBU-57 prowadzono już od początku wieku. Po inwazji na Irak i zaostrzeniu relacji z Iranem, który ukrył część swojego programu atomowego pod ziemią, wojsko wyasygnowało na wielką bombę więcej pieniędzy. Prace przyśpieszyły, ale i tak toczyły się bardzo długo.

Ostatecznie pierwsze bomby trafiły na uzbrojenie dopiero w 2011 roku.

Na temat MOP nie ma wielu informacji. Nie jest to ścisła tajemnica, ale wojsko USA i Boeing (twórca bomby) nie chwalą się tą konstrukcją. Upubliczniono mniej niż 10 zdjęć i dotychczas żadnego nagrania. Pierwszym jest to, które dostrzegł portal "The Aviationist", zajmujący się tematyką lotnictwa wojskowego.

Zrzut GBU-57 z bombowca B-2 pokazano na końcu nagrania opowiadającego historię 393. Dywizjonu Bombowego. Utworzono go podczas II wojny światowej. To jego samoloty zrzuciły bomby atomowe na Japonię. Dywizjon funkcjonuje do dzisiaj. Ma na uzbrojeniu najnowocześniejsze bombowce świata - B-2. To te samoloty jako jedyne są przystosowane do wykonywania nalotów z wielkimi bombami MOP.

Nagranie pokazujące zrzut GBU-57 wykonano więc prawdopodobnie podczas treningu lub testów.

Widać na nim, jak duża jest MOP w porównaniu do B-2. Bomba mierzy 6,2 metra długości. Ze względu na masę i rozmiary do przepastnych komór bombowych bombowca mogą się zmieścić tylko dwie GBU-57.

Bardzo głęboko wbija się w ziemię i beton

Amerykanie prowadzą teraz prace nad ulepszeniem MOP. Obecna wersja ma móc przebić się przez około 60-70 metrów betonu i na końcu zdetonować głowicę z 2,4 tony ładunku wybuchowego. W teorii ma to wystarczyć do zawalenia najgłębszych bunkrów. Na przykład mieszczących północnokoreańskie centra dowodzenia i składy broni jądrowej czy irańskie fabryki wzbogacające uran.

Nowa wersja ma móc osiągnąć mniej więcej to samo, ale być o około 60 procent lżejsza i mniejsza. Miałoby to pozwolić na przenoszenie jej przez inne samoloty, a nie tylko B-2, których Amerykanie mają zaledwie 20.

Źródło: USAF Makieta MOP w makiecie komory bombowej B-2 podczas szkolenia techników

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Zjechał z góry na snowboardzie. Za deskę robił mu kolega

Tyler Nicholson i Staale Sandbech jeżdżą na snowboardzie. Jeden reprezentuje Kanadę a drugi Norwegię. Po zakończonych zawodach postanowili zabawić się po swojemu. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE BIZNESOWE »

Morawiecki po szczycie UE: Polska za podniesieniem składek i likwidacją rabatów

Morawiecki po szczycie UE: Polska za podniesieniem składek i likwidacją rabatów

Polska opowiada się za podniesieniem składek do unijnego budżetu nawet do poziomu 1,2 proc. dochodu narodowego brutto - powiedział w piątek w Brukseli po zakończeniu szczytu unijnego premier Mateusz Morawiecki. Jak dodawał, "Polska wskazuje na silną potrzebę eliminacji rabatów". czytaj dalej »

Narzędzie, które odnajduje ofiary handlu ludźmi. Skanuje setki ogłoszeń w kilka sekund

Emily Kennedy z USA stworzyła narzędzie, które pomaga rozpoznać ofiarę na zdjęciach ogłoszeń, porównując je z fotografiami z mediów społecznościowych. W zaledwie kilka sekund pozwala przeskanować setki ogłoszeń. Używany jest już przez detektywów w 11 krajach. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Złoto na nartach, złoto na desce. Czeszka pierwsza w historii

Złoto na nartach, złoto na desce. Czeszka pierwsza w historii

Tydzień temu sprawiła chyba największą sensację igrzysk, wygrywając alpejski supergigant, a teraz ma to, po co do Pjongczangu tak naprawdę przyjechała. Ester Ledecka mistrzynią olimpijską w snowboardowym slalomie gigancie równoległym. Czeszka stała się tym samym pierwszą w historii sportsmenką, która na zimowych igrzyskach zdobyła złote medale w dwóch dyscyplinach. zobacz więcej »

Brytyjczyk Billy Morgan w finale Big Air (fot. Diego Azubel/EPA/PAP) czytaj dalej »