tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ściśle tajne zamówienie na ceramikę. Prosto z CIA

zobacz więcej wideo »
Ściśle tajne zamówienie na ceramikę. Prosto z CIA
  • Ceramika ściśle tajnaCeramika ściśle tajna
  • Unikatowa ceramika dla CIA powstała w BolesławcuUnikatowa ceramika dla CIA powstała w Bolesławcu
  • "To było bardzo wyjątkowe zamówienie""To było bardzo wyjątkowe zamówienie"
  • Ceramika z Bolesławca trafiła do amerykańskich agentówCeramika z Bolesławca trafiła do amerykańskich agentów
Foto: P. Hawałej / TVN24 Wrocław | Video: tvn24 CIA zamówiło ceramikę prosto z Bolesławca

Agenci CIA, czyli amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej, będą korzystać z zaprojektowanej specjalnie dla nich słynnej ceramiki bolesławieckiej. Zamówienie było ściśle tajne, a wzór jest zastrzeżony i nie do kupienia.

Zamówienie zostało zrealizowane już jakiś czas temu. Jednak dopiero teraz o ceramice stworzonej na specjalne zamówienie można mówić. Potrzebna była na to zgoda CIA.

Powiedzieli żołnierze, czy widzieli w sklepie?

Jak to się stało, że Centralna Agencja Wywiadowcza zapragnęła mieć w swojej zastawie charakterystyczną niebieską ceramikę z Bolesławca? Tego do końca nie wie nikt. Są tylko przypuszczenia.

- Być może to efekt wizyty żołnierzy amerykańskich w naszej firmie. Być może fakt, że nasze produkty sprzedawane są w Pentagonie - mówi Helena Smoleńska, prezes Ceramiki Artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu. Niezależnie od tego, jak Amerykanie wpadli na pomysł, w dolnośląskiej fabryce pękają z dumy. - To unikatowe zamówienie w skali światowej. Jedyne w swoim rodzaju - cieszy się prezes.

Źródło: TVN24 Wrocław / P. Hawałej Proces powstawania ceramiki dla CIA

Logo odręczne, kolorystyka odpowiednia

Realizacja tajnego zamówienia była sporym wyzwaniem. Kolejne propozycje były przedstawiane Amerykanom przez kilka miesięcy. Największym wyzwaniem było odtworzenie znaku graficznego agencji. Ten nie jest odbity od szablonu. Za każdym razem logo, na którym widoczny jest między innymi amerykański orzeł i kompas muszą być namalowane ręcznie. Także kolorystyka musiała być odpowiednio dobrana i zgadzać się z wymaganiami Amerykanów. Udało się. Powstał wzór jedyny w swoim rodzaju - limitowana edycja tylko dla CIA. Za jej powstanie odpowiedzialna jest projektantka dekoracji Maria Starzyk.

Zagraniczne zamówienia nie są niczym nowym. 90 procent wyrobów bolesławieckiej Ceramiki Artystycznej wysyłanych jest do 25 krajów świata. Połowa z tego trafia właśnie na rynek amerykański.

Ceramika dla CIA powstała w Bolesławcu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Kosowo zrobiło pierwszy krok w kierunku stworzenia regularnego wojska

Kosowo zrobiło pierwszy krok w kierunku stworzenia regularnego wojska

Parlament Kosowa przegłosował w pierwszym czytaniu trzy ustawy o zmianie Kosowskich Sił Bezpieczeństwa (FSK) w regularne wojsko. Uczynił to mimo sprzeciwu przedstawicieli serbskiej mniejszości i serbskiego rządu w Belgradzie. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Brukseli, Belgia (Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA) czytaj dalej »