tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Spór o nazwę kraju

Premier Bułgarii "nie chce ingerować w sprawy sąsiada"

Premier Bułgarii "nie chce ingerować w sprawy sąsiada"
Foto: EU2016 SK Porozumienie z Grecją wywołało w Skopje protesty

Premier Bułgarii Bojko Borisow oraz wicepremier i szefowa dyplomacji Ekaterina Zachariewa odmówili spotkania z prezydentem Macedonii Gjorge Iwanowem, rozpoczynającym tego dnia dwudniową wizytę w Sofii.

Borisow uzasadnił odmowę tym, że "nie chce ingerować w wewnętrzne sprawy sąsiedniego państwa" - poinformowały rządowe służby prasowe. Podały one w komunikacie, że bułgarski rząd nie chce być wykorzystany do wewnętrznych debat politycznych w Skopje, a kluczowe i niekwestionowane znaczenie dla przyszłego rozwoju Macedonii ma jej integracja z UE i NATO.

Zachariewa poinformowała prezydenta Iwanowa o tej decyzji tuż przed początkiem jego zaplanowanej jeszcze w lutym wizyty.

Bezprecedensowa odmowa

Jednocześnie szef parlamentarnej komisji do spraw unijnych i były szef bułgarskiej dyplomacji Kristian Wigenin uznał odmowę za bezprecedensową. Według niego stanowi ona ingerencję w wewnętrzne sprawy Macedonii.

Premier Bułgarii powinien wytłumaczyć Iwanowowi, że sytuacja wymaga więcej rozsądku, silniejszego zaangażowania w poszukiwanie rozwiązań, a nie politycznych demonstracji - stwierdził Wigenin. Jego zdaniem unikanie dialogu nie służy rozwiązaniu problemu z nazwą Macedonii.

Na wspólnej konferencji prasowej z Iwanowem bułgarski prezydent Rumen Radew powiedział, że Bułgaria jest silnie zaniepokojona eskalacją napięcia w Macedonii w związku z nazwą kraju.

Podkreślił, że Bułgaria akceptuje wynik negocjacji z Grecją w sprawie nazwy Macedonii. Jego zdaniem usuwa to przeszkody w procesie europejskiej integracji tego kraju. Jednocześnie Radew zaznaczył, że warunkiem bułgarskiego poparcia jest przestrzeganie zobowiązań Macedonii, zawartych w traktacie z 2017 r., i rezygnacja z jej strony z jakichkolwiek roszczeń terytorialnych wobec Bułgarii.

Macedoński prezydent stwierdził, że za odmowę spotkania Borisow ponosi osobistą odpowiedzialność. - Nie tak miał być realizowany podstawowy cel bułgarskiej prezydencji w Radzie UE i integracja Bałkanów Zachodnich – mówił.

Sprzeciw prezydenta

Iwanow zapowiedział w środę, że nie podpisze porozumienia o nowej nazwie kraju - Republika Macedonii Północnej - uzgodnionego dzień wcześniej przez premierów Macedonii i Grecji, Zorana Zaewa i Aleksisa Ciprasa. "Moje stanowisko jest ostateczne i nie ulegnę presji, szantażowi ani groźbom. Nie poprę ani nie podpiszę tak szkodliwej umowy" - powiedział na konferencji prasowej.

Dodał, że ewentualne przyszłe członkostwo Macedonii w Unii Europejskiej i NATO nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem podpisania "tak złego porozumienia".

Iwanow, który jako prezydent ma wsparcie opozycyjnej nacjonalistycznej partii WMRO-DPMNE, jest zdania, że zmiana nazwy jego kraju stanowi naruszenie konstytucji, a porozumieniu zawiera zbyt wiele ustępstw na rzecz Grecji. Parlament może ratyfikować porozumienie mimo jego odmowy, jeśli przegłosuje je kwalifikowaną większością.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Spór o nazwę kraju

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Wszyscy będziemy starzy. ONZ bije na alarm

Prognozy są bardzo niepokojące. W 2060 roku średnia wieku w Polsce wyniesie 52 lata. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dwa bratanki na zakupach. Węgierskie rezerwy złota wzrosły dziesięciokrotnie

Dwa bratanki na zakupach. Węgierskie rezerwy złota wzrosły dziesięciokrotnie

Węgierski bank centralny (MNB) dziesięciokrotnie zwiększył w ostatnim czasie rezerwy złota. Jak podano w środowym komunikacie, to jeden z najbezpieczniejszych aktywów na świecie, który może odgrywać rolę stabilizującą i działać jako linia obrony na przykład w niesprzyjających warunkach rynkowych. Węgierski bank kupił złoto po raz pierwszy od 1986 roku. W ostatnich miesiącach złote rezerwy powiększyła także Polska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Trump: byłoby źle, gdyby saudyjscy przywódcy wiedzieli o sprawie Chaszodżdżiego

Trump: byłoby źle, gdyby saudyjscy przywódcy wiedzieli o sprawie Chaszodżdżiego

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek, że rozmawiał z saudyjskim następcą tronu Muhammadem ibn Salmanem na temat zaginięcia dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego i książę zapewnił go, że "nie wiedział, co się zdarzyło w ich konsulacie w Turcji". Nieco później w wywiadzie dla telewizji Fox oświadczył, że gdyby saudyjski król Salman lub książę ibn Salman widzieli, co spotkało saudyjskiego dziennikarza, "to byłoby źle". zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Te zdjęcia się nie ruszają. Niesamowite iluzje optyczne

Zbiór najciekawszych i najbardziej zaskakujących obrazków, które oszukują nasz mózg! Zobacz TOTERAZ.

Pakistańskie służby niszczą tony skonfiskowanych narkotyków. (Bilawal Arbab/PAP/EPA) czytaj dalej »