tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Spór o nazwę kraju

Premier Bułgarii "nie chce ingerować w sprawy sąsiada"

zobacz więcej wideo »
Premier Bułgarii "nie chce ingerować w sprawy sąsiada"
  • Protesty w MacedoniiProtesty w Macedonii
  • W Grecji odbywały się protesty przeciwko kompromisowi z Macedonią W Grecji odbywały się protesty przeciwko kompromisowi z...
Foto: EU2016 SK | Video: Reuters Porozumienie z Grecją wywołało w Skopje protesty

Premier Bułgarii Bojko Borisow oraz wicepremier i szefowa dyplomacji Ekaterina Zachariewa odmówili spotkania z prezydentem Macedonii Gjorge Iwanowem, rozpoczynającym tego dnia dwudniową wizytę w Sofii.

Borisow uzasadnił odmowę tym, że "nie chce ingerować w wewnętrzne sprawy sąsiedniego państwa" - poinformowały rządowe służby prasowe. Podały one w komunikacie, że bułgarski rząd nie chce być wykorzystany do wewnętrznych debat politycznych w Skopje, a kluczowe i niekwestionowane znaczenie dla przyszłego rozwoju Macedonii ma jej integracja z UE i NATO.

Zachariewa poinformowała prezydenta Iwanowa o tej decyzji tuż przed początkiem jego zaplanowanej jeszcze w lutym wizyty.

Bezprecedensowa odmowa

Jednocześnie szef parlamentarnej komisji do spraw unijnych i były szef bułgarskiej dyplomacji Kristian Wigenin uznał odmowę za bezprecedensową. Według niego stanowi ona ingerencję w wewnętrzne sprawy Macedonii.

Premier Bułgarii powinien wytłumaczyć Iwanowowi, że sytuacja wymaga więcej rozsądku, silniejszego zaangażowania w poszukiwanie rozwiązań, a nie politycznych demonstracji - stwierdził Wigenin. Jego zdaniem unikanie dialogu nie służy rozwiązaniu problemu z nazwą Macedonii.

Na wspólnej konferencji prasowej z Iwanowem bułgarski prezydent Rumen Radew powiedział, że Bułgaria jest silnie zaniepokojona eskalacją napięcia w Macedonii w związku z nazwą kraju.

Podkreślił, że Bułgaria akceptuje wynik negocjacji z Grecją w sprawie nazwy Macedonii. Jego zdaniem usuwa to przeszkody w procesie europejskiej integracji tego kraju. Jednocześnie Radew zaznaczył, że warunkiem bułgarskiego poparcia jest przestrzeganie zobowiązań Macedonii, zawartych w traktacie z 2017 r., i rezygnacja z jej strony z jakichkolwiek roszczeń terytorialnych wobec Bułgarii.

Macedoński prezydent stwierdził, że za odmowę spotkania Borisow ponosi osobistą odpowiedzialność. - Nie tak miał być realizowany podstawowy cel bułgarskiej prezydencji w Radzie UE i integracja Bałkanów Zachodnich – mówił.

Sprzeciw prezydenta

Iwanow zapowiedział w środę, że nie podpisze porozumienia o nowej nazwie kraju - Republika Macedonii Północnej - uzgodnionego dzień wcześniej przez premierów Macedonii i Grecji, Zorana Zaewa i Aleksisa Ciprasa. "Moje stanowisko jest ostateczne i nie ulegnę presji, szantażowi ani groźbom. Nie poprę ani nie podpiszę tak szkodliwej umowy" - powiedział na konferencji prasowej.

Dodał, że ewentualne przyszłe członkostwo Macedonii w Unii Europejskiej i NATO nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem podpisania "tak złego porozumienia".

Iwanow, który jako prezydent ma wsparcie opozycyjnej nacjonalistycznej partii WMRO-DPMNE, jest zdania, że zmiana nazwy jego kraju stanowi naruszenie konstytucji, a porozumieniu zawiera zbyt wiele ustępstw na rzecz Grecji. Parlament może ratyfikować porozumienie mimo jego odmowy, jeśli przegłosuje je kwalifikowaną większością.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Spór o nazwę kraju

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Ozdób ścianę w nietypowy sposób. Oto robot, który cię w tym wyręczy

Chcesz ozdobić swoją ścianę? To urządzenie narysuje wszystko, co chcesz! A kiedy rysunek ci się znudzi, zmaże go i stworzy nowy. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kreda z drukarki 3D zainspiruje dzieci i pomoże architektom

W technice 3D można już wydrukować niemal wszystko, ale chyba nikt jeszcze nie drukował w niej...kredy. Tak, takiej do rysowania na tablicy albo chodniku. Zobacz TOTERAZ

Rosyjski piłkarz Ilja Kutiepow podczas treningu (fot. Georgi Licovski/EPA/PAP) czytaj dalej »