tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent Duda w Waszyngtonie

"Rozumiem, że krytyka ma przykryć wielki sukces prezydenta"

zobacz więcej wideo »
"Rozumiem, że krytyka ma przykryć wielki sukces prezydenta"
 • "Rozumiem, że krytyka ma przykryć wielki sukces prezydenta""Rozumiem, że krytyka ma przykryć wielki sukces prezydenta"
 • "Zwycięży pogląd, że obecność amerykańskiego wojska na zasadzie rotacyjnej jest wystarczająca""Zwycięży pogląd, że obecność amerykańskiego wojska na...
 • Szczerski: kontynuacja rozmów polsko-amerykańskichSzczerski: kontynuacja rozmów polsko-amerykańskich
 • "Rosji decyzja o stałej bazie w Polsce na pewno by się nie spodobała""Rosji decyzja o stałej bazie w Polsce na pewno by się nie...
 • "Jeśli ktoś kupuje sobie przyjaciół za pieniądze, to nie kupuje sobie trwałego bezpieczeństwa""Jeśli ktoś kupuje sobie przyjaciół za pieniądze, to nie...
 • "Myślałem, że to jest fotomontaż""Myślałem, że to jest fotomontaż"
 • "Czarowanie w sprawie stałych baz w Europie to polityczne czary-mary""Czarowanie w sprawie stałych baz w Europie to polityczne...
 • Waszczykowski: jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów spotkania prezydentów Polski i USAWaszczykowski: jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów...
 • Cezary Tomczyk o wizycie prezydenta w USA Cezary Tomczyk o wizycie prezydenta w USA
 • Gasiuk-Pihowicz: polityków PiS nikt nie szanujeGasiuk-Pihowicz: polityków PiS nikt nie szanuje
 • Kierwiński: przyjdzie nam zapłacić za ekscesy rządu PiSKierwiński: przyjdzie nam zapłacić za ekscesy rządu PiS
 • "Gdyby poprzedni ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych tam był, to nie dopuściłby do takiej sytuacji""Gdyby poprzedni ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych tam...
 • "Z tej wizyty zostaną dwa bardzo smutne obrazki""Z tej wizyty zostaną dwa bardzo smutne obrazki"
 • Amerykańskie media o wizycie Dudy w WaszyngtonieAmerykańskie media o wizycie Dudy w Waszyngtonie
 • Prof. Lewicki: Trump bardzo mało o Nord Stream 2Prof. Lewicki: Trump bardzo mało o Nord Stream 2
 • Prof. Lewicki: nie ma mowy o żadnej stałej bazie. Fragment programu "Polska i świat" TVNProf. Lewicki: nie ma mowy o żadnej stałej bazie. Fragment...
 • Schnepf: Trump wie, że decyzja leży w rękach KongresuSchnepf: Trump wie, że decyzja leży w rękach Kongresu
 • "Odpowiedź Trumpa była jednoznaczna. Baz w najbliższym czasie nie będzie""Odpowiedź Trumpa była jednoznaczna. Baz w najbliższym czasie...
 • Stała obecność wojsk USA w Polsce. "Oni muszą wiedzieć, że to jest ich interes"Stała obecność wojsk USA w Polsce. "Oni muszą wiedzieć, że to...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Błażej Spychalski w "Tak jest"

Rozumiem, że jest wiele sił na świecie, które bardzo chcą dezawuować i podważać strategiczny sojusz amerykańsko-polski, natomiast strasznie dziwi mnie to, że duża część polityków w Polsce próbuje robić to samo - mówił w "Tak jest" w TVN24 prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. Odniósł się do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i zdjęcia, na którym polski prezydent stoi obok siedzącego Donalda Trumpa.

We wtorek prezydent Andrzej Duda spotkał się w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, gdzie m.in. doszło do podpisania wspólnej polsko-amerykańskiej deklaracji dotyczącej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.

Wizytę w Waszyngtonie krytykowali m.in. politycy opozycji. Kontrowersje wzbudziła fotografia opublikowana przez stronę amerykańską, na której prezydent Duda stoi obok siedzącego Donalda Trumpa.

Źródło: twitter.com/realdonaldtrump Zdjęcie z podpisania deklaracji wywołało wiele komentarzy

 

"Dziwi mnie, że duża część polityków w kraju robi to samo"

- Jestem niesamowicie zaskoczony, że duża część polityków w Polsce tak strasznie krytykuje właśnie to zdjęcie - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

W jego ocenie, wizyta Andrzeja Dudy w USA była "niezmiernie udana" i "bardzo ważna".

- Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę sekwencję. Najpierw 17 września i szczyt Inicjatywy Trójmorza. Pan prezydent podpisuje tam porozumienie o utworzeniu funduszu Trójmorza, który już zaczyna działać w sposób formalny (...) Niejako jako emisariusz leci do Stanów Zjednoczonych jeszcze tego samego dnia. Spotyka się po raz kolejny z panem prezydentem Trumpem i podpisują bardzo ważne dla Polski porozumienie, czy deklarację między innymi w sferze bezpieczeństwa, która z naszego punktu widzenia jest niezmiernie istotna - wymieniał.

Powiedział, że krytyka wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie "ma przykryć ten wielki sukces pana prezydenta". - Rozumiem, że jest wiele sił na świecie, które bardzo chcą dezawuować i podważać ten strategiczny sojusz amerykańsko-polski, natomiast strasznie dziwi mnie to, że duża część polityków tutaj w kraju, w Polsce, próbuje robić to samo - ocenił.

"Nie ma co szukać dziury w całym"

Odnosząc się do pozycji, jaką przyjął prezydent na wspomnianej fotografii, Spychalski zauważył, że "wizyta z natury samej - jak każda wizyta dyplomatyczna - ma swoją część oficjalną i nieoficjalną".

- Część nieoficjalna w wizytach zagranicznych jest w dużej mierze bardzo mocno uzależniona od tego, jakie są prywatne relacje między - w tym wypadku akurat głowami państwa. Podpisanie deklaracji (polsko-amerykańskiej - red.) było w tej części nieoficjalnej. Ona miała być podpisywana na konferencji prasowej, która była po spotkaniu w Gabinecie Owalnym. Tego Gabinetu Owalnego nie było w ogóle w programie wizyty - tłumaczył rzecznik prezydenta.

- Pan prezydent Donald Trump zaprosił pana prezydenta Andrzeja Dudę do siebie do gabinetu właśnie z uwagi na bardzo dobre relacje osobiste. Panowie tam rozmawiali i padła propozycja: w takim razie może podpiszemy (deklarację - red.) tu. Na konferencji prasowej przedstawimy dokument. Tak to się odbyło. Nie ma co szukać, moim zdaniem, dziury w całym - kontynuował.

"Efekty tych bardzo dobrych relacji w Polsce są"

Spychalski podkreślił, że celem polityki Andrzeja Dudy w zakresie bezpieczeństwa jest budowanie jak najlepszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi. - Efekty tych bardzo dobrych relacji w Polsce są - stwierdził.

- Budujemy tarczę antyrakietową, amerykańskie wojska stacjonują rotacyjnie - wskazał.

Pytany,  co konkretnego zostało zapisane w deklaracji, powiedział: - W Stanach Zjednoczonych także obowiązuje prawo.

Wyjaśnił, że prezydent Donald Trump zwrócił się do Senatu, "żeby ten podjął działania, policzył jaka wersja obecności wojsk amerykańskich w Polsce będzie najlepsza".

- To już ma miejsce. Za chwilę te warianty zostaną przedstawione (…) To się toczy. Polityka ma to do siebie, że musi się odbyć ileś ruchów i spotkań, żeby ten konkret na samym końcu powstał - mówił rzecznik.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Prezydent Duda w Waszyngtonie

Pozostałe informacje

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »