tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Amerykański reset tarczy

Szef MON rozmawiał z nowym doradcą Trumpa. "Czuję się wyróżniony"

Szef MON rozmawiał z nowym doradcą Trumpa. "Czuję się wyróżniony"
Foto: Twitter - Ministerstwo Obrony Narodowej | Video: tvn24 Błaszczak: jestem podbudowany, że nasze relacje są tak dobre

John Bolton, nowy doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, przyjął polską propozycję zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich w Polsce bardzo poważnie - stwierdził Mariusz Błaszczak. Polski minister obrony w czwartek odbył z Boltonem ponad godzinną rozmowę w Waszyngtonie.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w czwartek z Johnem Boltonem w Waszyngtonie. Jednym z tematów rozmowy było zwiększanie liczebności wojsk USA w Polsce.

Po ponad godzinnym spotkaniu minister powiedział korespondentom polskich mediów, że Bolton, przyjął polską propozycję zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich w Polsce "bardzo poważnie".

- Oczywiście, był informowany o tej propozycji, ja też jestem w kontakcie ze współpracownikami, z urzędnikami – mówił minister. - Ja jestem dobrej myśli – dodał.

"Czuję się wyróżniony"

Minister przypomniał, że polska propozycja zwiększenia liczebności sił amerykańskich w Polsce była także tematem rozmów podczas jego pierwszej wizyty w Waszyngtonie w roli szefa MON. Spotkał się wtedy z generałem H.R. MacMasterem, ówczesnym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa.

Szef polskiego resortu obrony podkreślił, że jego spotkanie z Boltonem było jednym z pierwszych spotkań nowego doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego z przedstawicielami państw sojuszniczych.

- Czuję się wyróżniony. Sam fakt, że spotkanie trwało dłużej niż było przewidziane, też jest dla mnie powodem do satysfakcji i może być powodem do satysfakcji dla nas wszystkich, dla Polski - ocenił.

Szef MON poinformował, że rozmawiał z Boltonem również na temat "nowoczesnego sprzętu wojskowego, który jest kupowany przez Polskę".

- Mówiłem o umowie podpisanej na mocy, której kupujemy baterie Patriot, mówiłem o negocjacjach, które dotyczą drugiej fazy tego programu, mówiłem o nowoczesnych systemach dowodzenia - relacjonował minister.

Błaszczak dodał, że rozmowa dotyczyła także zmian, które są wprowadzane w ramach NATO oraz sytuacji geopolitycznej na wschodnich rubieżach Polski.

Błaszczak na Kapitolu

Przed spotkaniem w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, szef polskiego resortu obrony rozmawiał o sprawach bezpieczeństwa międzynarodowego i współpracy militarnej Polski ze Stanami Zjednoczonymi z amerykańskimi kongresmenami z obu partii politycznych reprezentowanych w Kongresie.

Wśród rozmówców ministra Błaszczaka na Kapitolu byli m. in. przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, republikański kongresman z Teksasu Mac Thornberry oraz kongresman Adam Smith, najwyższy rangą przedstawiciel Partii Demokratycznej w tej komisji.

W piątek minister Mariusz Błaszczak, na zakończenie swojej niespełna dwudniowej wizyty w amerykańskiej stolicy, spotka się w Pentagonie z Jamesem Mattisem, szefem amerykańskiego resortu obrony.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Amerykański reset tarczy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Afrykanin mówi po polsku. Języka nauczył się w pracy na budowie

"Było trzech Polaków - jedna Karwowski, dwie Maliniak i oni nie mówili po angielsku". Tak zaczęła się przygoda Deo z naszym językiem. Teraz chce przylecieć do Polski. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE SPORTOWE »

Z jej wagonika przepiękna panorama Alp. Jedna z najbardziej stromych kolejek w Europie

Kolejka znajduje się w Bernie, stolicy Szwajcarii. Porusza się wolno, bo 2 m/s, ale dzięki temu możemy spokojnie nacieszyć się przepięknymi widokami. Zobacz TOTERAZ.

Pług podczas wiosennego odśnieżania Wielkiej Przełęczy św. Bernarda, Szwajcaria. (Fot. Valentin Flauraud/PAP/EPA) czytaj dalej »